Havana Brown kedisi, siyam kedisi ile genetik oalrak bağları olan, 1950’li yıllarda iki farklı ırk kedi türünün birleşmesi ile meydana gelmiş olan fiziksel ve davranışsal oalrak karakterize özelliklere sahip nadide bir kedi cinsidir. Bu cins sahip olduğu çikolata rengi ile ve aynı zamanda da yumuşak tüyleri ile ön plana çıkan bu tür farklı birçok açıdan standartların üzerinde bir kedi oalrak tanımlanmaktadır.

Yine birçok farklı ve değişik yapısal özelliği de birlikte bünyesinde toplamış olan bu türün kedileri, yeri geldiği zaman hareketli ve oyuncu yeri geldiği zaman ise uysa, sakin ve ağır başlı özellikler sergileyebilmektedir. Havana Brown kedisi tek bir renge sahiptir ve bu özelliği de onu birçok farklı kedi ırkından daha farklı bir noktaya getirmektedir. İnsanlarla, diğer hayvanlarla sıcak ve yakın ilişkiler kurabilen bu tür sahibine bağlılık ve sadakat konularında da oldukça ünlüdür. Yine nezaket, duygusallık ve sevecenlik gibi karakter yapıları da bu ırkın kedilerinde ileri seviyelerdedir.

Havana Brown Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

İçinde çok büyük bir sevgi ve neşe taşıyan bir kedi olan Havana Brown kedisi sahibine duyduğu sevgiyi ise günün hemen her saati farklı yollardan gösterebilmektedir. Sahibini kollamayı, onunla yakın olmayı, sürekli oalrak onunla ilgilenmeyi ise asla bırakmaz. Kedi sahip ilişkisinden ziyade birbirine değer veren iki dost ilişkisi şeklinde tanımlanan bir sahip ilişkisi oluşturması ile de tanımlanır. Bu kediler gece uykuları sırasında da sahipleri ile koyun koyuna uyumaktan ve onun yanında kalmaktan da aşırı derece de fazla keyif alırlar.

Akıllı ve farkındalığı yüksek bir kedi olan bu türde rutinler ve düzenli olmakta terk etmeyeceği bir başka huydur. Bunların dışında son derece sosyal olan Havana Brown kedisi tüm inşalara sevgi ve ilgiyle yaklaşıp, onları tanımak adına yanlarına sokulabilir. Yine diğer kedi ve köpek türleriyle de çok iyi anlaştığı bu kedi türü ile ilgili bilinen başka bir gerçektir. Çocuklarla her zaman yakın ilgi kuran bu kediler onlara asla zarar vermeden oyunlar oynayıp onları da fazlasıyla mutlu etmeyi başarabilirler. Kendilerini yaşadıkları evin bir üyesi oalrak gören bu kediler bu yüzden meydana gelen büyük ya da küçük her olayın hemen içine dâhil olurlar. Miyavlamayı ve dolayısıyla konuşmayı da çok seven bir kedi türü olan Havana Brown, en çok da sahibi ile bu yolla iletişim kurma yolunu tercih eder ve cevap almak onu çok daha fazla zevklendirebilir.

Havana Brown Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerin bakımı için önem verilmesi ve sürekli olarak yapılması gereken ilk işlem tırnak bakımıdır, tırnak içlerinde bazen hastalık olabildiği için bu bakım önemlidir. Havana Brown kedisi kısa tüylü olduğundan ve çok ağır bir tüy dökümü yaşamadığı için tüy bakımı için ekstradan bir şey yapmaya gerek yoktur. Haftalık olarak, yumuşak ve plastik telli fırçalarla bir kez taranması yeterli olmaktadır. Yine kedilerin gelişimleri ve fiziksel sağlıkları için gerekli olan bazı kedi aparatlarının kullanımı da bakım konusu içinde değerlendirilebilecek bir başka konudur.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Havana Brown kedisi kendisine özel olan tek bir renge sahip olan bir kedidir ve rengi ise çikolata ya da kahve olarak tanımlanmaktadır. Vücut büyüklüğü olarak orta sınıfa dâhil olan bu kediler boy oalrak ise uzun boyludurlar. Kas ve kemik yapıları ise genel itibariyle güçlü ve sağlam olmaktadır.