Himalayan kedisi, duruşu, sergilediği masum tavır, mavi ve eşssiz güzellikteki gözleri ve elbette parlak ve uzun tüyleri ile hayran olunan bir kedi cinsidir. Bu kedi ırkı ise, İran kedisi ve Siyam kedisi çiftleşmesinin bir sonucudur ve sahip olduğu masmavi gözleri de genlerini taşıdığı Siyam kedisinden aynı şekilde kendi üzerine geçmiştir. Bu kediler öncelikle güzellikleri ve sahip oldukları fiziksel özellikleri ile ön plana çıkarlar.

Gözlerinde ki masum bakış ise bu kedileri karakterize eden en önemli unsurların en başlarında yer almaktadır. Bu kediler şuan için dünya üzerinde en çok istek alan ve sahip olunmak istenen kediler arasında yer almaktadırlar fakat mevcut sayıları ise bu taleplere oranla çok azdır. Himalayan kedisi için sahibi çok önemlidir ve onunla kendisi her zaman birebir oalrak ilgilenir. Sahibi ile vakit geçirmeyi çok seven bu kediler hem uysaldırlar hem de bir o kadar sevgi dolu canlılardır.

Himalayan Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Himalayan ismi ise bu kedilere meşhur Himalaya Tavşanı ile alakalı olarak verilmiştir, o tavşana olan renk ve doku benzerliği ise bu ismin verilmesinin ana sebepleridir. Bu kediler sıcakkanlılıkları ile de her zaman öne çıkan bir ırktır, bu sızak tavırları ise muhteşem görüntüsüyle birleşince evler için ve elbette insanlar için çok iyi bir kedi olam görünümünü kazanmaktadırlar. Himalayan kedisi için ev içinde en temel olan unsur ise sahibidir, bu konuda sergiledikleri tavırlar ise hem çok yumuşak hem de bir o kadar sempatik ve tatlı olabilmektedir.

Son derece hassas olan bu kediler düşünceli olma ve dikkatli olam konularında da hemen bütün kedi türlerinden kolaylıkla ayrılabilmektedirler. Sakin ve sessiz yapısına rağmen her kedi gibi oyun oynamayı, kendisiyle oyun oynanmasını ise her zaman ister ve bu oyunlar onu fazlasıyla mutlu eder. Eve gelen her misafire ve farklı kişiye de yine aynı sevecen ve sıcak tavırla yaklaşır, onları karşılar ve kendisini rahatlıkla bu insanlara da sevdirir. Himalayan kedisi eğitime de açıktır ve sahibinin uyarılarını her zaman dinleyip uygulama yönünde çabalar içine girebilir.

Himalayan Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Biraz özenli ve detaylı bakım isteyen bir kedi türü olan Himalayan kedisi bakımı için yapılması gereken farklı konu başlıkları ve eylemler de bulunmaktadır. Bunlardan ilki uzun ve gür olan tüylerinin bakımıdır ki bu eşssiz güzellikteki tüylerinin canlılığını kaybetmemesi içinde fazlasıyla önemli olan bir konudur. Bunun dışında uygun durumlarda tüyleri için özel profesyonel bakım hizmetleri almakta bu tür için faydalı olabilmektedir. Bu kedi ırkı için temizlik ve temiz bir ortamda bulunma konusu da önemli ve dikkat gerektiren bir başka konudur. Bunun için öncelikle mama ve su içtiği nesnelerin her gün yıkanması ve genel oalrak da mikroplardan arındırılması gerekmektedir. Havaların aşırı sıcak olduğu, çok bunaltıcı günlerde uzun zaman aralıklarıyla ılık duşlar aldırılması yaralı olabilecek başka bir bakım eylemdir.

Himalayan Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Belirgin fiziki özelliklerinin başında mavi ve parlak gözleri ile küçük ve orantılı kulakları gelen Himalayan kedisi orta büyük vücut boyutlarına sahip bir kedidir. Bu kediler genel oalrak ise çikolata rengi, leylak rengi ve kahverengi tonlarına sahip olmaktadırlar, tüy yapıları ise parlak, canlı ve uzundur. Oldukça kalın bacaklara sahip olan Himalayanlar büyük ve yuvarlak patileri ile de dikkat çeken kedilerdir.