Bir diğer adıyla İran kedisi olarak bilinen Fars kedisi, birçok kedi türünün özelliklerini bünyesinde barındıran doğal bir kedidir. İran kedileri İran ülkesinde 17. Yüz yılın başlarında fark edilmiş bir kedi türüdür. Hiçbir şekilde insan eli değmeden, doğal evrim süreçleri ile oluşmuş kedi türü olan İran kedisi 1600’lü yıların başında Avrupa’ya ve tüm dünyaya yayılmayı başarmış bir kedi türüdür. Doğal seçilim gibi şartları kolayca atlatmış İran kedisi tüm dünyada popüler ve kendini sevdiren bir kedi türü olmuştur. Tarih içerisinde bilinen en eski kedi ırklarından birisidir.

Evde bakım için uygun olan İran kedisi, sahibi ile uyum içerisinde yaşamakta bir sorun oluşturmaz. Çok zeki bir kedi olan İran kedisi, eğitilmeye çok uygun bir kedidir. Çok çabuk öğrenme kabiliyetine sahiptir ve bu evde besleyeceğiniz takdir de kolay bir eğitim süreci yaşamanızı sağlar. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, İran kedileri basık suratlı ve tıknaz bir yapıya sahiptir. İran kedileri sürekli etrafında olup bitenleri izleyerek öğrenmek ve uygulamak ister. Merak onların en yakın arkadaşıdır. Etrafında olan bitenleri çok dikkatli bir şekilde takip ederler ve hızlıca kavrayabilirler. Bu yüzden güzelce eğitmen amaçlı kedi bakmak isteyenler için sıklıkla önerilen bir cinstir.

İran kedisi maalesef ki sık sık bakıma ihtiyaç duyan bir kedi türüdür. Diğer kedi türlerinden farklı olarak uzun tüy yapılarına sahip olmaları, İran kedilerinin biraz fala tüy dökmesine sebep olmaktadır. Bu kedi türünün düzenli olarak tüy bakımı yapılması önerilir. Neredeyse her gün belirli zaman aralıklarında tüylerini taramak, kedinizde ileride oluşabilecek tüy sorunlarını da engelleyebilir.

Fars Kedisi Özellikleri

Fars kedileri, yani diğer adıyla İran kedileri basık burun ve basık bir surata sahiptirler. Tarihsel gelişimleri bu kedi türünün en son bu fiziksel özelliklere kadar gelmesinin sağlamıştır. Sık, bol ve kalın tüylü olmaları ev içerisindeki bakımlarını zorlaştırmaktadır. Fakat tüylerin düzenli taranması bu tüy problemlerini yok etmektedir. Oluşan bazı problemler, uzun olan tüylerin düğüm olması ve koparılmak zorunda kalınması, sık sık tüylerin dökülmesi vb. problemlerdir. Bu özelliklerine rağmen İran kedileri en çok evde bakılan kediler arasındadır.

Bir başka fiziksel özelliklerinden birisi de Fars kedilerinin farklı renklerde olabilmeleridir. Genetik özelliklerinde belirli bir renk aralığına sahip değildirler. Bunların yanı sıra İran kedilerinin gözlerinde sık sık akıntı olması, bu kedi türü için sıkıntılı bir şeydir. Göz akıntılarının göz çevresinde kuruması ve o bölgelerde oluşan pisliklerin temizlenmesi çok önemlidir. Temizlenmediği takdirde bu pislikler kedini göz çevresinde lekelenmelere ve yaralara neden olabilir.

İran kedileri sahiplerine ve çok sadık kedi türüdür. Günlerini sakin ve usul geçiren Pers kedileri (İran Kedilerinin başka bir adı), sahipleri ile oyun oynamayı ve zaman geçirmeyi çok severler. İran kedilerinin fiziksel özelliklerinden birisi de basık burun nedeniyle zor nefes almalarıdır. Bu özellikleri kötü bir özellik olup, İran kedilerinde solunum sıkıntılarının görülmesine neden olabilir. Bunların yanı sıra İran kedileri diğer kedi türlerinde olduğu gibi kendi tüylerini sık sık yalamaktadır. Eğer tüyleri temizlenmez ise, bu uzun ve sık tüylerin arasında yaşayacak bakteriler İran kedilerinin kolayca bağırsak hastalıklarına yakalanmalarına sebep olabilir. Bacak uzunlukları diğer kedi türlerinden biraz daha kısa olan İran kedilerinde bu bir dezavantaj yaratmamaktadır. İran kedilerinin Ankara kedileri ile sık sık karıştırıldığı gerçeği vardır. İran kedileri ve Ankara kedileri arasındaki büyük fark tüy farklılıklarıdır.