Chartreux kedisi tarihi geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan aynı zamanda fiziksel oalrak son derece karakteristik özellikleri olan yapı oalrak ise yumuşak bir karaktere sahip bir kedi türüdür. Bu kediler dünya üzerinde bilinirlikleri en fazla olan kedilerin listesinde en tepelerde yer almaktadırlar. Bugüne kadar önemli ve ünlü birçok şahsiyetinde kedisi olan bu tür için en ayırt edici durum ise surat yapısından kaynaklanmaktadır.

Bu cins kedilerin ağız yapıları onlara devamlı olarak gülümseyen bir ifade verir bu durum ise onları çok sempatik ve sevimli bir kedi türü haline dönüştürmektedir. Sıcakkanlı ve sakin olması ise farklı özellikleri olan Chartreux kedisi çok da iyi bir oyun eşidir. İnsanlara her zaman ilgi ve şefkatle yaklaşan bu kediler aynı zaman altında fazlasıyla da özgüvene sahiptirler.

Chartreux Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi için söylenebilecek şeylerin başında birbirine zıt olan karakter özelliklerine sahip olması ve bunları harika bir uyumla işletebilmesidir. Uyumaya bayılan bu kediler sakin ve durgundurlar ama istedikleri ve uygun gördükleri zaman ise son derece enerji dolu ve çevik kediler haline gelebilirler. Yine uyumayı çok sevmesine rağmen oyun oynamaya da tutku derecesinde bağlı olabilmektedirler. Bu açılardan bakıldığı zaman neden birçok kişinin evinde beslemek için bu kedi ırkına talip olduğu konuş da büyük bir açıklığa kavuşmuş olmaktadır. Yine Chartreux kedisi için zıplamak, tırmanmak ve ani hareketlerle eylemler yapmak oldukça sıradan davranışlar olarak görülmektedir.

Temelinde avcılık kabiliyetleri de üst düzeyde bir kedi türü olan bu cins, sosyallik yönünde de asla bir sorun ya da zorlanma durumu yaşamazlar. Hem diğer hayvanlarla hem de her tür insanla dakikalar içinde kaynaşıp, oyun oynamaya da başlayabilirler. Ses çıkarmayı ve miyavlamayı hiç sevmeyen Chartreux sahibi ile ise onan bakarak ve ona sürtünerek iletişim kurma yollarını tercih eder. Asil ve çok özel bir cins olan bu kediler ev yaşamı içinde tam oalrak aranan kediler olabilmektedirler.

Chartreux Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çoğu kedi ırkından farklı olarak Chartreux kedisi tüylerinin taranıp fırçalanmasından neredeyse hiç mutlu olmaz. Bunun için nadir aralıklarla ya da haftada bir defa onun tüyleri nazik bir biçimde ve okşayan bir tarz içinde taranabilir. Beslenmesinde ise et içerikli mamaların tercih edilmesi bu kedi türünü çok fazla mutlu edecek bir durum olarak söylenebilir.

Chartreux Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Orta boyda bacaklara sahip bir kedi türü olan Chartreux kedisi gri veya mavi renklerinde olup gözleri ise kehribara kaçan koyu turuncu olmaktadır. Sağlam adale ve kemikleri olan bu kedilerin kulakları dik ve yüzü de tamamen kendisine özel bir karakterize yapıya sahiptir. Tüyleri sıkı ve kısadır, omuzları geniş olan bu kedi türünün genel vücut yapısı ise dayanıklı ve fazlasıyla sağlamdır.