Tabi ki tuvalet eğitimiyle başlıyoruz yavru kedilerin yavru köpekler kadar zorlu bir tuvalet eğitim süreçleri olmaz. Yavru cornish rex kedileriniz annelerini izleyerek tuvaletlerini nereye nasıl yapacaklarını öğrenebilirler. Minik cornish rex kedileriniz 3 haftalık oluncaya kadar tuvaletlerini kendileri yapamazlar. Anne cornish rex kedi yer yemekten sonra yavrularının karın ve makat bölgelerini okşayarak onların tuvaletlerini yapmasına yardımcı olur. Cornish rex kedisi 1 aylık olduğunda tuvaletlerini kendi kendine yapmaya başlayabilirler. Fakat kum kabına hemen alışamayabilirler. Tatlı cornish rex kedisi henüz 1 aylıkken kuma alışabilmeleri için sizin yardımınıza ihtiyacı var! Aklınızdan yavru kedi ne zaman kuma alıştırılır? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim, cevabı oldukça basit! Sevimli cornish rex ev arkadaşlarınız evinize patisini atar atmaz yavrunuza vereceğiniz birkaç basit eğitimle cornish rex kedinizi kuma alıştırabilirsiniz.

TATLI CORNİSH REX KEDİNİZE KUM KABI SEÇEREK DEVAM EDELİM

Pet sektöründe üstü kapalı, otomatik ve benzeri birçok kum kabı bulabilirsiniz. Fakat yavru cornish rex kediniz için tuvalet eğitimi verebileceğiniz en sade kum kabını seçmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Üstü kapalı, otomatik veya diğer farklı kum kaplarından cornish rex kediciğiniz ürkebilir ve tuvaletini başka yere yapmasına yol açabilir. Minik cornish rex kediniz bir genç kız veya delikanlı olduğunda ona farklı kum kapları alabilirsiniz. Sade ve kullanışlı bir kum kabı aldığınıza göre minik cornish rex kedinize en uygun kabı seçerek tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Pek çok kedi kumu çeşidi bulunuyor, fakat kedi besleyen birçok kişi topaklanan kedi kumunu tercih eder. Topaklanan kedi kumu çeşitlerinin sıkça tercih edilmesinin nedeni topaklaşan dışkıyı kumdan rahatça alabilir tüm kumu değiştirmeden aynı kumu uzun süre kullanabilirsiniz buda sizin bütçenizi tabii ki olumlu etkileyecektir değil mi? Ayrıca topaklanan kedi kumları sayesinde minik cornish rex kediciğinizin dışkısının kokusunu duymamış olursunuz. Minik cornish rex kedinize kum kabı ve kedi kumu seçimi yaptığınıza göre şimdi kolları sıvama zamanı!

Tatlı cornish rex kediciğiniz evinize patisini atar atmaz olası çiş ve kaka kazalarına önlem olarak bütün evi kullanmasına izin vermeyin şirin ev arkadaşınızın olabildiğince en çok vakit geçirdiğiniz odada kalmasını sağlayın böylece hem size alışır hem de olası bir kazayı önlemiş olursunuz. Tuvalet eğitiminin ilk günlerinde evinizin yatak odalarının kapısını kapatarak olası çiş ve kaka kazalarının önüne geçmiş olursunuz ilk etapta yapmanız gereken kum kabını cornish rex kediciğinizin mama ve su kabının olduğu yerden uzağa koymaktır. Çünkü cornish rex kediniz mamasına yakın olan kum kabını kullanmak istemeyebilir. Minik cornish rex dostunuzu mamasını yedikten sonra ve uykusundan uyandıktan birkaç dakika sonra nazikçe kum kabına koyun küçük cornish rex kediniz kum kabındayken onu rahat bırakın. Etrafını koklamasına neyin nerede olduğunu anlamasına izin verin doğaları gereği kediler çişlerinin ve kakalarının üstlerini örterler. Bu nedenle minik cornish rex kedinizin kendiliğinden kum kabı içerisinde içgüdüsel olarak kumu eşelediğini fark edebilirsiniz. Eğer eşelenmiyorsa ön patisini tutarak yavaşça kuma sürtebilir ve eşelenmesi için yardımcı olabilirsiniz. Böylece minik cornish rex kedinize bir ipucu verebilirsiniz. Tatlı pisiciğiniz kumn kabını kullanmaya başladığında onu alkışlayabilirsiniz. Tabi onu alkışlarken fazla coşkulu davranmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü sizin coşkunuz minik cornish rex kediciğinizi ürkütebilir ve birdaha tuvaletine gitmeyebilir. Minik cornish rex kedinizi saat başı kum kabına bırakarak tuvalet rutini oluşturabilirsiniz.

CORNİSH REX KEDİSİ İÇİN TASMA EĞİTİMİ

Başlamak için kendinize tercihen elastik iç kısımlara sahip hafif bir kablo demeti takılmalıdır ve eğitim, tasma izini zeminde bırakarak başlamalıdır daha sonra tasmayı tutmalı ve kısa bir süre ile başlayıp her gün zamanınızı artırarak kontrol fikrini yavaş yavaş tanıtmalısınız. Cornish rex kedinizin ilk yürüyüşleri sakin bir ortamda yapılmalı sonra yürüyüşe alışmaya başladığında isterseniz cornish rex kedinizi caddelere trafiğe sokmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte cornish rex kedinizi asla köpek gibi itaatkar bir şekilde yürümesini ve toplamasını beklemeyin!

YAVRU CORNİSH REX KEDİNİZİ SOSYALLEŞTİRİN

Cornish rex kedinizin sosyalleşme aşaması çok kısadır. Aslında davranış ve sosyal gelişme için en kritik dönem 4. hafta ile 16. Hafta arasıdır. Cornish rex kedinizin sizinle yaşamaya başlamadan önce özellikle de bir hayvan barınağından gelmişse zaten insanlarla temas etmiş olma ihtimali yüksektir. Cornish rex kedinizi çocuklarla da tanıştırdığınızdan emin olun fakat öncesinde onları nazikçe oynamaları konusunda uyarın genel olarak kendilerini yeni insanlar arasında rahat hissedene kadar alıştırma hareketleri yapmak iyidir. Cornish rex kedinizi istediğinden daha fazla sosyalleşmeye zorlarsanız endişe duyabilir veya geri çekilebilir ve hatta bazen stresten ötürü sağlık sorunları yaşayabilir.

CORNISH REX KEDİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Cornish rex fiziksel özellikleri denince tabii ki ilk akla gelen kıvırcık tüyleri. BU kedi cinsi en küçük kedi ırkları arasında da yer alıyor, yani cornish rex kedileri ufak tefekler.

Yetişkin cornish rex kedilerinin ağırlığı ortalama erkeklerde 3-5, dişilerdeyse 2-6 kilo arasındadır. Cornish rex kedilerinin yükseklikleriyse hem erkek hem dişilerde 28-38 cm arasındadır. Gözleri orta büyüklükte ve oval biçimlidir. Gözleri tüylerinin rengine bağlı olarak koyu yeşil, açık yeşil ya da sarı tonlarındadır. Kulakları büyük ve geniştir. Tüyleri kısa, bukleli, sık ve ipek gibi yumuşaktır. Tüy renkleri genellikle siyah beyaz ve sarı olsa da gümüş tonlarında, krem ve duman renkli olanları da vardır ve kuyrukları uzundur.

Cornish rex çocuklarla diğer hayvanlarla, aslında hemen herkesle çok iyi anlaşır. Çok oyuncu bir kedi cinsidir oyun oynamaya bayılırlar. Sadece insanlarla değil diğer kedilerle hatta köpeklerle bile oyun oynamayı çok severler. Akrobatik hareketler bu ırkın en önemli özelliklerinden biridir. Aşırı miyavlama eğiliminde değildirler. Yalnız kalmayı hiç sevmezler, uzun saatler evde yalnız bırakılan bir cornish rex çok mutsuz olur, bu sebeple eğer çalışıyorsanız ve evde yalnız bırakmak zorunda kalacaksanız yanına bir kedi ya da köpek arkadaş almanız en doğrusudur.