Chinchilla kedisi uzun ve son derece yumuşak olan tüyleri ile yine güzel ve büyük gözleri aynı zamanda kendisine has bakışlarıyla oldukça bilindik ve en çok beslenen kedilerdendir. Bu kedi türünün belirgin karakteristik özelliklerinin en başında ise upuzun ve pamuk gibi bir dokuya sahip olan tüyleri ve kürkü gelmektedir. Sevildiği zaman insan çok hoş bir haz veren bu kedi ırkına ait kediler, insanlara ve özellikle de sahiplerine oldukça fazla düşkün olabilmektedirler.

Yavru oldukları zaman sahip oldukları renkleri ise genel oalrak istisnalar hariç olmak üzere yetişkinlikte değişmektedir, bu durumda yine bu kedileri tanımlayan özellikler içinde koyulmaktadır. İran kedisi ile de aşırı derece de benzerlikler gösteren bu kedi ırkı şuan dünya üzerinde en beğenilen kediler arasında da sayılmaktadırlar.

Chinchilla Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Uysal ve son derece sakin bir kedi türü olan Chinchilla kedisi için kendisine belirlemiş olduğu sahibi ise hayatında ki en önemli varlık olmaktadır. Bu kedilerin en önemli farklı özelliklerinden biri ise aşırı derecede gürültü ve yüksek sesten rahatsız olmalarıdır. Oldukça sabırlı ve dayanıklı bir yapıya sahip olan bu kediler gürültüye karşı tam anlamıyla tahammülsüz bir karaktere sahiptirler. Oyun konusunda ise çok başarılı ve istekli bir kedidir, bunla birlikte evde ki hemen herkes ile oyun oynayabilir ve güzel vakitler yaşayabilir.

Lakin sahibi ile oynadığı oyunlar bu türün kedileri için her zaman çok daha özel ve önemlidir. Sahibin kucağında kalmayı ise kesinlikle terk etmeyen bir yapıları vardır, buldukları her fırsatta hemen sahiplerinin kucaklarına sıçrarlar ve orada huzurla uzun süreler boyunca kalabilirler. Çocuklar içinde çok iyi bir arkadaş olabilen Chinchilla bu yönüyle de ideal ev kedileri gruplaması içine girmektedir. Yine zekâsı ve akıllı davranışlar sergilemesi ile de bu tür her zaman ön plana çıkan bir kedi ırkı olmaktadır.

Chinchilla Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sahip olduğu fiziksel özellikleri içinde yer alan uzun ve gür tüyleri yüzünden bu kedi türü ayrı ve özenli bakımlar istemektedir. Tüyleri ise yapıları gereği düzenli taranmamaları durumunda çok kolay bir şekilde düğüm olabilmektedir. Bu yüzden Chinchilla kedisi bakımında dikkat edilmesi gereken belki de ilk konu onu muntazam oalrak tarayıp fırçalamaktır. Bu sayede bu kedi hem canlı ve oldukça parlak tüylere kavuşur hem de sağlığından hiçbir şey kaybetmemiş olur.

Chinchilla Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Chinchilla kedisi fiziksel ve vücut yapısı bakımından büyük ve kaslı kediler sınıfına dâhil olan, iri ve güçlü bir kedi türüdür. Bu kedinin önemli bir özelliği ise büyük ve yeşil olan gözleridir ayrıca suratında kendine özel bir ifadesi vardır. Tüyleri ise bilindiği üzere hem uzun, hem yoğun hem de yumuşaktır.