Exotic Shorthair kedisi, görünüşü ve son derece sıcak tavırları ile bugün milyonlarca insan tarafından bilinen ve çok fazla sevilen özel bir kedi türüdür. Bu kedi türünün genleri ise İran kedisi ve American Shorthair kedisinden gelmektedir, yani iki tane çok özel ve oldukça popüler kedinin genleri bu özel cinsi meydan getirmiştir. Bu kediler sadece kendilerine özel olan ve aşırı derecede güzel dış görünüşleri ve surat yapıları ile değil aynı zamanda da sahip oldukları kabiliyetler ve onları ayrı kılan temel özelliklerle de her zaman ön plana çıkmayı başarmaktadırlar.

Bu kedilerin en belirgin özelliklerinden bir tanesi ise yumuşaklığı ve naifliğidir. Son derece nazik ve uysal olan Exotic Shorthair kedisi evlerde rahatlıkla beslenebilen en bilindik türlerden biri olarak kabul edilmektedir. Yine sosyal olması ise ev içinde hemen herkesle sıcak diyaloglar içine girebilmesine imkân tanıyan bir konudur. Büyük ve yuvarlak gözleri, içeriye doğru basık burnu ise sadece ona özel bir surat görüntüsüne neden olmaktadır.

Exotic Shorthair Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

İlgi konusunda aşırı istekli bir kedi olan Exotic Shorthair kedisi sahibinden istediği ilgiyi ise eninde sonunda almayı mutlaka başarmaktadır. Sahibiyle vakit geçirme konusunda da ısrarcı olan bu türün kedileri, sevilmeyi, okşanmayı ve bunları çoğunlukla sahiplerinin yapmasını isterler. Ses çıkarma konusunda da isteksiz bir kedi olan bu tür genel oalrak sahibine bakarak ya da temas ederek direk iletişim kurma yollarını seçer.

Oyun oynamayı kedisine bu oyunlar sırasında eşlik edilmesini de fazlasıyla seven bu kediler her şekilde oyun oynamayı ve bir oyun arkadaşı edinmeyi de bilirler. Sosyal özellikleri gelişmiş bir kedi olduğu içinde eve gelen misafirlerle, diğer evcil hayvanlarla da hemen sağlıklı ve pozitif yönde ilişkiler kurabilen Exotic Shorthair kedisi kendisini yabancılardan asla kaçırmaz. Önemli bir başka yetenek ve özelliği ise çocuklarla ve bebeklerle kurduğu harika bağlardır, uysal ve oyuncu olan bu kedi ile çocuklar dakikalar içinde iyi birer oyun arkadaşı olabilmektedirler. Tek başına kalmaktan, yalnız bırakılmaktan ve en önemlisi de kendisine az ilgi gösterilmesinde ise hiç hoşlanmaz ve bu ve benzer durumlar onun psikolojisini oldukça olumsuz etkileyebilirler.

Exotic Shorthair Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu cins kedilerin bakımlarında yapılması gereken bir iki ayrıntı dışında özen ve özel çaba isteyen unsurlar ve işlemler bulunmaz. Öncelikli oalrak bakımında gözlerine dikkat etmek gerekmektedir, Exotic Shorthair kedisi gözlerinde fazla derecede akıntılar olabilen bir kedi ırkı olduğu için bu biriken akıntı izlerinin uygun bezlerle ve uygun şekillerde silinmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Tüylerinin kısa olması ve az dökülmesi ise fazladan bir tüy bakımı ve fırça işlemlerine asla gerek bırakmamaktadır, düzenli oalrak hafta da bir iki defa taranması tüyleri için yeterli bakımın yapılması için gerekli olan unsurları fazlasıyla sağlamaktadır. Aşıları ve kontrolleri de aksatılmadan yapılması gereken bu tür için bunlar dışında özel oalrak bir şey yapılması da gerekmemektedir.

Exotic Shorthair Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Exotic Shorthair kedisi kendisine has bir surat ve yüz yapısına sahiptir, basık bir burnu ve daire şeklinde gözleri vardır. Bunların dışında vücut yapısı oalrak ise orta sınıf büyüklükte kediler grubuna dâhil olan bir kedi ırkıdır. Bir başka karakteristik fiziki özelliği ise dolgun ve tombul yanakları olan bu kedilerin renkleri farklı olabilmektedir. Tüy yapısı ise sıkı, yumuşak ve son derece kısa bir yapıya ve özelliği sahiptir.