Tabi ki tuvalet eğitimiyle başlıyoruz yavru kedilerin yavru köpekler kadar zorlu bir tuvalet eğitim süreçleri olmaz. Yavru devon rex kedileriniz annelerini izleyerek tuvaletlerini nereye nasıl yapacaklarını öğrenebilirler. Minik devon rex kedileriniz 3 haftalık oluncaya kadar tuvaletlerini kendileri yapamazlar. Anne devon rex kedileri her yemekten sonra yavrularının karın ve makat bölgelerini okşayarak onların tuvaletlerini yapmasına yardımcı olur. Devon rex kedileriniz 1 aylık olduklarında tuvaletlerini kendi kendine yapmaya başlayabilirler. Fakat kum kabına hemen alışamayabilirler. Tatlı devon rex yavrularınızın henüz 1 aylıkken kuma alışabilmeleri için sizin yardımınıza ihtiyacı var! Aklınızdan yavru kedi ne zaman kuma alıştırılır? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim, cevabı oldukça basit! Sevimli devon rex ev arkadaşlarınız evinize patisini atar atmaz yavrunuza vereceğiniz birkaç basit eğitimle devon rex kedinizi kuma alıştırabilirsiniz.

TATLI DEVON REX KEDİLERİ KUM KABI SEÇEREK DEVAM EDELİM

Pet sektöründe üstü kapalı, otomatik ve benzeri birçok kum kabı bulabilirsiniz. Fakat yavru devon rex kediniz için tuvalet eğitimi verebileceğiniz en sade kum kabını seçmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Üstü kapalı, otomatik veya diğer farklı kum kaplarından devon rex kediciğiniz ürkebilir ve tuvaletini başka yere yapmasına yol açabilir. Minik devon rex kediniz bir genç kız veya delikanlı olduğunda ona farklı kum kapları alabilirsiniz. Sade ve kullanışlı bir kum kabı aldığınıza göre minik devon rex kedinize en uygun kabı seçerek tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Pek çok kedi kumu çeşidi bulunuyor, fakat kedi besleyen birçok kişi topaklanan kedi kumunu tercih eder. Topaklanan kedi kumu çeşitlerinin sıkça tercih edilmesinin nedeni topaklaşan dışkıyı kumdan rahatça alabilir tüm kumu değiştirmeden aynı kumu uzun süre kullanabilirsiniz buda sizin bütçenizi tabii ki olumlu etkileyecektir değil mi? Ayrıca topaklanan kedi kumları sayesinde minik devon rex kediciğinizin dışkısının kokusunu duymamış olursunuz. Minik devon rex kedinize kum kabı ve kedi kumu seçimi yaptığınıza göre şimdi kolları sıvama zamanı!

Tatlı devon rex kediciğiniz evinize patisini atar atmaz olası çiş ve kaka kazalarına önlem olarak bütün evi kullanmasına izin vermeyin şirin ev arkadaşınızın olabildiğince en çok vakit geçirdiğiniz odada kalmasını sağlayın böylece hem size alışır hem de olası bir kazayı önlemiş olursunuz. Tuvalet eğitiminin ilk günlerinde evinizin yatak odalarının kapısını kapatarak olası çiş ve kaka kazalarının önüne geçmiş olursunuz ilk etapta yapmanız gereken kum kabını devon rex kediciğinizin mama ve su kabının olduğu yerden uzağa koymaktır. Çünkü devon rex kediniz mamasına yakın olan kum kabını kullanmak istemeyebilir. Minik devon rex dostunuzu mamasını yedikten sonra ve uykusundan uyandıktan birkaç dakika sonra nazikçe kum kabına koyun küçük devon rex kediniz kum kabındayken onu rahat bırakın. Etrafını koklamasına neyin nerede olduğunu anlamasına izin verin doğaları gereği kediler çişlerinin ve kakalarının üstlerini örterler. Bu nedenle minik devon rex kedinizin kendiliğinden kum kabı içerisinde içgüdüsel olarak kumu eşelediğini fark edebilirsiniz. Eğer eşelenmiyorsa ön patisini tutarak yavaşça kuma sürtebilir ve eşelenmesi için yardımcı olabilirsiniz. Böylece minik devon rex kedinize bir ipucu verebilirsiniz. Tatlı pisiciğiniz kumun kabını kullanmaya başladığında onu alkışlayabilirsiniz. Tabi onu alkışlarken fazla coşkulu davranmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü sizin coşkunuz minik devon rex kediciğinizi ürkütebilir ve bir daha tuvaletine gitmeyebilir. Minik devon rex kedinizi saat başı kum kabına bırakarak tuvalet rutini oluşturabilirsiniz.

DEVON REX KEDİNİZ İÇİN TASMA EĞİTİMİ

Başlamak için kendinize tercihen elastik iç kısımlara sahip hafif bir kablo demeti takılmalıdır ve eğitim, tasma izini zeminde bırakarak başlamalıdır daha sonra tasmayı tutmalı ve kısa bir süre ile başlayıp her gün zamanınızı artırarak kontrol fikrini yavaş yavaş tanıtmalısınız. Devon rex kedinizin ilk yürüyüşleri sakin bir ortamda yapılmalı sonra yürüyüşe alışmaya başladığında isterseniz devon rex kedinizi caddelere trafiğe sokmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte devon rex kedinizi asla köpek gibi itaatkar bir şekilde yürümesini ve toplamasını beklemeyin!

YAVRU DEVON REX KEDİNİZİ SOSYALLEŞTİRİN

Devon rex kedinizin sosyalleşme aşaması çok kısadır. Aslında davranış ve sosyal gelişme için en kritik dönem 4. hafta ile 16. Hafta arasıdır. Devon rex kedinizin sizinle yaşamaya başlamadan önce özellikle de bir hayvan barınağından gelmişse zaten insanlarla temas etmiş olma ihtimali yüksektir. Devon rex kedinizi çocuklarla da tanıştırdığınızdan emin olun fakat öncesinde onları nazikçe oynamaları konusunda uyarın genel olarak kendilerini yeni insanlar arasında rahat hissedene kadar alıştırma hareketleri yapmak iyidir. Devon rex kedinizi istediğinden daha fazla sosyalleşmeye zorlarsanız endişe duyabilir veya geri çekilebilir ve hatta bazen stresten ötürü sağlık sorunları yaşayabilir.

DEVON REX KEDİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Devon rex görünümü ile oldukça enteresan bir o kadar da ilgi çekici bir kedi türü olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi ilk olarak İngiltere’nin Devon ilçesinde dünyaya geldiği söylenilmektedir. İlk zamanlarda cornish rex üretimi için yola çıkıldığı ancak yapılan çiftleştirmeler sonucunda farklı bir kedi türü olan devon rex kedisi çıktığı görülmüştür.

İlk olarak 1984 yılında kendi başına bir kedi türü olarak kabul edilen devon rex 1967’den 1984 yılına kadar cornish rex ile aynı cinse sahip kedi olarak bilinmektedir. İngiltere başta olmak üzere hızla tüm dünyaya yayılan bu kedi türü günümüzde oldukça popüler kedi türleri arasında yer almaktadır.

Devon rex kedisi oldukça zeki ve enerjik kişiliği ile oldukça yaramaz bir kedi türü olarak bilinmektedir. Bitmek bilmeyen enerjisi ile her daim oyun oynamaktan büyük zevk alan bu minik dostumuz yükseklere tırmanmaktan ve ev içerisinde koşuşturmaktan asla vazgeçmemektedir.

Son derece insan odaklı kişiliği ile sahibine her daim sadık kalmayı başarabilen devon rex kedisi her şeye dahil olmaktan ve sahibinin etrafında dolaşmaktan kendini alıkoyamamaktadır. Ancak yorulduğunda bir köşeye kıvrılıp sizi izlemekten de büyük zevk aldığı söylenmektedir.

Devon rex kedisi insan odaklı bir kedi olmasından dolayı yalnız kalmaktan asla hoşlanmamaktadır. Bundan dolayı yoğun iş temposuna sahip aileler için doğru bir tercih olmayacaktır. Her şeyden kolayca sıkılabilen yapısı ile devon rex kedisini bir şeyler ile meşgul etmeniz onun için hayli önemlidir.