Uluslararası kedi derneğine göre, British Shorthair kedilerin sahipleri, gümüş ve rengi göze sahip kediler elde etmek için İran kedilerine yönelmişlerdir. Buradaki amaçları gümüş renge sahip British Shorthair cinsi yaratmaktı, ancak elde edilen kedi cinsi aksine yuvarlak ve daha çok İran kedilerine benzediği gözlemlendi. Ortaya çıkan bu kedi türüne Exotic Shorthair adı verildi. Amerika kökenli bu ırk ortalama 3-6 kilo ağırlığındadır. Bacakları kalın kısa ve güçlüdür. Patileri yuvarlak büyük olup kürkü ise yumuşaktır. Büyük ve yuvarlak olan kafası ise küçük kulakları ile dikkat çeker. Bedenleri genelde dolgun görünür, bacakları ise kısa olduğu kadar da kaslıdır. Exotic Shorhair kedilerinde azda olsa tüy dökülmeler görülür bu dönemlerde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Kedilerinizin tüy dökülmesi mevsimlere ve kedinizin regl, bebeklik dönemlerine göre artış ve azalış gösterir. Kedilerinizi bu gibi durumda stresten uzak tutmanız onunla ilgilenip bakımını yapmanız ve B vitamini ağırlıklı mamalar almanız yeterli olabilir. Her şeye rağmen aşırı şekilde dökülmeler oluyorsa kediniz hastalanmış olabilir bir veterinerden yardım almanız en doğru yol olacaktır. Fazlasıyla sempatik görünen bu cinsin elmacık kemikleri tek bakışta dikkatinizi çekecektir. Bu kedileri evde beslemeye uygundur uysal ve sakin yapıları size çok iyi bir dost ve yol arkadaşı olacaktır. Narin bir ırk olmasından dolayı bakımı sizi biraz zorlayabilir. Eğer bu cins bir kediyi sahiplenmekte kararlıysanız ona özen göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Bu kediler ilk yedi hafta anne sütü ile beslenmelidir. Çok hızlı ve kademeli büyürler bu yüzden bebeklikten sonra beş öğün düzenli beslenme ihtiyacı duyarlar. Yavru kedilerinizin yanında her zaman bir kap su bulundurmalısınız. Ayrıca temizliğine özen göstermelisiniz. Şimdi yol arkadaşınızla size iyi eğlenceler dileyebiliriz.

Exotic Shorthair Cinsinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sesi oldukça tatlıdır ve meraklı bir özelliğe sahiptir bu özelliği onu biraz sakar ama oldukça sevecen yapar. Bu kedilerin bakımı diğer kedilere göre daha zordur. Tüyleri her hafta düzenli olarak taranmalıdır. Tüyleri taranmaz ise üzerinde biriken tüylerinden rahatsız olarak sürekli kaşınma isteği duyar. Kaşınma isteği doğrultusunda kendisine istemeyerek zarar verebilir. Diğer kedilere göre biraz daha pasaklıdır ve her ay banyo yaptırmanız gerekir. Banyo yaptırılırken kendisine özel şampuan kullanılmalıdır.