1980’li yıllarda Kuzey Amerika’da çiftçiler tarafından keşfedilen bu kıvırcık tüylü kediler tüm dünyada sevilen ve ilgi gören bir hayvandır. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile de çok iyi anlaşabilen bu küçük sevecek dostlar, oldukça hareketli, enerjik ve sahibi ile sürekli vakit geçirmeyi seven canlılardır. Bakımı da oldukça kolay olan Laperm kedinin karakteristik özelliklerine gelin beraber bakalım.

Laperm Kedisi Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Laperm kedisi sevgi dolu ve çevresine kolaylık ile uyum sağlayabilen bir cinstir. Kişiliği gereği oldukça meraklı ve enerjik olan bu kediler, sahibi ve cinsleri ile oyun oynamayı da çok severler. Bunların dışında:

 • Laperm kediler çevresi ve ailesi ile çok güçlü bir bağ kurar.
 • Mır mır mırlamayı çok severler ve mırlayarak dertlerini anlatmayı severler.
 • Çok eğlenceli kedilerdir.
 • İnsanlar ile iç içe olmayı çok sever ve özellikle de çocuklarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.
 • Laperm kediler yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar, yalnız bırakıldığı zamanlar oldukça huysuz olabiliyorlar. Bu sebep ile yoğun iş temposunda olan insanların bir Laperm kedisi sahiplenmeleri oldukça yanlış bir tercih olacaktır.
 • Laperm kediler çevrelerinde bir şeyleri keyfetmeyi çok sever ve çok meraklılardır.
 • Laperm kedileri gezmekten çok hoşlanırlar, sahibi ile gerçekleştirilen seyahatler onu çok mutlu eder.
 • Diğer kedilerde de olduğu gibi Laperm kediler dışarı da yalnız bırakılır ise kaybolmaları çok yüksek ihtimaldir.
 • Laperm kediler sevgi dolu, samimi ve sıcakkanlılardır.
 • Laperm kediler ev içerisinde odak noktası olmayı çok sever, her zaman ilgi ile bakılmak en büyük istekleridir.
 • Laperm kediler, dost canlısı bir yapıya sahip oldukları için diğer hayvanlar ile iletişim becerisi epey yüksektir.
 • Laperm kedisi her zaman için farklı yollar deneyerek sahipleri ile etkileşim kurmayı becerirler. Bazı zamanlar sahibinin gözünün içine bakması, bazı zamanlar ise gelip bir anda kucağına devrilmesi bu durumun en büyük kanıtıdır.
 • Laperm kediler kucakta taşınmayı da çok severler.
 • Laperm kediler, okşanmaktan, sevilmekten, öpülmekten, beraber uyumaktan oldukça keyif alırlar.
 • Laperm kedilerin dokunuşları son derece naziktir.
 • Laperm kediler her zaman için müşfik davranışlar sergilerler.
 • Laperm kedilerin dokunuşlarındaki naiflik, ses tonlarına da yansımış gibidir. Ses tonları gayet tatlı ve rahatsız edici seviyelerde değildir.
 • Laperm kedileri karakterleri güçlü ve zekaları çok yerindedir.
 • Laperm kedileri çevresine kolaylıkla uyum sağlayabilirler.
 • Laperm kediler özgürlüklerine inanılmaz düşkündür ve inanılmaz cesaretli kedilerdir.

Laperm Kedisi Bakımı Nasıldır?

Laperm kedilerin bakımı son derece kolaydır. Öbür kedi türlerine oranla canlı, doldun ve sağlıklı tüylere sahiptirler. Tüm bunların dışında, Laperm kedisinin tüyleri günlük düzenli bir şekilde taranmalıdır. Bu durum kedinizin ölü tüylerden kurtulup rahatlamasına vesile olacaktır. Laperm kedisi ile paylaşmış olduğunuz evininizin de her daim temiz olmasına özen gösterin. Laperm kedisi oldukça hijyeni seven bir kedidir, evinizin her daim temiz olması onu mutlu ve rahatlamış hissettirecektir. Bununla beraber kedinizin kullandığı mama kabının, su kabının, kedi oyuncaklarının, kum kabının ve diğer tüm materyallerin de temiz ve sağlığa uygun tutulması gerekir.

Bakım Maliyeti Nedir?

Kedinize uygulayacağınız bakımlar için gerekli materyallerin alınması lazım. Bu materyaller de uygun fiyatlara bulunabilir. Kedinizin kıvırcık tüyleri arasındaki ölü tüylerden kurtulmanız için alacağınız fırça, tırnaklarını kesmek için alacağınız tırnak makası gibi materyalleri uygun fiyatlar ile temiz edebilmeniz söz konusudur.

Beslenme

Laperm cinsi asla ev yemekleri ile beslenmez. Veterinerinizden bu konuda gerekli destek ve yardımları alabilirsiniz. Sadece doktorun önerilerini değerlendirirken hemen büyük paketle başlamamanızda fayda var. Bununla beraber kedinizin mamasının tadından haz etmeme durumu da yaşanabilir niteliktedir. Bazı mamalar kedinizde kötü kokan dışkılama gibi değişik problemler yaratabilir. Yeteri kadar yapmış olduğunuz araştırmalar ile beraber, kedinize yapmış olduğunuz lezzet testleri son derece yardımcı olacaktır.

Uyku

Laperm kediler uykuyu çok severler ve günlük 12 ile 16 saat arasında uyurlar. Laperm kediler henüz yavruyken fazla uyku ihtiyacı olacağından bu süre artabilir. Uyumak için değişik yerler seçmezler, temiz ve havadar bir mekan onlar için uygundur. Kum ve su kaplarının yatacağı yerden çok uzak olmaması, kediniz için son derece önemlidir.

Temizlik

Herkesin bildiği üzere kedi türleri genelde diğer hayvanlara oranla daha temizdirler. Kedi sahiplerinin, iç ve dış parazit aşılarına önem vermeleri son derece önemlidir. Laperm kediler kıvırcık tüyleri sebebi ile çok fazla tüy dökmezler ve bu neticeyle ölü tüyler onların üzerinde kalır.Veterineriniz tavsiyesi üzerine almış olduğunuz fırça ile her gün düzenli aralıklar ile kedinizin tüylerini taramanızda fayda vardır ve bu durum kedinizin ölü tüylerden kurtulması ile beraber rahatlamasını sağlayacaktır. Laperm kedinizin tırnaklarının çok fazla uzayıp kırılmamasını önlemek adına, belli aralıklar ile tırnaklarını kesmeniz da yine aynı şekil büyük önem taşır. Kedinizin kıvırcık tüylerinin arasında yaşamaya karar veren parazit, mikrop ve pire gibi asalak böceklerin önüne geçmek adına, veterinerinizden destek almanızda yarar var. Tüm bunların dışında;

 • Laperm kedinizin tuvalet boyutunun uygun olması son derece önemlidir. Kedinizin boyutuna göre içinde rahat hareket edebileceği büyüklükte olması oldukça önemlidir. Bu durumun temizlikle de son derece alakalı olduğunu söylemek isterim. Neden diye soracak olursanız, kedinizin boyutuna göre uygun olmayan bir tuvalet aldıysanız eğer, kediniz bu tuvalette rahat hareket edemeyecek ve maalesef tuvaletini, kedi tuvaleti dışına yapacaktır.
 • Yavrular için genelde açık tuvaletler kullanılır. Laperm kediniz yetişkin olduğu zaman kapalı tuvalet kullanmanız önerilir. Açık tuvaletler yavruları alıştırmak için idealdir bununla beraber kapalı tuvaletler kötü koku oluşumunun da son derece önüne geçecektir.
 • Biliyorsunuz ki düzenli temizlik son derece önemlidir! Düzenli aralıklarla yapacağınız temizlik hem kötü kokuların önüne geçecek, hem sağlığımızı tehdit eden bakterilerden korunmamızı sağlayacak hem de kedimizle beraber kendimizin de rahat ve huzurlu yaşayabileceği bir ortam yaratmış olacağız. Bunun için düzenli temizlik yapmaya özen gösterin!
 • Tüm bunlarla beraber son olarak, kedinizin kumu, küreği, paspası gibi eşyalarının temizliğine de son derece önem vermelisiniz. Kedi sahiplerinin en çok düştüğü hatalardan birisidir bu faktöre dikkat etmemek. Kedinizin kullandığı araç ve gereçler düzenli olarak su ve sabun yardımıyla belli aralıklarla temizlenmeli.

Laperm Kedisi Eğitilebilir Mi?

Laperm cinsi ailesine bağlı olan bir kedi olduğu için söz dinlemeyi genel anlamda sever. Meraklı ve zeki bir yapısı olduğu için eğitilebilirliği oldukça yüksektir. Ancak eğitime henüz yavruyken başlarsanız daha fazla verim alabileceğinizi görmek mümkündür. Laperm kedisi doğa ile iç içe olmayı sever, henüz yavruyken tasmaya alıştırarak dışarıda gezdirebilmeniz daha faydalı olacaktır. Bunların dışında yemek, tuvalet ve temizlik eğitimlerini de kolayca kavrayabilen bir cinstir Laperm.

Bu sıcakkanlı Laperm kediyi gönül rahatlığı ile sahiplenebilirsiniz ve onunla güzel vakitler geçirebilirsiniz.