Devon Rex kedileri kendine has fiziki görünümü ve yine kesinlikle kendisine özel olan davranış şekilleriyle farklı bir yeri olan bir kedi türü olarak tanımlanmaktadır. Bu türün varlığı yaklaşık oalrak 1960’lı yıllara kadar gitse de ayrı bir ırk olarak tanımlanması bu zamandan biraz daha sonra olmuştur.

İsminin kaynağı ise ilk kez ortaya çıktığı yer olan İngiltere’de yer alan Devon şehridir. Devon Rex kedisi hem çevik hem de biraz fazla hareketlidir, oyun oynamak konusunda da istekli olan bu türün kedileri ikinci olarak ise sahibinin hemen yanında yatmaları ile bilinirler. Sosyal oalrak kuvvetli becerileri olan kediler yalnız kalmaktan ise hiç haz etmezler. Bu özelliklerinden başka istedikelri zamanlar da tek başlarına kalmayı ve evde yer alan en yüksek noktalara çıkıp oralarda zaman geçirmeyi de severler. Özellikle yorulduğu zamanlar ve uyuyacağı vakitler sahibine sokulmayı ve sıcaklığını hissetmeye de son derece büyük önem vermektedirler.

Devon Rex Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Hem güçlü hem de çevik olan bu kedi ırkına mensup kediler avcılık ve yakalamak gibi konularda da doğuştan gelen ve gelişmiş yeteneklere sahiptirler. Evin içinde de bu özelliklerine bağlı olarak sürekli tırmanma ve zıplamayı da içine alan farklı hareketler içine girebilirler. Doğuştan genetik olarak gelen farklı bir özellikleri ise sahiplerine duydukları sevgi ve elbette sadakatleridir. Sahibiyle yan yana olmaktan son derece büyük keyif alan Devon Rex kedisi için sahibiyle oyun oynamak ise en büyük ödüllerden biri olarak kabul edilmektedir. Mevcut durumdan bazen sıkılabilen bir tür olan bu kediler yeni şeyler keşfetme ve öğrenme konusunda da sürekli olarak bitmeyen isteklere sahip olabilmektedirler.

Devon Rex Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kerdi türü için yapılması gereken düzenli bakım uygulamalarının başında kulak bakımları ve kulaklarının temizletilmesi işlemleri gelmektedir. Hemen hemen her hareketli ve yerinde duramayan kedi türünde olduğu gibi Devon Rex kedisi içinde kulak kirlenme ve tıkanma olayları sıklıkla görülebilmektedir.

Bunun dışında periyodik zamanlarda kontrollere götürülüp, sağlığının taranması da oldukça yerinde bir bakım hamlesi oalrak önerilmektedir. Genel oalrak yemek yediği yerinde mikroplardan arındırılması oluşabilecek enfeksiyon risklerini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Devon Rex Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Orta boyutlu kediler ailesi içine giren bir tür olan Devon Rex kedisi için belirleyici özelliklerinden bir tanesi ise kulaklarıdır. Dik, dışa dönük ve büyük kulakları bu türün belirleyici unsurları arasında yer almaktadır. Bunun dışında çok güçlü bir kas ve kemik yapısı vardır, yine hızlı ve çevik olmasına sebep veren etkili bacaklara da sahiptir. Farklı ve değişik renklere sahip olabilen Devon Rex lavanta, gri, krem renklerine sahip olabilmektedir. Bu kedilerin deri yapısı ise sarkık bir özelliktedir, bun yanında kafa şekli de adeta bir üçgen şeklini andırmaktadır.