Japon kıvrık kuyruk kedisinin özellikleri nelerdir, bakımı için ne gibi yollar izlenir, nasıl beslenir, hangi renkleri bulunur, nasıl bir karaktere ve ahlaka sahiptir gibi sorularınıza bu yazımızda cevaplıyoruz. Hazırsanız Japon kıvrık kuyruk kedisi hakkında öğrendiklerimizi ve bildiklerimizi anlatmaya başlayalım.

Japonya haricinde Çin ve Kore’de de Japon kıvrık kuyruk cinsi görülür. Fakat bu kedi, farklı türlerin melezi değil, tamamen doğal bir cinstir. Birçok Doğu Asya ülkesinin sanat eserlerinde ona ait resimleri bulmak mümkündür. Mutluluk ve şans temsil ettiğine inanılır. Geçmişte halkın zengin tabakası tarafından bu kediler beslenmiştir.

Kediler Japon folklorunda göze çarpar. Dünyadaki diğer birçok gelenekte olduğu gibi, kediler genellikle kendilerine atfedilen çeşitli doğaüstü yetenekleri olan kedilerden biridir. Ancak bazı Japon hikayelerinde, kuyruklarının uzunluğunun önemli bir yeri vardır, Japon Bobtail uğurlu olarak görülürken, uzun kuyruklu kedilerin bir tür kötü ruh olan nekomata olduğundan şüphelenilebilir.

Bir pençe kaldırılmış bir Japon Bobtail görüntüsü olan maneki neko (‘çağıran kedi’ veya ‘davetkar kedi’), dünyadaki Japonlar arasında, genellikle bu figürün bir heykelini saklayan iyi şans tılsımı olarak kabul edilir.  Mağazalarda veya evlerin önünde stilize bir patika olsa da altın ve siyah varyantlar da yaygındır bakımı için. Bu kedilerden birine sahip olan bir erkeğin (genellikle ya bir papaz ya da kraliyet ailesinin bir üyesi) olduğunu söyleyen efsaneler vardır.

Cinsin kısa kuyruğunun olmasının nedeni ise şöyle bir hikâyeden gelir. Uzun kuyruklu bu kedinin kuyruğunda ateş vardır ve bu ateşten ötürü kedi can havliyle koşarken tüm kasabaya alev yayar. Bu olaydan sonra İmparator tüm kedilerin önleyici bir önlem olarak kuyruklarını kısaltması gerektiğine karar verir.

Efsaneler ve batıl inançlar kısa kuyruklu ırkı tercih etmiş olsa da Bobtail’in Japonya’da diğer tanınabilir ırklardan daha uzun bir tarihe sahip olması muhtemel görünüyor. Kıta kaynaklı ve Asuka döneminde (MS 6. yüzyıl) Kore üzerinden Çin kültürünün diğer değerli eşyalarıyla birlikte çok prestij taşıyor olması muhtemeldir.

Japon Kıvrık Kuyruk Fiziksel Özellikleri

En önemli fiziksel özelliklerinden birisi ona ismini de veren muhteşem kuyruğunun yapısıdır. Bu kuyruğun uzunluğu ortalama 10 santimdir. Kuyruk yapısı kıvrık olduğu için 5 santimetre gibi gözükmektedir. Vücudu beyaz yumuşak tüylerle kaplı olup; yüzünde, sırtında ve kuyruk kısmında siyah ve sarı benekler bulundurur. Fakat her zaman benekli değildir. Bir tavşan kürkü kadar yumuşak olduğu söylenen Japon Bobtail’in kılları kısa veya uzun olabilir Bacakları uzun ve arka bacaklarının ön bacaklarına nazaran daha uzun bir yapısı vardır. Kafa yapısı eşkenar üçgeni andırır. Arka bacakları bariz şekilde uzun olduğundan yükseğe sıçrayabilir. Uzun bacakları ile dikkat çeken bu kediler, arka bacaklarının uzun olmasıyla daha farklı bir görüntü verirler. Japon Bobtail çeşitli renk desenlerinde görülebilmesine rağmen, en popüler desen üç renkli patiskadır.