California Spangled kedisi bazı kişilerin bilinçli olarak başlatıp, sürdürdükleri çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış özel bir kedi ırkı olarak tanımlanmaktadır. Bu kedi genetik köken olarak Anakara kedisi ve Siyam kedisi çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan yine yapısında British Shorthair genleri de bulunan nadide bir türdür.

Bu türle ilgili bilinmesi gereken ilk ve en önemli nokta ise dünya üzerinde çok az miktarda bulunmalarıdır, şuan için yaklaşık olarak sadece 200 tane California Spangled kedisi olduğu düşünülmektedir. Bu kedi türünün betimleyici ve tanımlayıcı özellikleri arasında ise atletik olmaları, hızlı ve fazlasıyla hareketli olmaları gibi özellikler yer almaktadır. Bu özellikleri ile son derece güçlü bir yapıya da sahip olan bu kedi türü ev yaşamına da uyum sağlayabilen ve rahat yaşayabilen bir kedi ırkıdır.

California Spangled Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Afrika Leoparı baz alınarak çalışmaları yapılan California Spangled kedisi hırçın, güçlü ve vahşi dış görünüşüne rağmen fazlasıyla nezaketli ve aynı zamanda da ılımlı bir kedi olarak bilinmektedir. Bu kedilerin farklı bir özelliği ise genlerinden gelen koruma, kollama ve savunma içgüdüleridir. Bu yüzden çok fazla koruyucu bir kedi olan bu tür yine sahibi başta olmak üzere tüm aileye de sadakatle bağlı olabilmektedir.

Gün içinde farklı uğraşlar bulma isteği ve eğiliminde olan bu türün kedileri çabuk sıkılan bir yapıya da sahiptirler. Yoruldukları zaman ise hemen sahiplerinin yanına gidip, onun sıcaklığını hissedip uykuya dalmak isterler. Çocuklarla anlaşma konusunda da son derece başarılı olan bu özel tür, aklını kullanma bakımında da kabiliyet sahibi bir kedidir. Ev içinde en sevdiği hareketlerden bir tanesi ise, yüksek eşyaların ve yerlerin üzerine çıkıp orada uzanmaktır.

California Spangled Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kediler bakımları ve beslenmeleri en kolay kediler içinde ilk baş sıralarda yer almaktadırlar. Bu özellikleri ile sahiplerini hiçbir zaman aşırı bir iş ve emek içine de sokmazlar. Tüy yapıları kısa ve sağlam olduğu için çok fazla taranmaya ve fırçalanmaya gerek duymaz, haftada bir kez bu işlemleri yapmak yeterli olmaktadır. California Spangled kedisi genel yapı anlamında da sağlıklı olması dolayısıyla evde çok rahat ve kolay beslenebilen bir kedi ırkı olmaktadır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Orta boy bir büyüklüğe sahip olan California Spangled kedisi atletik ve aynı zamanda da güçlü bir yapıya sahiptir. Aşırı derecede sağlam bir ağız ve çene yapısı olan bu kedilerin, kulakları ise orta büyüklüktedir. Atletik ve güçlü olmasının yanı sıra vücudu da ince bir yapıya sahip olan bu özel türün arka bacakları ise ön bacaklarından daha küçük olmaktadır. Tüyleri farklı renklerde olabilen bu kedilerin kürkleri de desenli ve benekli bir yapıya sahiptir.