Cymric kedisi, genel olarak herkes tarafından sevilen, beğenilen ve beslenmek istenen oldukça ünlü kedi ırkları arasında yer alan bir türdür. Bu türün en ayırt edici ve sadece ona özel olan özelliği ise kuyruğunun hiç olmamasıdır. Kuyruğa sahip olmaması ise bu kedi ırkının bariz bir şekilde karakteristik ve son derece farklı bir özelliği olarak tanımlanmaktadır. Bunun dışında bu kediler bilinen en iyi avcı kediler içinde yer alırlar, bu sebeple birçok kişi tarafından zararlı böcek ve fare gibi hayvanların avlanması ve yakalanması işlerinde de kullanılırlar.

Avcılık yetenekleri gelişmiş olduğu için hem akıllı hem de fazlasıyla atik bir kedi oalrak da her zaman için ön plana çıkmaktadır. Bu gelişmiş yetenek ve özelliklerinin yanında Cymric kedisi sahibine olan bağlılığı ve onunla olan farklı ilişkisiyle de ideal bir ev arkadaşı ve ev canlısı olma durumlarını elde etmektedir. Sahibinin yanına yatmayı ona yakın olmayı ve onunla konuşmayı da fazlasıyla çok sever.

Cymric Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Normal yapısı son derece hızlı, atik ve fazlasıyla atılgan olan Cymric kedisi istediği zamanlar ise duruma istediği gibi adapte olma özelliği ile sakin ve sessiz kalabilmektedir. Yine çok yetenekli bir avcı olduğu için normal günlük hayatında d abu özelliğinin yansımalarını görmek olası ve öngörülebilir bir durumdur. Evin içinde sinek ve böcek yakalamak konusunda ise tam olarak bir usta olarak tanımlanıp sınıflandırılmaktadır. Sahibi ile kurduğu bağ ise hem sevgi dolu hem de bir o kadar oyun üzerine şekillenebilmektedir.

Bu noktada kendisini sahibine sevdirmeyi ve zaman zaman ona takılıp onunla uğraşmayı da çok seven bir kedi türü olan bu kediler için ev hayatı tam anlamıyla ideal bir yaşam alanı olmaktadır. Yine Cymric kedisi eve gelen ve hiç tanımadığı insanlara da sevgi, merak ve ilgiyle yaklaşır, kendisini onlara sevdirmekten de asla çekinmez. Eğitim konusunda ise, eğitilebilecek, birçok farklı eğitimi başarı ile alabilecek kedi ırkları arasında bu ırkın kedileri de her zaman üst sıralarda yer almaktadırlar. Normal zamanlarda oturmayı ve uyumayı en fazla sevdiği yer ise kesinlikle sahibini kucağı ya da hemen onun yanı başıdır. Sahibi uyurken onun yanına sokulmayı ve onunla ilgilenmeyi de fazla derece sevdiği açık olarak ortada olan bir özelliğidir.

Cymric Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu cins kedilerde dikkat edilmesi gereken birkaç çok önemli bakım unsuru ve yapılması gereken şeyler bulunmaktadır. Bazı yapısal özellikleri nedeniyle fazlasıyla hassas olduğu noktalar bulunan Cymric kedisi bakımında bu unsurların asla göz ardı edilmemeleri gerekmektir. Öncelikle tırnak bakımlarının yapılması ve tırnaklarının düzenli oalrak bir veterinere kestirilmesi gereklidir. Bu noktada tırnak yapısının hassaslığı yüzünden bu kesim işlemi mutlaka bir uzaman yaptırılmalıdır evde yapılmamalıdır. Bunun dışında tüylerini taranması ve fırçalanması işlemleri de haftalık olarak 2 veya 3 kez aksatılmadan yapılmalıdır. Yine son derece önemli bir nokta ise Cymric kedisi ağız ve dişlerinin bakımı ve mutlaka her gün fırçalanmalarıdır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Cymric kedisi vücut yapısının temel unsuru elbette olmayan kuyruğudur, bunun dışında neredeyse üçgene benzeyen bir kafa şekline sahip bir kedi cinsidir. Vücut büyüklüğüne göre ise büyük ve iri yapılı kediler grubu içinde yer alan Cymric kedisi kibar v küçük, ağız, burun ve kulaklara sahip bir kedi türüdür. Yine Cymric kedisi kısa ama son derece güçlü bacaklara ve gelişmiş bir kas sistemine de sahiptir. Tüy rengi oalrak ise çoğunlukla desenli ve karışık renklere sahip olmaktadır.