Korat kedileri, kedi türleri içinde kutsal, uğurlu ve şans getirdiğine inanılan oldukça özel bir cins aynı zamanda nadide bir kedi ırkı olarak tanımlanan bir türdür. Bu kedinin vatanı ve toprağı ise Tayland ülkesidir, o ülkede bu kedi ırkı birçok farklı anlamdan kutsal olarak kabul edilen ve son derece şans getirdiğine inanılan bir kedi cinsidir. Bu kedilerin tam oalrak ne kadar zamandır var oldukları kesin oalrak bilinemese de yaklaşık oalrak 600-700 yıldır yaşamlarına devam ettikleri tahminleri ise büyük çoğunluk tarafından kabul edilmektedir.

Bu kedi türünün şuan için dünya üzerinde miktarları ise son derece azalmış durumdadır bu yüzden oldukça pahalı fiyatlar ile alıcılara verilmektedir. Bu ona özel durumların haricinde Korat kedileri sahibine olan tutku derecesinde ki bağlılığı ile de bilinen ve bu özelliği ile son derece iyi bir ev kedisi olan bir ırktır. Korat için en önemli nokta sahibidir ve ondan asla hiçbir zaman ayrı kalmak istemez.

Korat Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Korat kedi ırkı içlerinde taşıdıkları sevgi, bağlılık ve dostluk hisleriyle her zaman ön planda olan bir türdür. İnsancıl yönleri fazlasıyla yüksek olan bu kediler sevgilerini ise kendilerine has tekniklerle istedikelri zaman rahatlıkla gösterebilirler. Ayrıca aşırı derecede meraklı olan Korat kedisi, kesinlikle ev içinde her olayın içinde olmayı ve odak noktasında yer almayı isterler ve bunu da çoğu zaman başarırlar. Sahibine karşı çok yüksek bir sevgi besleyen bu kediler bunla birlikte genel oalrak yasadığı eve bütünüyle ve aşırı derece bağlıdır.

Bağlanma ve sadakat duyguları ise olabilecek en üst seviyelerde olan Korat kedisi için sahibi her şeyden çok daha fazla önem arz etmektedir. Bu kedi için olabilecek en olumsuz durumlardan bir tanesi ise kesin olarak yalnız bırakılması ya da normalden çok daha az ilgi gösterilmesi olmaktadır. Eğer zorunlu sebeplerle yalnız kalması gerekirse mutlaka vakit geçirebileceği oyuncak ya da benzeri şeylerin onun için temin edilmesi ise çok önemli bir konudur. Bu ırkın bilinen bir başka önemli karakter özelliği ise doğaya olan sevgileri ve bağlılıklarıdır, yani Korat hayatın içinde olan hemen her şeye karşı derin bir sevgi besleyen bir kedidir, fakat bu sevginin en büyük payını ise her zaman ve her koşulda sahibi olan insan alır.

Korat Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Korat kedisi bakımı ve beslenmesi de son derece kolay ve asla zahmetli olmayan bir kedi türü olarak tanımlandığı için, evde beslenmesi sırasında asla fazladan bakım faaliyetleri gerektirmez. Tüy yapısı son derece kısa olduğu için aşırı bir tüy bakımı da istemeyen bu kedilerin tüyleri ise 3 hafta da bir taranabilir. Yine Korat kedisi için daha doğrusu hayatını sağlıklı ve iyi bir şekilde geçirmesi için belli zaman periyotlarında veteriner kontrolleri de yerinde bir bakım faaliyeti oalrak gösterilmektedir.

Korat Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Orta boyda bir vücut yapısına sahip olan Korat kedisi, güçlü kaslara, dayanıklı kemiklere sahip bir kedidir. Aynı zamanda bu güçlü yapısı onun fazlasıyla atletik özellikler göstermesinin de temel nedenleri arasında yer almaktadır. Korat kedisi tek bir renge sahip değildir farklı renkleri olabilen bu kedilerin gözleri ise çoğunlukla yeşil ve yeşilin tonlarında olmaktadır. Kısa bir burun, büyük yapılı kulaklar ve çok daha yoğun tüylü bir kuyruk ise bu cinsin belirgin diğer vücut özellikleri içinde yer almaktadır.