Egyptian Maular kedisi şuan için kesin olarak ana vatanı neresi olduğu konusunda bir uzlaşının olmadığı fakat buranın Mısır olma ihtimali yüksek olan bir kedi türüdür. Bu noktada bu kediler için onları neredeyse bütün diğer kedilerden ayıran en temel farkları ya da yetenekleri ise çok aşırı hızlı koşabilme güçleridir.

Bu özellikleri kediler arasında en üst sınır olarak değerlendirilmektedir, ayrıca bu hızlı koşma kabiliyetlerine ek olarak oldukça yüksek mesafelere zıplama konusunda da fazlasıyla maharetli bir kedidir. Egyptian Maular kedisi fiziksel özellikleri dışında ise sevgisini kolay gösteren, sahibini çok seven aynı zamanda da oyun oynamaya asla hayır diyemeyen özel bir kedi ırkıdır. Ayrıca bu kediler çevrelerinde yer alan hemen her canlıyla son derece güzel anlaşabilirler ve aynı zamanda hemen arkadaş olabilirler.

Egyptian Maular Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Güçlü bacakları ve son derece atletik yapısıyla yerinde duramayan ve aşırı derece de hareket edebilen bir kedi olabilen Egyptian Maular kedisi bunların dışında fazlasıyla konuşkandır. Miyavlaması ise kendine has olan bu kediler istedikelri zaman hemen her istediklerini sesleriyle rahatlıkla sahiplerine anlatabilirler.

Konuşma konusunda hem yetenekli hem de fazlasıyla istekli olan Egyptian Maular kedileri sahibi ile konuşmayı ise hemen her şeyden daha fazla sever. Sahibini ev içinde takip edip kendisini sürekli ona sevdiren bu kedi ırklarında görülen diğer bir önemli huy ise bütün inşalarla olan samimi ilişkileridir. Bunların yanında çocuklu aileler içinde uygun bir kedi türü olan bu özel cins kediler arada aşırı hareketli olsalar bile güzellikleriyle orta da hiçbir problem bırakmamaktadırlar.

Egyptian Maular Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüylerinin rengi ve yapısıyla ayrıca estetik ve diri duruşuyla çok güzel bir dış görünüşü olan Egyptian Maular kedisi bakımında dikkat edilecek ilk nokta bu canlıların diş bakımlarının mutlaka yapılmasıdır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir başka bakım konusu ise kulaklarının belli zamanlar içinde temizletilmesidir. Bunun dışında aşırı bir tüy yapıları olmadığı için rutin bir tarama işlemi ise fazlasıyla yeterli olacak bir bakım şekli olabilmektedir.

Egyptian Maular Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Çok hızlı koşmasına ve aynı zamanda istediği her yere zıplamasına olanak tanıyan güçlü bacakları olan Egyptian Maular kedisi genel olarak da güçlü bir kedi ırkı olarak bilinir. Bu güçleri ile atletik ve atik yapıları da birbirlerini fazlasıyla tamamlamaktadır. Çocukluk döneminde farklı yetişkinlik döneminde de farklı göz renkleri olur. Bu durum da bu türe özel olan karakteristik bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Tüyleri kısadır ve genel yapı olarak her zaman üzerlerinde benekler vardır. Farklı renklerde olabilen bu etkileyici kedilerin geniş ve sivri bir kulak yapıları vardır. Pati kısımları ve ağız yapıları ise standart olarak çok daha küçük olmaktadır.