Javanese kedisi, genel olarak uzun yıllar önce ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilip, daha sonra ise farklı bir kedi ırkının başka bir türü olarak tescillenen bir kedi cinsidir. Yani bu tür ilk önce ayrı bir ırkken daha sonra sadece farklı bir yapıda ki tür olarak tanımlanmış bir canlıdır. Bu kedi türünü tanımlayan ve karakterize eden en önemli özellikleri ise kesinlikle son derece hareketli olmaları ve bir o kadar da fazla konuşmayı sevmeleridir.

Bu özellikleri ile ön plana çıkan bir cins olan bu kediler sahiplerine duydukları aşkla da her zaman ön plana geçmektedirler. Sahibine verdiği önemi ve beraberinde değeri ise sürekli olarak onun yanına gelip, sıklıkla da kucağına atlamak suretiyle gösteren bir kedi cinsidir. İnsanlarla iletişim kurma kabiliyetleri ise oldukça üst düzeyde olan Javanese kedisi, her isteğini konuşarak anlatabilme özelliğine de fazlasıyla sahip bir kedi olarak ünlenmiştir. Ayrıca zeki ve akıllı olan bu türün kedileri eğitime ve öğrenmeye de fazlasıyla yatkın olabilmektedirler.

Javanese Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu kedi türü kendisini bulunduğu ortamda her zaman ve kolaylıkla belli edebilecek temel özelliklerin tümünü bünyesinde toplamış bir türdür. Özellikle konuşmayı çok sevdiği için sahibi ile sürekli olarak sesli bir şekilde iletişime geçer. Yine son derece atik, bir o kadar da hızlı hareket eden Javanese kedisi bütün bu faaliyetler içinde bile sürekli sahibini kontrol etmektedir. Sahibini kızdırmak konusunda da çok özenli olan bu kediler asla sahiplerini üzmezler ve ondan aldıkları direktifleri uygulama konusunda da çoğunlukla isteklilerdir.

Temel olarak gösterdiği aşırı ve fazla hareketlerin temelinde ise sahibini etkileme ve dikkatini çekme isteği yatmaktadır. Bu kedi türü kelimenin tam karşılığı olarak bir kucak düşkünü kedidir. Sahibinin kucağında saatlerce kalabilirler ve o anlar en huzurlu oldukları anlar olmaktadır. Javanese kedisi için bir başka önemli özellik ise,  gece uyku zamanı gelince sessizce sahibin takip edip, hemen onun yanına yatması ise bu türü harika bir ev kedisi ve ev arkadaşı yapan özellikleri arasında sayılmaktadır. Zeki ve akıllı bir kedi türü olan bu cins uygun koşullarda verilen eğitimlerle çok kısa sürelerde istene farklı davranışları yerine getirebilirler.

Javanese Kedileri Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Javanese kedisi, ince fakat pamuk yumuşaklığında bir tüy yapısına sahiptir, okşandığı zaman insan ipeğe dokunma hissi veren tüyleri sağlıklı ve güzel görünürler. Bu kedi sahipleri için bakım konusu hiçbir zaman temel bir konu olmamaktadır. Bakımı son derece kolay bir kedi türü olan Javanese kedisi için yapılması gereken tüy bakımı ise sadece hafta da 1-2 kez yapılacak taramalardan ibaret olmaktadır. Bir başka önemli bakım konusu ise tırnak bakımıdır, tırnakların ise veteriner tarafında kesilmesine ayrıca zen gösterilmesi önemli bir konu başlığıdır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Javanese kedisi genel vücut boyutları ve tipi bakımında orta boylu kediler türüne giren bir kedi cinsidir. Uzun ve yumuşak tüyleri olan bu kedinin kendisine özel olan bir surat yapısı bulunmaktadır. Yine Javanese kedisi kafası ve vücut büyüklüğü ise birbirine son derece orantılı bir biçimdedir. Kas yapısı ise genel anlamda fazlasıyla güçlü olan bu kedilerin aşırı hareketli ve atik olmaları da temel olarak bu özelliklerine bağlı oalrak gelişmektedir. Yine hızlı hareket eden ve son derece çevik bir kedi olan Javanese uzun ve güçlü bacaklara sahip bir kedi olarak tanınmaktadır.