Korat kedi hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla oldukça iyi bir şekilde anlaşan kedi türlerinden bir tanesidir. Cinsi özellikleri ve bakımı en eski kedi ırklarından biridir. Bu kedi şans getirildiğine inanılır. Korat kedileri mavi gri gümüş ya da parlak yeşil gözlerini sembolize ettiği için şans getirdiği düşünülüyor. Bu sebeple Tayland’da hep düğünlerde çift olarak korat kedisi verilir. Konak kedisinin fiziki özellikleri, saat biçimlidir. İnsana çok bağlıdır. Karakteristik bir yapısı vardır. Kedilerde mavi gümüş tüyleri ya da yağmur bulutu grisi tüyleri vardır. Gümüş gri duman tonları ile mavi tonlarında tüyleri vardır. Fiziksel özellik olarak kafa yapısı çok yaygın şekilde olması ile dikkatleri çeker. Kalp şeklindeki kafasının üzerindeki kulakları yuvarlak uçludur. Gözleri ise yuvarlak ve birbirinden uzaktır. Kedinin gözleri kehribar ve parlak yeşil gözleri olabilir. Bu kedi insancıldır ve insana çok fazla bağlıdır. Kedilerin insanları her an takip etme özelliği ve eğilimi vardır. Bir korat kedisi ile birlikte yaşıyorsanız her odaya sizinle beraber geleceğini emin olabilirsiniz. Korat kedisi Tayland’a özgü olarak bilinir. Her çift evlenirken adeta şans getireceklerine inandıkları için düğünlerinde yanlarına alırlar.

Çok insancıl yapılarının olması adeta yalnız yaşamak konusunda büyük sorunlar yaşamasına neden olur. Evde uzun süre tek kaldıkları zaman bunalıma girmeleri ya da depresyon belirtileri vermelerine neden olacaktır. Bu yüzden eğer kendinize bu konuda tam güvenmiyorsanız korat kedilerinden uzak kalmanız tavsiye edilir.

Korat kedilerinin bakımı da diğer kediler ile benzerdir. Zamanında yapılması gereken aşıları olduğu gibi, gerekli veteriner kontrolleri de bilinmelidir. Tuvaletlerini sadece kuma yapabildikleri için temizliklerine özen göstermeli ve bedensel bakımlarına dikkat etmeli. Sevgi yumağı derecesinde kediler oldukları için de sürekli ilgi gösterilmelidir.

Korat Kedisi Genel Özellikleri

Korat kedisi genel özelliklerine bakacak olursak;

  • Ortalama 15 ile 20 yıl arasında yaşayabilir.
  • Beden ağırlıkları 4 ya da 5 kilo olacaktır. Çok hareketli oldukları için fazla kilolu olamazlar.
  • İnsancıl yapıları ile çok fazla oyun isteyecek ve sevgiye doymayacaklardır.
  • Yalnızlıktan nefret ederler. Bu yüzden evde uzun süre tek kalamazlar, kaldıkları zaman bunalımlar ile yüzleşebilirler.
  • Tüm hayvanlar ile çok rahat anlaşabilirler.
  • Aktif bir şekilde hareket etmekten keyif alırlar.
  • Sahiplerine karşı çok düşkün oldukları için adeta peşlerinden ayrılmak istemeyecek ve her an yanlarında yer alacaklardır.