Japon Bobtail, efsanelere konu olmuş son derece özel ve bir o kadarda asil olan bir kedi ırkı olarak dünya genelinde yoğun olarak tanınan bir kedidir. Bu kedi türü özellikle Japonya ve Güney Asya bölgelerinin ana vatanı olduğu, zekâsı ve duyarlı yapısıyla ön plana çıkan nadide bir tür olarak tanımlanmaktadır. Bu cinsin ayırt edici ve en belirgin özelliği ise adeta kıvrımlı bir süse benzeyen çok fazla kısa kuyruğudur. Kısa kuyruğunun yanı sıra surat yapısının doğal sonucu olarak da fazlasıyla sempatik bir görünüme sahiptir.

Japon Bobtail kedisi için sevilmek, kendine sahibinin durmadan ilgi ve alaka göstermesi, kendisiyle konuşulması gibi şeyler aşırı derece de önemlidir. Yine oldukça konuşkan bir kedi türü olan bu cins kediler, sahiplerine de sarsılmaz bir sadakatle bağlanabilirler. Oldukça tatlı ve sevimli bir görünüme sahip olan Japon Bobtail, tam oalrak bir neşe kaynağı, mutluluk odağı olmayı başarabilen bir canlı oalrak tanınmaktadır.

Japon Bobtail Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Japonya için oldukça önemli olan bu kedi türünü diğer kedilerden ayıran bazı temel becerileri ve yetenekleri de bulunmaktadır. İlk olarak söylenebilecek özelliği ise kusursuz derece de sahip olduğu zekâ ve mantık kabiliyetleridir. Çoğu zaman enteresan ve sıra dışı hareketleri ile görenleri bir hayli şaşkınlığa da uğratabilen bir kedi olarak tanımlanır. Japon Bobtail kedisi bütün bu yeteneklerinin haricinde ise inşalara karşı çok yoğun ve güçlü bir sevgi ve yakınlık taşımaktadır. Ama en özelinde ise her zaman sahibi gelir, sahibini taklit etmeyi, takip etmeyi ve sürekli oalrak onun ilgisini çekmeyi çok iyi bir şekilde başaran bir kedi türüdür.

Ev hayatı içinde bütün bu özellikleriyle her açıdan fevkalade uygun bir arkadaş ve dost olacağı şüphe götürmeyen bir gerçektir. Yine bu türün en temel özelliklerinden bir tanesi ise sürekli olarak miyavlayarak konuşmasıdır, fakat bu miyavlamaları insanları asla rahatsız etmez, aksine onların Japon Bobtail kedisi ile daha fazla ilgilenmelerine neden olur. Çocuklara ve bebeklere karşı da son derece hassas ve ilgili olan bu kediler çocuk sahibi olan aileler içinde bulunmayacak özelliklere sahiptirler. Fakat bu kedi türleri asla yalnız ve tek başına kalmayı sevmezler, böyle durumlar karşısında ise mutsuz olabilirler.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hiçbir şekilde fazladan bir mesai isteyen bakıma ihtiyaç duymayan bir tür olan Japon Bobtail kedisi ile aynı evi paylaşmak her açıdan son derece kolay ve fazlasıyla mutluluk verici bir olaydır. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla taranmasına, bakım yapılmasına asla gerek duyulmamaktadır. Bunun yanında bu kedilerin cilt sağlığını korumak adına düzenli oalrak haftada ya da on günde bir taranmaları son derece uygun olabilmektedir. Japon Bobtail kedisi bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise özellikle yemek yediği tabakların ve su içtiği kapların mikroplardan arındırılması işlemi olmalıdır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Japon Bobtail kedileri orta büyüklükte olan bir kedi cinsidir, Kuyruğunun kısa olması onun en temel ve belirleyici ırksal özelliği olarak tanımlanmıştır. Kemik yapısı ise oldukça ince olan bu kedilerin, tüyleri kısa ama sağlıklıdır. Japon Bobtail kedisi göz rengi olarak ise genel oalrak yeşil ve yeşilin bazı tonları olmaktadır. Genel anlamda birçok farklı renkte olabilen bu kedilerde görülebilen bazı renkler, gümüş rengi, siyah, kahve tonları, kırmızı ve beyazdır.