Cornish rex kedileri birçok ilginç özelliği bir arada taşıyan bir kedi cinsi. Görünüşü kadar karakteri de ilginç olan cornish rex yeni sayılabilecek kedi ırklarından biri olmasına karşın tüm dünyada tanınıyor. Kıvırcık tüylü kedi cinsleri arasında yer alan cornish rex sadece bu özelliği sebebiyle bile insanların ilgisini çekmeyi başarabiliyor, ama bu küçük kediler sadece kıvırcık tüylerinden ibaret değiller

Büyük Britanya’nın Cornwall bölgesinden gelen bu ilginç kedi türü, 1950 li yıllarda ortaya çıkmaya başladı. Alışılmadık bir karakteri olan cornish rex kedileri, çoğu kedi ırkı gibi bilerek üretilmeden tamamen doğal mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır ve ortalama 11-15 yıl yaşamaktadır.

Oldukça zeki ve sevimli olan bu kedi türü zekasını kullanmayı çok sever, zihnini kullanmak zorunda olduğu aktivitelerden oldukça hoşlanır. Farklı ve interaktif kedi oyuncakları ile oynamayı çok seven cornish rex kedileri, aynı zamanda köpeklerle oynanan çoğu oyunu kolayca öğrenebilir. Bu kedilerin oyuncakları atıldığında koşup geri getirmeyi sevdiği söylenir, bu huyları nedeniyle “köpek karakterli” olarak tanımlanırlar.

CORNISH REX KEDİLERİ ÖZELLİKLERİ

Cornish rex fiziksel özellikleri denince tabii ki ilk akla gelen kıvırcık tüyleri olur. BU kedi cinsi en küçük kedi ırkları arasında da yer alıyor, yani cornish rex kedileri ufak tefeklerdir.

Yetişkin cornish rex kedilerinin ağırlığı ortalama erkeklerde 3-5, dişilerdeyse 2-6 kilo arasındadır. Cornish rex kedilerinin yükseklikleriyse hem erkek hem dişilerde 28-38 cm arasındadır. Gözleri orta büyüklükte ve oval biçimlidir. Gözleri tüylerinin rengine bağlı olarak koyu yeşil, açık yeşil ya da sarı tonlarındadır. Kulakları büyük ve geniştir. Tüyleri kısa, bukleli, sık ve ipek gibi yumuşaktır. Tüy renkleri genellikle siyah beyaz ve sarı olsa da gümüş tonlarında, krem ve duman renkli olanları da vardır ve kuyrukları uzundur.

Cornish rex çocuklarla diğer hayvanlarla, aslında hemen herkesle çok iyi anlaşır. Çok oyuncu bir kedi cinsidir oyun oynamaya bayılırlar. Sadece insanlarla değil diğer kedilerle hatta köpeklerle bile oyun oynamayı çok severler. Akrobatik hareketler bu ırkın en önemli özelliklerinden biridir. Aşırı miyavlama eğiliminde değildirler. Yalnız kalmayı hiç sevmezler, uzun saatler evde yalnız bırakılan bir cornish rex çok mutsuz olur, bu sebeple eğer çalışıyorsanız ve evde yalnız bırakmak zorunda kalacaksanız yanına bir kedi ya da köpek arkadaş almanız en doğrusudur.

CORNISH REX KEDİ BAKIMI

Cornish rex bakımı kolaydır, hemen hiç ekstra bakım gerektirmeyen bu kedilerin bakımında en önemli unsur üşüyebileceklerini göz önünde bulundurmaktır. Çünkü ince tüyleri soğuktan korunmalarında yetersizdir ve her ne kadar kedileri giydirmek doğru değilse de söz konusu cornish rex olduğunda soğuk günlerde kazak giydirilmesi sağlığı açısından gereklidir. Bunu dışında diş ve kulak temizliğine önem göstermek, doğru beslemek ve tüylerini haftada bir kez taramak cornish rex kedi bakımı için yeterlidir. Vücut direncinin her daim yüksek kalması ve parazit oluşumlarının önüne geçmek için düzenli aşı işlemlerinin yapılması cornish rex sağlığı açısından oldukça önemlidir.

CORNISH REX IRKINDA GÖRÜLEBİLECEK SAĞLIK SORUNLARI

Saf ya da melez olarak görülebilen cornish rex kedisi oldukça sağlıklı bir yapıya sahip olsa da bazı kalıtsal hastalıklar ile kolayca karşılaşabilmektedir. Ortalama ömrü 10-15 yıl arasında değişen cornish rex genel olarak sağlıklı bir kedi ırkıdır. Irkın genetik yatkınlığı bulunan hastalıklar arasında kalıtsal kellik, göbek fıtığı ve hipertrofik kardiyopatidir. Cornish rex kedisi için belirtilen kalıtsal hastalıklar yetiştiriciler tarafından yapılan kan testleri ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca sıcak yaz aylarında hassas cilt yapısına sahip olan cornish rex kedisinde güneş yanması meydana gelebilmektedir.