Fars kedileri bazı özel kedi türlerinden birisi olduğu için insanlara zor eğitilebilirmiş gibi bir görünüm sağlamaktadır. Bunların tam aksine İran kedileri çok sezgisel gözlemler yaptıkları için çevresinde olan bitenleri çabuk kavrayabilir ve uygulayabilir. Acıktığı zaman pati kaldırmaktan tutun, gelişmiş tuvalet eğitimine kadar her türlü eğitimin altından kalkabilecek kedi türüdür.

İran kedilerine banyo sırasında kaçmak istememesi ve sakin kalmaları gibi eğitimler verilebilir. Kediler için yılda birkaç kez önerilen banyo zamanları, çoğu zaman sahipleri için bir işkenceye dönüşebilir. Kedilerin genel olarak suyu sevmemesi ve nefret etmesi bu etkenlerden birisidir.

Pers kedilerinin güçlü bir fiziki yapıya sahip olmaları, fiziksel eğitimlerinizde büyü bir artı sağlayacaktır. Onlar ile yapacağınız daire içinden geçme, nesne üzerinden sıçrama gibi etkinlikleri hızlıca hafızaya kaydedip, bunu uygulayabilirler. İran kedilerine özel yapılan yarışmaların yanı sıra, Normal kedi yarışmalarına da katılan İran kedileri görülmüştür. Bütün gün evde uslu durabilen fakat zamanı gelince çok uzun süre hareket edebilen bir kedi türüdür İran kedileri.

Tuvalet eğitimini en hızlı şekilde öğrenebilen kedi türlerinden birisidir. Gelişmiş tuvalet eğitimleri, yani kum kabındaki kumu hiçbir şekilde etrafa saçmama gibi özel eğitimlerin rahatça verilebileceği bir kedi türüdür. Eğitim konusunda İran kedileri sahiplerine sıkıntılar çıkarmadan kolayca öğretilenleri uygulayabilirler.

Fars kedileri yemek konusunda iyi eğitimler alabilen kedi türleridir. Her türlü mamayı yiyebilmelerine rağmen, tüy dökme zamanlarında tüy dökme evrelerini hızlandıracak mamalardan uzak durmalılardır. Her kedi türünün zayıf noktaları ve problemli noktaları olabilir. Kedilerin problemleri belirlenip bu problemlere göre mamaların verilmesi en dikkat edilmesi gereken şeylerdendir. Örneğin İran kedinizin tüyleri temizlenmiyor ise, tüylerin hastalık barındırması ve bunların üzerine bu dönemlerde verilebilecek tavuk mamaları, İran kedinizin tüylerinin dökülmesine ve çeşitli deri hastalıkları yaşamasına sebep olabilir.

Fars Kedilerinin Karakteristik Özellikleri

İran kedileri karakter olarak çok güçlü ve zeki bir yapıya sahiptir. Çabuk uyum sağlayabilen, uysal ve meraklı bir karakteristik yapısı vardır. Bu karakter özelliği İran kedisinin çevresinde olan bitenleri hızlıca kavramasına sebep olmaktadır. Bu kadar uysal ve zeki olmalarının yanı sıra, oyun oynamayı çok seven bir kedi türüdür kendileri. Sahipleri veya diğer kediler ile oynayacağı oyunlar onları hem mutlu eder hem de daha sağlıklı bir vücut yapısına sokar. Pers kedileri aynı zamanda çok sıcak kanlı ve sevecen bir yapıya sahiptir. Diğer birçok kediden farklı olarak çocuklarla çok iyi vakit geçirebilen İran kedileri, çocuklar ile oyun oynamaya ve onlarla vakit geçirmeye bayılırlar.

Pers kedileri yaşının ilerlemesi ile daha sakin bir hal alırlar ve artık eskisi kadar oyun sever bir tavır takınamazlar. Bunun yanı sıra İran kedileri etrafta ilgisini çeken farklı şeyler bulamaz ve sıkılır ise uykuya dalmayı tercih edebilirler. Bu İran kedilerinin sık sık yaptığı bir aktivitedir.

Evde beslenen İran kedileri, evde kendilerine güzel bir köşe seçmeye bayılırlar. Kendilerini evin en güzel köşelerine hazırlarlar ve daima o köşede uyuklamaya bayılırlar. Uzun yıllar boyunca yaşayan İran kedileri çok sadık bir karaktere sahiptir. Kendi sahiplerinin her zaman yanında olurlar ve onlara çok sadıktırlar. Bunların yanı sıra kendilerini sevdirmek İran kedilerinin hoşuna giden bir özelliktir. İran kedileri susuzluk ve aç kalma gibi sorunlarda miyavlamak yerine susmayı tercih eden ve bu sorununu kendi içinde yaşayan hayvanlardır. Fakat bu her İran kedisi için geçerli değildir. Birçoğu acıktığında ya da susadığında sahiplerine bunu bir şekilde belli etmek isterler. İran kedilerinin diğer kedi türlerinden ayıran en önemli özelliği çabuk uyum sağlayabilir olmaları ve mükemmel bir görünüme sahip olmalarıdır. Bu mükemmellik karakterlerine de yansımış olmalı ki, İran kedileri sahibinin yanında adeta bir köpek gibi sadık kalmayı başarırlar.

Bu yazımızda Fars Kedilerini tanıdık ve karakteristik özellikleri hakkında ufak da olsa bir fikir sahibi olduk. Siz de akıllı ve bir o kadar da güzel görünüme sahip bir kedi beslemek istiyorsanız Fars kedilerine, bir diğer adı ile İran kedilerini tercih etmek isteyebilirsiniz. Evde beslemeye çok elverişli olan bu kedi, uysal yapısıyla sizi asla üzmeyecektir.