Devon rex görünümü ile oldukça enteresan bir o kadar da ilgi çekici bir kedi türü olarak bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi ilk olarak İngiltere’nin Devon ilçesinde dünyaya geldiği söylenilmektedir. İlk zamanlarda cornish rex üretimi için yola çıkıldığı ancak yapılan çiftleştirmeler sonucunda farklı bir kedi türü olan devon rex kedisi çıktığı görülmüştür.

İlk olarak 1984 yılında kendi başına bir kedi türü olarak kabul edilen devon rex 1967’den 1984 yılına kadar cornish rex ile aynı cinse sahip kedi olarak bilinmektedir. İngiltere başta olmak üzere hızla tüm dünyaya yayılan bu kedi türü günümüzde oldukça popüler kedi türleri arasında yer almaktadır.

DEVON REX KEDİSİ KİŞİLİĞİ

Devon rex kedisi oldukça zeki ve enerjik kişiliği ile oldukça yaramaz bir kedi türü olarak bilinmektedir. Bitmek bilmeyen enerjisi ile her daim oyun oynamaktan büyük zevk alan bu minik dostumuz yükseklere tırmanmaktan ve ev içerisinde koşuşturmaktan asla vazgeçmemektedir.

Son derece insan odaklı kişiliği ile sahibine her daim sadık kalmayı başarabilen devon rex kedisi her şeye dahil olmaktan ve sahibinin etrafında dolaşmaktan kendini alıkoyamamaktadır. Ancak yorulduğunda bir köşeye kıvrılıp sizi izlemekten de büyük zevk aldığı söylenmektedir.

Devon rex kedisi insan odaklı bir kedi olmasından dolayı yalnız kalmaktan asla hoşlanmamaktadır. Bundan dolayı yoğun iş temposuna sahip aileler için doğru bir tercih olmayacaktır. Her şeyden kolayca sıkılabilen yapısı ile devon rex kedisini bir şeyler ile meşgul etmeniz onun için hayli önemlidir.

DEVON ERX KEDİSİ GÖRÜNÜMÜ

Devon rex kedisi kaslı vücut yapısı ile oldukça ince bir vücut yapısına sahiptir. Genellikle küçük ya da orta boy kedi türleri arasında yer alan devon rex belirgin elmacık kemikleri keskin çene yapısı vre kama şeklinde kafası ile bilinmektedir. Ayrıca oldukça hassas ve kopmaya meyilli bir bıyık yapısına sahip devon rex kedisi geniş kulakları ve uzun bacakları ile bir hayli atletik görünüme sahiptir.

Oldukça kadifemsi bir tüy yapısına sahip olan devon rex kedisi kısa, yoğun ve yumuşak buklelerden meydana gelmiş bir kaplamaya sahiptir. Karışık deri yapısı ile farklı tüy renklerinde görülebildiği gibi katlı ve desenli yapıya da sahip olabilmektedir.

DEVON REX KEDİSİ BAKIMI

Diğer kedi türlerinde olduğu gibi devon rex kedisinde de tüy bakımı oldukça önemlidir düzenli olarak taranması ölü tüylerden kolayca kurtulmasını sağlamaktadır ayrıca tüy bölgesinde oluşabilecek pire ve benzeri durumlara karşı aşılama ya da serum işlemleri oldukça önemlidir.

Devon rex kedinizin ağız sağlığının korunmasına katkıda bulunmak için düzenli diş fırçalaması yapmanız önerilmektedir. Ağız içerisinde meydana gelebilecek enfeksiyon ya da bakterilere karşı en etkili yöntem olduğu bilinmektedir.

Evinizde beslemekte olduğunuz devon rex türü kediniz için her daim hijyenik bir ortam sağlamanız gerekmektedir. Siz ve kedinizin sağlığı için ev temizliği oldukça önemli olacaktır. Ancak temizlik esnasında deterjan kullanmamaya dikkat etmenizde fayda var özellikle hareketli olan bu kedi türü patisinin dil ile temasında deterjan kalıntılarından zehirlenebileceğini unutmayınız.

DEVON REX KEDİSİ SAĞLIK DURUMU

Devon rex kedisi kaliteli mama ve doğru beslenme ile ortalama yaşam süresi 12 ile 26 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Oldukça sağlıklı bir görünüme sahip olan bu kedi türünde yapılan araştırmalar sonucunda konjenital myastenik sendromu hastalığına rastlanılabilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için her daim devon rex kedisine kaliteli mama tüketimi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca kedinizin yaşına uygun mama seçimleri, yaşam kalitesinin yükselttiği söylenmektedir. Özellikle yavru döneminde yavru maması, yetişkin döneminde yetişkin maması ya da kilo durumuna göre diyet maması tüketimi yapmanız gerekmektedir.

Devon rex kedisinin vücut direncinin her daim yüksek olması için düzenli aşı işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en etkili yol olan aşılama, devon rex kedisinin mikrop ve parazitlere karşı koruma altında olmasına yardımcı olacaktır.