Oldukça sakin bir yapıya sahiptirler. Sessizdirler ve ev ortamında yüksek ses yapmazlar. Evde bakılmaya uygundur. Ancak çok iyi avcılık yapmaları ile bilinirler. Ev ya da bahçe için avda kullanılabilirler. Enerjileri yüksektir ve hareketi severler. Ancak uyumludurlar, avcılıkları sebebi ile saldırgan bir yapıya sahip değildirler. Sahiplerine sadıktırlar ve onlarla temas etmeyi severler. Ağızlarının kenarında siyah çizgiler bulunur ve karakteristik özellik katar. Bu özellikleri ile oldukça sevimli dururlar ve evde çok iyi arkadaşlık eder. Kedi sahiplenmek isteyen ancak bu konuda acemi olan kişilerin bakabileceği bir kedi cinsidir.

Bu kedi cinsi sahibi ile anlaşmaya çalışırken bedenlerini kullanır. Bedenleri ve işaretleri ile kendilerini anlatmayı severler. Konuşmaktan haz etmezler. Yıl içerisinde bazen bir cümle dahi kurmazlar. Sosyal bir yapıya sahip değildir. Tamamen evde izole olarak yaşayabilir ve bundan mutluluk duyar. Eve gelen kişilere göre davranışları değişecektir. Bazı kişilere kendilerini sevdirmek isterken bazılarından kaçmak isterler.

Chartreux Cinsi Bakımı

Chartreux diğer cins kedilerin aksine tüylerinin sevilmesinden hoşlanmazlar. Fırçalanmayı hiç sevmezler, bu yüzden haftada bir kez tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Beslenme düzeninde kendisine özel maması olmalıdır. Belirli bir oranda protein ve karbonhidrat ile beslenmesi gereklidir. Veterineri ile birlikte uygun olan mama seçimi daha doğru olacaktır. Mama değişikliği ishale ve başka rahatsızlıklara neden olabilir. Mama değişikliği yapılırken alıştırılarak yapılmalı ve birden yapılmamalıdır.

Bu kedi banyo yaptırılırken suyu ılık olmalıdır ve kendi özel şampuanı kullanılmalıdır. Her kediye aynı şampuanın kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Aksi takdirde tırnaklarının içinde mikrop birikmesine neden olabilir. Tırnak kesme işlemini kişi kendisi yapamıyor ise kuaföre gidilmelidir. Kedi kuaförleri bu işi profesyonel olarak yapacak ve kediye zarar gelmesini engelleyecektir.

Chartreux Cinsinin Sağlığı

Chartreux cinsinin ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Ağız enfeksiyonu kapmaya meyildirler ve dişleri fırçalanmalıdır. Bu işlemi yaparken kaçsa bile zamanla alıştırılması gerekir. Diğer kedi cinsleri ile kıyaslandığı zaman sağlıklı olarak görülen bir kedidir. Herhangi bir hastalıkla karşılaşma ihtimali diğer kedilere göre daha azdır. Ömürleri ortalama 14 yıl sürer ve bu süre bakımlarına göre değişebilir.

Bu cins hem kuru hem de yaş mamalar ile beslenmelidir. Bu şekilde sağlıklı olarak beslenecek ve tüm vitaminleri alacaktır. Sağlıklı beslenen kedilerin ömrünün daha uzun olacağı unutulmamalıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalığı oldukça sık görülebilir. Bu rahatsızlıklar kedinin doğurganlığına bağlı olarak değişecektir. Kedi doğduğu zaman teste sokulmalı ve doğurganlığına bakılmalıdır. Doğurganlığına bağlı olarak sağlık sorunları önceden tespit edilebilir ve önlem alınabilir.

Chartreux cinsi doğduğu andan itibaren düzenli bir şekilde aşılarını olmalıdır. Aşılarını düzenli olduğu takdirde hastalık riski azalacaktır. Yaşam kalitesi yükselecek ve ömrünün uzun olması sağlanacaktır.