Bembeyaz tüylere ve renkli iki farklı göze sahip Khao Manee kedi türleri kıvrak zekaları ile bilinir. Çevreye karşı araştırmacı ve oldukça meraklıdır. Öğrenme yeteneği ile yeni oyunlar oynayabilir. Sosyal bir kedidir. Yalnız kalmayı sevmez, kalabalıkta olmayı tercih eder. Oyun oynamaktan çok hoşlanır. Komutlara karşı duyarlıdır. Ödül mamaları ile eğitim verebilirsiniz. Sabırlı olmanız ve dikkat etmeniz gerekir. Öğrenmesini istediğiniz konularda ısrarcı olmayın. Ara ara eğitim vermeli ve bu süreleri sıkılmaması için kısa tutmalısınız. Eğitim sırasında talimatlara uymadığı için kızmamalı, bağırmamalısınız. Bunun yerine daha sevecen ve mutlu olmanız önerilir. Kediler çok çabuk inatlaşır, istediğinize ulaşmanız zorlaşır. Cezalandırma yöntemi Khao Manee için doğru bir yöntem değildir. Duygusal yapıya sahip içine kapanır. Eğitimlerin verimli geçmemesine sebep olursunuz. Bunun yerine onu neyin motive ettiğini bulmanız daha iyi olacaktır. Yaş mama, yeni bir oyuncak veya daha fazla ilgilenmek seçenekler arasında yer alabilir. Ödüllerde bunları kullanarak daha iyi ve hızlı sonuç alabilirsiniz. Eğitim zamanları verimlilik için önemli bir faktördür. Gün sonunda yapılan çalışmalar verimli geçmez. Çok erken saatte de kediniz için iyi bir seçenek olmayabilir. Bunun yerine mama saatlerinden hemen önce çalışabilir ve ödül olarak mamasını verebilirsiniz. Sonucunda yemek kazanacağını bir süre sonra bilecektir. Söylediğinizi yapması, öğrenmesi daha kolay olur.

Khao Manee Tuvalet Eğitimi

Kediler yaratılışlarından ötürü temiz ve hijyene önem veren hayvanlardır. Kendi bakımlarını yapabilir. Temiz bir şekilde devam edebilirler. Yavru kediler annelerinin tuvaletlerini nasıl yaptığını izleyerek kendiliğinden öğrenir. Kuma gidip, eşelenmek, dışkı yapıp üzerini örtmek doğasında olan ve çok da çabuk öğrendikleri bir durumdur. Fakat kediniz kumuna yapmıyor ve dışarıda bir alana tuvaletini yapıyorsa bir problem olduğuna işarettir. Bunun için tuvaletine neden yapmadığını düşünmelisiniz. Tuvaleti pislenmiş ve temizlemeyi unutmuşsanız kedi buraya yapmak istememiş olabilir. Tuvalet kaplarının yemeklerinin yakınında olmasından hoşlanmazlar. Aralarında yeterli mesafenin olduğuna emin olmalısınız. Israrla tuvaletini dışarıya yapıyorsa tepkinizi kızarak ve bağırarak yapmamalısınız. Kedilerin eğitiminde teşvik ve ödül gereklidir. Cezalandırmak aynı davranışı tekrar etmesine sebep olur.

Khao Manee Karakteristik Özellikleri

  • Sosyal kedilerdir, oynamak ve keşif yapmak en sevdiği aktivitedir. Aktif bir şekilde dolanmayı severler. Meraklı olmaları ile birlikte öğrenmeye yatkındır.
  • Yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Tek başına evde bırakılmamalıdır. Terk edilme duygusundan korkar ve ağlar. Yalnız kalacağı durumlarda en az bir evcil hayvanın daha olması gerekir.
  • Petlerle arası oldukça iyidir. İletişimi kuvvetli olduğu için çabuk arkadaş edinir ve onlarla oyun oynamayı sever. İnsanlarla olduğu kadar hayvanlarla da sosyalleşmeyi sever.
  • Meraklı ve sosyal bir yapıya sahip olması her zaman aktif olacağına işarettir. Gezinmeyi çok sever. Pencereden dışarıyı izlemek de onu mutlu eden davranışlardır.
  • Sahibine bağlıdır. Okşanmayı ve ilgilenmeyi çok sever. Genellikle temas halinde olmak ister, devamlı yanına gelir ve sevmesine izin verir.
  • Eğitimi, kıvrak zekasından ve merakından dolayı kolaydır. Eğitimde sıkılmamasına dikkat edilmelidir. Fazla ses ve ani hareketleri sevmez. Bunun yerine ılımlı ve hafif bir ses tonu ile eğitim vermelisiniz. Eğitimde alternatif seçenekler öğrenme hızını artırır. Yapmasını istediğiniz davranış için alternatifler sunun, sadece uyarmak etkili olmayacaktır.
  • Konuşkan kedi türlerindendir, ses çıkararak iletişim kurar. Acıktığını belirtmesi, sevilmek istediğinde veya rahatsız olduğu zamanlarda miyav seslerinden ne demek istediğini anlamanız kolay olacaktır.
  • İtaat seviyesi yüksek kedilerin arasında Khao Manee de yer alır. Sahibinin isteklerine ve sözlerine önem verir.