Laperm kedisi, mevcut kedi tüyleri içinde son derce sempatik ve güzel bir görünüme sahip olan Kuzey Amerika kökeni sahip oldukça farklı ve bir o kadar da özel bir ırktır. En önemli ve belirgin özelliği ise kıvır kıvır ve kabarık olan tüyleri ve bu tüylerin ortaya çıkarmış olduğu şirin görüntüsüdür. İlk defa ortaya çıktıktan ve bulunduktan sonra ise çok kısa bir süre içinde tanınmış ve ilgi odağı haline gelen bir tür olmayı da başarmış bir kedi cinsidir.

Bu cins ayrıca sevgi duygularının çok fazla olmasıyla, aynı zamanda da sosyal yönlerinin aşırı derece kuvvetli olmasıyla da tanımlanmaktadırlar. İnsanlara karşı içinde doğal bir bağlılık ve yakınlık olan bu türün kedileri ev ortamı için hem neşe hem huzur hem de aynı zamanda bir eğlence kaynağı olmayı da bilmektedirler. Laperm kedisi insanlar dışında diğer tüm canlılarla da çok iyi anlaşabilme ve rahat bir şekilde aynı ortamda bulunabilme becerenlerine de fazlasıyla sahip bir kedi türüdür.

Laperm Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bir ev için en için ideal ve uygun olan kediler sıralaması içinde Laperm kedisi genel oalrak her zaman üst sıralarda kendisine yer bulmaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında ise onun sıcakkanlı ve doğuştan sevgi dolu bir canlı olması gelmektedir. Ayrıca son derece meraklı ve hemen her olaya karşıda aşırı derece de ilgi duyan bir kedi olan bu tür araştırmayı ve keşfetmeyi de çok sevmektedir. Oyun oynama konusunda becerileri yüksek olan bu kediler oyunları sahipleri ile oynama noktasında ise belirgin bir istek ve arzuya sahip olmaktadırlar.

Bu da onlar için özel oyun vakitleri ayırılması gereğini ortaya çıkartan ve bunu bu canlılar için önemli kılan bir sebeptir. Laperm kedisi neredeyse hiç ses çıkartmayan bir kedidir, çok nadir ve uzun arlıklarla miyavlayabilir. Fakat isteklerini sahibine belli etme konusunda ise kendisine özel davranış şekilleri bulunmaktadır. Her şekilde sahibine ve ailenin diğer üyelerine bir şey istediğini anlatabilir ve bu anlarda fazlasıyla da sevimli olabilirler. Yapısı bu kadar insancıl ve dost odaklı olan bu ırkın kedileri için ise yalnız kalmak hem çok üzücü hem de onlar için ağır bir depresyonun başlangıcı olabilecek bir durum olabilmektedir.

Laperm Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ev de beslemek için son derece uygun olması için çok önemli ve yine tamamen karakterize eden bir neden de bu kedilerin çok az hatta hiç tüy dökmemeleridir. Sahip oldukları yoğun, kıvırcık ve çok tüy yapısına rağmen Laperm kedisi tüy dökmez, bu da ayrı bir bakım yapmayı gerekli kılmayan bir neden oluşturur. Standart olarak haftalık bir tarama yapılması ise onun cildine iyi gelen bir masaj gibi görülebilir.

Fakat Laperm kedisi temizlik konusunda da özel bir kedidir, titizliği ve temizliği sevmesi ise aynı diğer birçok kedi ırkı ile birebir benzer bir özellik taşımaktadır. Hem onun aşırı temiz olmasından hem de olası hastalıklardan korunması için mama kaplarının temizlenip mikroplardan arındırılması gerekli olan bir işlemdir.

Laperm Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Laperm kedisi ırksal yapısı gereği orta boyutlu ve cüsseli bir kedi olma özelliklerine sahiptir, aynı zamanda bu canlının dış uzuvlarının tümü de vücudu ile bir orantı içindedir. Aşırı derece de kıvırcık olan tüy yapısı ise onun en ayırt edici ırk özelliği olarak gösterilmektedir. Laperm kedisi renk çeşitliliği bakımında da oldukça geniş bir renk yelpazesine sahip olan bir kedi cinsidir.