Bu kedi cinsleri rahatlarına fazlasıyla düşkündürler. Kafalarına hiçbir şey takmayan bu kedileri bazen mekanın sahibi gibi davranırlar. Güçlü karaktere sahip bu kedilerin miyavlamaları bile kendine has bir ses tonu ile çıkar. Sahiplerinin peşinden ayrılmayan bu kediler dikkat çekmeyi severler, tüm gözlerin onların üzerinde olması onu mutlu edecektir. Sevginizi hissettiği zaman kucağınıza yatmak için can atar. Fazlasıyla akıllı ve olgun davranışlarıyla bakışlarıyla sizin derdinize çare bulmaya çalışır, iyi bir dert ortağıdır. Ancak yoğun bir iş temponuz varsa bu kedi cinsini sahiplenmeniz önerilmez çünkü ilgi ve düzenli bakım isterler.

Exotic Shorthair cinsleri dışarıda dolaşmayı severler ve mükemmel bir avcı niteliğine sahiptirler. Çocuklarla arası gayet iyidir. Eğitmek için ise biraz ilgilenmeniz gerekir çünkü bu kediler rahat davranmayı ve yaşamayı severler ancak bu sizi korkutmasın çünkü öğrendiği şeyleri unutmazlar. Kedinizi kum kutusuna alıştırmak için, günlük herhangi bir aktiviteden sonra ve tuvaletini yapacak gibi gezindiğinde onu alıp kum kutusuna yerleştirin, kediniz kum kutusuna tuvaletini yapmaya başladığında ufak bir kısmını kum kutusunda bırakın dışkının kokusu ona tuvaletin orası olduğunu öğretecektir. Bu uzun bir zaman değildir en fazla üç gün içerisinde öğrenecektir. Eğer yavru kediniz eski yetiştiricisi tarafından kum kutusuna alıştırılmışsa sizde benzer bir kutu tercih edin.

Kedilere, köpekler gibi oturup kalkma eğilimini öğretmek çok zordur. Kediler köpekler kadar sosyal bir hayvan değildir. Bugüne kadar onlara laf anlatmak hiç kolay olmamıştır, kediler neden böyle davranır asla bilemeyeceğiz. Kedi bakmak için oldukça sabırlı olmak gereklidir. Doğru bir sevgi ile bütün hayvanların uysallaştırılabileceği asla unutulmamalıdır.

Exotic Shorthair Cinsi Dişi Mi Olmalı Erkek Mi?

Birçok insan kedi alırken dişi kedi olmasını ister. Kedinin yavrulaması avantaj gibi görülebilir. Ayrıca erkek kedilerin daha yırtıcı ve saldırgan olduğu konusunda yaygın bir düşünce vardır. Ancak bu durum çok doğru değildir. Kedilerde erkek ya da dişi fark etmeden saldırganlık oranı değişebilir. Saldırganlık tamamen kedinin karakterine bağlı bir durumdur. Erkek ya da dişi olması Exotic Shorthair’da saldırganlığını etkilemeyecektir.

Bu cins kediler diğer ırklara göre daha geç olgunlaşırlar. Özellikle erkek Exotic Shorthair 5 yaşına geldiği zaman bile yavru kedi özelliklerini taşıyabilir. Bu kediyi sahiplenmeden önce karakteristik özelliği iyi bilinmelidir. Bakımı oldukça sabır ister. Sürekli ilgilenmek ve onun önemli olduğunu hissettirmek gereklidir. Dişileri 1 yaşına geldikleri zamandan itibaren işaretleme yaparlar. Bu işaretleme ev içerisinde kirli alan oluşumuna neden olabilir. Eğer kedinin işaretlemesinden rahatsızlık duyulur ise bu işlem kısırlaştırılarak çözülebilir. Erkek Exotic Shorthair kediler kendilerini sevdirmekten keyif alırlar. Ancak dişiler sevilmeyi çok istemez ve rahat bırakılmaktan hoşlanırlar. Cinsiyet seçimi yapılırken bu ayrıma dikkat edilebilir.