Cornish Rex kedisi bilinme ve ortaya çıkışı neredeyse 60 seneden daha fazla olan kendine özel yetenekleri ile aynı zamanda da fiziksel görünümüyle akılda kalan bir kedi türüdür. Bu kedileri tanımlayan ve onları betimleyen en önemli fiziksel özellikleri ise tavşankulakları ve kıvırcık sıkı tüyleridir. Bu görünümüyle hem oldukça sempatik hem de çok farklı bir tipe sahip olan bu kediler özlerinde ise tam oalrak hareket ve gösteri ustalarıdır. Bu kapsamda farklı zamanlarda gösteri işleri içinde de fazlaca yer verilen Cornish Rex kedisi için hareket etmek hemen her şey anlamına gelmektedir. Sakin kalma konusunda çok istekli olmayan bir kedi olan bu türe ait kedilerin sosyal yönleri de fazlasıyla ileri seviyededir.

Cornish Rex Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Aşırı derece oyuncu ve bir o kadarda atak bir kedi olan bu tür, zekâları ve çok hızlı anlama yetenekleri ile de farklı bir yerde bulunmaktadırlar. Bunların dışında oyunları genel oalrak efor gerektirecek şekilde olan Cornish Rex kedileri için hareketli olmak ve sürekli efor harcamak ise bir rutindir. Bunun dışında ev içinde başta sahibine ve tüm aile üyelerine sıkı bir bağlılık taşıyan bu türün kedileri hemen her anlarını onlarla paylaşmak ve değerlendirmek ister. Bu kadar aktif ve hareketli olmasına rağmen konuşmayı neredeyse hiç sevmezler ve çok nadir olarak kısa kısa miyavlayabilirler. Zekâları gibi duygusal yönleri de fazlasıyla kuvvetli olan Cornish Rex kedileri özellikle kendilerine gösterilen ilginin azalması gibi durumlarında hemen mutsuz olmaya ve üzüntü içine girmeye de çok fazla yatkındırlar.

Cornish Rex Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerin bakımları da zaman zaman yapılması gereken standart bakım uygulamaları haricinde son derece kolay ve bir o kadarda çabasızdır. Dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edildiği zaman ise ekstrandan hiçbir uğraş içine girmeye de gerek kalmamaktadır.

Öncelikle bu kedilerde kulakların temizlenmesi ve bakımları ile tırnak bakımları fazlasıyla önemlidir. Bunun dışında ince ve kıvırcık tüyleri olduğu için de hafta da bir kez taranmaları yeterli olan bir şekildir. Cornish Rex kedisi ince tüyleri nedeniyle kışın üşüyebilir bu yüzden bu konuya da özen göstermekte büyük önem bulunmaktadır.

Cornish Rex Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Oldukça küçük görünmesine rağmen Cornish Rex kedisi temel vücut standarttı olarak orta büyük kediler sınıfı içine girmektedir. En tanımlayıcı fiziksel özellikleri ise kıvırcık tüyleri ve oldukça büyük aynı zamanda da dik olan kulaklarıdır. Zaten bu iki özelliği onu karakterize eden temel fiziksel unsurları olmaktadır. Uzun bir kuyruğa sahip olan bu ırkın tüy rengi de göz rengi de farklı çeşitte ve renklerde olabilmektedir. Göz renkleri ve tüy renkleri ise genel olarak birbiri ile ahenkli olabilmektedir.