Karayak kedileri genel anlamda insanlara olan sevgisi ve bağlılığı ile bilinen kedilerdir. Oldukça uyumlu bir kedi türü olması insanların bir hayli ilgi beslemesine de yardımcı olmaktadır. Bu kadar uyumlu bir kedinin karakteristik özelliklerine bakıldığı zaman aslında bir insana çok benzer  olduğu gözlenecektir. Zeka seviyesi olarak oldukça üst düzeylerde yer alır. Anlayış kapasitesi de buna paralel olarak oldukça ileri düzeydedir. İnsancıl yapısının olması aslında herkes ile rahat bir şekilde anlaşmasına etki eder. Özellik ile de çocuklar ile aralarında çok özel bağları bulunur. Karakteristik özellikleri arasında sahiplerine karşı olan bağlılıkları ile adeta bir köpeği de andırırlar. Bu insancıl yapılarının anı sıra onlara çok sadık olması adeta sahipleri ile aralarında çok özel bir bağ olmasını sağlar.

Genel anlamda özellikleri incelenecek olursa;

  • Çok uysallardır.
  • Ses algılama seviyeleri çok yüksektir. Bu yüzden en ufak sesleri dahi algılayacak ve ona göre bir tepki verecektir. Yüksek seslerden nefret ederler.
  • İnsancıl yapıları sayesinde ev ortamlarına rahat bir şekilde adapte olurlar.
  • Evde farklı hayvan türleri ile anlaşırlar.
  • Çok zeki oldukları için verilen komutları rahat bir şekilde alacaklardır.
  • Temizlik diğer kedilerde olduğu gibi bu cinste de ön planda gelmektedir. Kendilerini yalayarak genel anlamda temizliklerini yerine getirirler.
  • Çocuklar üzerinde oldukça önemli etkileri bulunuyor. Bu sayede küçük çocuğu olan evlerde rahat bir şekilde tercih edilebilir.

Karayak Kedileri Eğitimi

Karayak kedileri eğitim için daha çok yavru zamanları tercih edilmeli. Ne kadar erken yaşta sahiplenilirse o kadar rahat olacaktır. Komutları sevgi ile öğretmek yeterli olacaktır. Bir şeyleri öğrendikleri ve başardıkları zaman ödül çubukları, yaş mamalar gibi sevdikleri yiyecekler ile ödüllendirmek gerekir. Bir şeyleri başardıkları zaman ödülleneceklerini bilmek onların daha çok odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Genel anlamda çok zeki hayvanlar olması onların verilen komutları rahat bir şekilde öğrenmesine etki edecek. Kedi eğitimlerinde asla şiddet kullanılmaması ya da yüksek ses kullanılmaması gerekir. İstenen sonuçlar tam tersi olabilir. Sakin bir şekilde bağ kurduktan sonra istenen eğitim rahatlık ile verilecektir.