European Burmese kedisi genel yapısı itibariyle iki tane farklı cins kedinin birleşmesinin sonucu ortaya çıkan bir kedi türü olarak ifade edilmektedir. Bu kedide hem Siyam kedisinin hem de farklı bir cins olan Burmese kedisinin genleri bulunur. Temel olarak ise bu kedi cinsi kendine özel ve tamamen farklı bir kedi ırkı olarak da tescillenmiş bu suretle de kendisine kedi ırkları arasından oldukça sağlam bir yer edinmiştir.

En önemli yapı özellikleri arasında ise oldukça sıcakkanlı olması, aşırı derece de konuşmayı sevmesi, sahibine karşı olan bağlılığı ve sosyal olması gibi unsurlar ön plana çıkmaktadır. European Burmese kedisi bütün bu özellikleri ve daha birçok pozitif noktası ile evde bakım için çok uygun bir kedi ırkıdır.

European Burmese Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Araştırmayı seven European Burmese kedisi bu huyunu da sürekli olarak ev içinde farklı noktalara ve yerlere giderek sürekli olarak ortaya çıkartır. Fakat bilinen en temel karakteristik özelliklerinden bir tanesi ise kesinlikle konuşmayı aşırı fazla sevmesi ve miyavlama teknikleri konusunda da çok yetenekli olmasıdır. Bu yönüyle insanlarla farklı tonlarda ve şekillerde miyavlayarak konuşmak ise en sevdiği şeylerden bir tanesidir. European Burmese kedisi sahibine bağlı ve onu seven aynı zamanda da sürekli oalrak onun tarafından ilgi ve alaka görmek isteyen özel bir kedi cinsi olarak tanımlanmaktadır. Bu yönüyle ev içinde hem neşe kaynağı olurken hem de uzun süreli bir dost olabilmeyi de başaran bir kedidir.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüylerinin ve kürkünün yapısı gereği zorlayıcı ve zaman alıcı tüy bakımlarına gerek olamayan bir kedi türü olan European Burmese kedisi standart olarak haftada bir veya iki kere taranabilir. Fakat özellikle bu kediler de dikkat edilmesi gereken husus ise yemek yeme konusudur bu noktada European Burmese kedisi eğer düzenli yemek yemezse yani belli bir yemek yeme programı uygulanmazsa aşırı kilo alıp, obezlik sorunu ile baş başa da kalabilecek bir kedi cinsidir. Bu kedi sağlam ve genel itibariyle sağlıklı bir ırk olduğu için yıl içinde düzenli veteriner kontrolleri de onun çok daha sağlıklı ve uzun yaşamasına neden olabilir.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Gözlerinin sahip olduğu amber rengi ya da sarının tonlarıyla etkileyici bakışlara sahip olabilen bu kedi genel olarak ise yine hem estetik hem de güzel bir fiziksel görüntüyü de sahiptir. Bunun yanında vücut büyüklüğü olarak ise orta boylu kediler içine girebilen bu ırkın kedilerinde ayırt edici bir başka fiziksel özellik ise ön bacaklarının arka bacaklarına göre çok daha kısa olmalarıdır. European Burmese kedileri farklı renklere ve tonlara sahip olabilir, duman, bej, krem ve sarı ise en çok görülen renkler arasında sayılabilirler.