Kashmir kedisi tür ve ırk özellikleri bakımında yine son derece özel cinsler olan, İran kedisi ile Himalayan kedi ırklarına dair çok fazla özelliği üzerinde bulunduran bir kedidir. Bu açılardan da tam anlamıyla özel ve kıymetli bir kedi türü oalrak görülüp, o şekilde tanımlanmaktadır. Bu kedilerin kesin olarak ilk defa ne zaman ortaya çıktıkları ve yaşam içinde var olmaya başladıkları ise kesinlikle belli olmayan bir durumdur. Bunun yanında ilk defa ABD içinde bilinmeye başlamış ve daha sonra çok hızlı ve çabuk surette dünya genelinde haklı bir üne kavuşmuştur.

Şuan içinde oldukça ünlü ve bilinen bir kedi türü olmasının yanı sıra ev yaşamı içinde tam olarak standart özelliklere sahip olduğu ise açıkça ortaya çıkmıştır. Kashmir kedisi yapı olarak sessiz, sakin ve son derece uysal bir yapıya sahiptir, asla gürültüden ve karmaşadan hoşlanmayan bir ırk olarak sınıflandırılmaktadır. Bununla birlikte bu kediler sağlam bağ kurdukları sahiplerine karşı ise çok büyük bir bağlılık ve yakınlık içine girip, onunla her anı paylaşma eğilimi gösterirler.

Kashmir Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu türü tanımlayacak ya da ortaya çıkartacak en önemli unsurlar ise, sakinlik, uysallık, durağan bir hayat tarzını benimseme gibi özellikler olmaktadır. Kashmir kedisi için dingin ve sessiz bir hayat her şeyden daha önemli olmaktadır. Bu yüzden aşırı kalabalık ve hareketli evler için hiçbir şekilde uygun olmayan bir kedi türü olduğu da ayrıca belirtilmektedir. Başkaları tarafından gösterilen sevgi gösterileri, yoğun ilgiler ve onunla ilgilenmesi durumu ise bu türün kedilerini hem bunaltır hem de o ortamı hemen terk etmelerine neden olabilir. Bu yüzden o sadece sakin ortamlarda gerçek benliğine ve özelliklerine uygun olarak, rahat ve huzur içinde yaşayabilen bir kedi olarak görülmektedir.

Sahibi ile ilişkisi ise son derece özel ve oldukça sağlam bağlar ve sevgi temelleri üzerine kuruludur. Bu noktada en çok sevdiği alan ise sahibinin kucağıdır oradan inme konusunda da her zaman için isteksiz davranabilmektedir. Sadakat duygusu ise Kashmir kedisi için genlerinden gelen ve asla şaşmayan başka bir özelliği olarak herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle ev ortamına alıştıktan sonra ise sahibi odaklı bazı oyunlar oynama konusunda da istekli olabilen bu tür için yine de en uygun ev ortamları az kişinin yaşadığı ve durağan haneler olmaktadır.

Kashmir Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kashmir kedisi genetik olarak herhangi bir hastalık taşımayan ve temel olarak ise son derece sağlıklı bir kedi türüdür. Bakımı konusunda ise dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar genel olarak uzun ve kabarık olan tüylerinin bakımları ile ilgilidir. Bu kediler uzun tüylere sahip oldukları için ve tüylerinin yapısının da fazlasıyla kabarık olması yüzünden her gün düzenli olarak taranmaya ve fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Bu bakımları ile ilgili önemli olan noktaların en başında gelmektedir, ayrıca Kashmir kedisi hareketsiz ve uysal olduğu için aşırı derecede kilo almaya uygundur, bu sebeple beslenmeleri de belirli bir plan dâhilinde yapılmalıdır.

Kashmir Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Kashmir kedisi orta bir vücut büyüklüğüne sahip bir kedi ırkıdır ve geniş bir yüz yapısı vardır. Yine karakteristik özellikleri içinde yer alan başka bir fiziksel unsuru ise kulaklarının öne doğru eğimli olmasıdır. Bu ırkın standart normal kilo değerleri ise en fazla 10 kiloya kadar ulaşan değerleri kapsamaktadır, kuyruğu uzundur yine patileri küçük ve oldukça fazla tüylüdür. Kashmir kedisi değişik renklerde olabilen bir kedi cinsidir genel anlamda ise bu renklerin içinde duman rengi, leylak, krem ve gri öne çıkmaktadır.