Laperm kediler ilk olarak 1980 senesinde Kuzey Amerika’da yaşayan çiftçiler tarafından keşfedilmiştir. Hangi iki cinsin bir araya gelerek bu insan canlısı, kabarık tüylü kedi laperm cins kediyi meydana getirdiği hala bilinmemekte.Dünyanın her yerinde sevilen ve ilgi gören bu kabarık tüylü minik canlılar 2002 senesinde şampiyonluk ödülüne layık görülmüştür. Peki bu sevecen, akılı pisilerin özellikleri, bakımı nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

Laperm Kedisi Hakkında Bilgi

Oldukça hareketli, yetenekli, görevlerini başarı ile yerine getirebilen kıvırcık tüylü bu kediler, fare avcısı olarak meşhurlardır. Tabii ki onlara bahşedilmiş bu özellikleri ile sıcakkanlı ve miskin bir kucak kedileri olmasına engel değil. Laperm kediler daima oyun oynamak ve hareket etmek isterler. Sahipleri daima Laperm kedilerinin isteklerini yerine getirmeleri ve kedilerinin enerjilerine uyum sağlamak zorundadırlar. Laperm kedileri aileler tarafından bu kadar tercih edilmesinin en büyük sebebi çocuklar ve köpekler ile oldukça iyi anlaşmalarıdır, fakat başka cins kediler ile tanışmaları konusunda epey dikkatli olmak gerekir. Çoğunluk ile yeni bir kediyle tanışmaları onlar için zor olabiliyor.

Laperm Kedisinin Bakımı Nasıldır?

Kıvırcık tüyleriyle bilinen bu Laperm cinsinin diğer kedilerde de olduğu gibi bakımı oldukça önemlidir. Düzenli olarak kedinizin tüylerinizi taramanız ölü tüylerden kurtulmasına yardımcı olacaktır. Kediler hijyeni seven hayvanlardır ve her daim hijyenli kalmaları onlara huzur verecektir. Kediniz ile beraber yaşadığınız evinizin daima temiz olması da önemli bir faktördür. Mikrom ve türlü bakterilerin oluşumuna karşı kedinizin kullandığı su kabı, mama kabı, kum kabı düzenli aralıklarla dezenfekte edilmelidir. Laperm kedinizin daima kaliteli mama tüketmesi de son derece önemlidir. Laperm kedinizin için tahıllı, balıklı, meyveli, sebzeli, tavuklu ve etli mamaları deneyebilir ve bu tip mamalar ile kedinizi ödüllendirerek onu mutlu edebilirsiniz.

Laperm Kedinin Ömrü Ne Kadar?

Laperm cinsinin yaşam süreleri yaklaşık 15 ile 20 yıl arasında değişmektedir. Bu sıcakkanlı kedilerde anemi hastalığı görülmesi olanağı oldukça yüksektir.  Bu hastalığa sebep olan piruvat kiraz eksikliği ve kalp kası kalınlaşmasına da neden olan hipertofik kardiyomiyopati problemi, kedinin yaşayabileceği problemler arasındadır. Diğer cins kedilerde görülme oranı sıfır olsa da, normal kontrollerde bu sorunların üzerinde durulması oldukça önem teşkil eder.

Anemi hastalığına sebep olan piruvat kiraz eksikliği ve kalp kası kalınlaşmasına sebep olan hipertofik kardiyomiyopati kalıtsal sağlık problemleri arasında yer alır. Tüm kedilerde görülmesi mümkün olmasa da rutin kontrollerde bu problemlerin üzerinde durulması son derece önemlidir.

Laperm Cinsi Nasıl Beslenmelidir?

Laperm kedi cinsinin çok hareketli ve enerjik olduğunu belirtmiştir. Bu enerjik ve hareketli yapıları kilo alma ihtimallerini azaltır. Fakat yaşa, sağlık durumuna ve özel ihtiyaçlarına göre mama seçimi yapılması her zaman son derece doğru ve önemli bir davranış olacaktır.

Laperm Cinsi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Laperm cinsinin bakımı genel olarak oldukça basittir. Normal zamanlarda çok az denilecek derece de tüy döken bu cins kediler, mevsim geçişlerinde döktükleri tüyleri kontrol altına almak adına, gün içinde mutlaka 1 kez taranmalıdır. Bunların dışında laperm kedinizin düzenli olarak kulak, ağız ve diş bakımlarının yapılalı ve bu bakımlarına son derece önem gösterilmeli. Laperm kedinin tırnaklarının çok fazla uzayıp kırılmasına izin vermeden düzenli aralıklar ile kesilmesine özen gösterin.

Laperm Kedisi Hamilelik Süreci Ne Kadardır?

Laperm cinsi yetişkin boyutlarına 1 senede ulaşırlar. 1 yaşlarını doldurduklarından itibaren dişi kedilerin hamile kalmasında problem yoktur. Laperm cinsinin ortalama bir hamilelik süresi yaklaşık 63ile 68 gün arasında değişim göstermektedir. Doğum esnasında dişi kedi bütün yavrularını tek başına doğurabilme özelliğine sahiptir. Doğacak olan ilk yavrunun doğumu gerçekleştikten sonra, geçen her 30 dakika süre içersinde diğer yavruların doğumu gerçekleşmezse eğer, hamile anneye yardım etmeli ya da veterinere görülmelidir.

Laperm Kedisi Hamilelikte Kaç Doğum Yapar?

Laperm kedileri ortalama olarak her hamilelikte üç tane yavru kedi dünyaya getirmeleri beklenir. Doğumu gerçekleşen yavruların sağlıklı bir biçimde büyütülmesi için anne kedinin beslenmesi son derece önemlidir. Hamile ve doğum yapacak Laperm kedinin kalori gereksinimi %50 oranında artış gösterir.

Laperm Kedisinin Evcil Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi Nasıldır?

Laperm cinsinin insanlarla olan ilişkisi epey kuvvetlidir. Bu yanı ile de çocuklar ile oldukça iyi anlaştıkları da biliniyor. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere, Laperm ketiler minik çocuklar ile oyun oynamayı ve onlarla zaman geçirmeyi son derece severler. Laperm kedilerin sakin ve zararsız oldukları da tüm dünya tarafından bilinmekte. Fakat yeni yürümeye başlayan çocukların kedi ile yalnız bırakması pek sağlıklı değildir. Laperm kedisinin minik çocuklar ile anlaşması pek çok ailenin hoşuna gitmektedir ve pek çok aile gönül rahatlığı ile bu insan doğru Laperm kedileri sahipleniyorlar. Tüm bunların dışında Laperm cinsi, evcil hayvanlar ile de bir hayli iyi anlaşabilmektedirler. Bulundukları ortamlara kolaylık ile uyum sağlayan bu kediler, özellikle köpekler ile oyun oynamaktan oldukça hoşlanırlar. Henüz daha yavruyken sahiplenmiş olduğunuz Laperm kedisi, öbür bütün evcil hayvanlar ile son derece iyi anlaşabildiği için, evinizde bakımını gerçekleştirdiğiniz diğer hayvanlarınız ile de son derece iyi anlaşacak ve sıkı bir dostluk bağı kuracaklarına gönül rahatlığı ile emin olabilirsiniz.. Fakat unutmamanız gereken bir nokta ise, Laperm kedinizi yabancı hayvanlar ile aynı ortama soktuğunuz zamanlar, kediniz için son derece dikkatli davranmanız da büyük önem taşımaktadır.

Laperm Kedisinin Genel Özellikleri Nelerdir?

 • Laperm cins kedilerin en ama en belirgin özelliklerinden birisi dolgun kıvırcık tüylere sahip olmasıdır ve tüylerinin oldukça yumuşak olması da dikkat çeker niteliktedir. Tüyleri oldukça sık haldedir.
 • Laperm kediler, patileri ile sahiplerine dokunur ve çok nazik davranışlarda bulunur.
 • Laperm cins kediler mırıldanmayı inanılmaz severler ve isteklerini böylece anlatırlar.
 • Laperm kedilerin sevecen, sıcak, samimi davranışları bulunur ve ses tonları ise asla rahatsız edici değildir.
 • Bu kıvırcık tüylü laperm kedilerin son derece üstün zekaya sahip oldukları biliniyor ve güçlü bir karakter yapılarına sahip olmaları da onları diğer kedi cinslerinden daha üstün kılıyor
 • Laperm cinsi uyum sağlama konusunda oldukça başarılıdır ve vücutlarında her alanları birbirine uyumlu olması ile beraber orta boylardadırlar.
 • Laperm kedilerin kafa yapılarının dış hatlarının yuvarlaktır.
 • Laperm kedilerin kuvvetli çene yapıları vardır ve burunları da düz hatta sahiptir. Geniş kulaklarının daima dik durduğunu da kısa sürede fark edeceksinizdir.
 • Bu içten ve sıcakkanlı Laperm kedilerin, göz yapıları kulaklarına doğru çekiktir ve gözleri adeta badem görünümüne sahiptir. Kedinin tüylerinin rengi ve göz renkleri arasında mükemmel bir uyum olduğu söz konusudur.
 • Laperm kedilerin sırt kısımlarında kemikleri oldukça sağlam bir haldedir ve sırtları son derece uzun görünümlüdür. Laperm cinsinin ayaklarının yuvarlak ve kemikli olduğunu da söylememiz mümkündür.
 • Laperm kedilerinin kuyrukları da ideal boyadır. Laperm kedinin arka ayakları, ön patilerine göre uzundur.
 • Laperm cinsinin doğdukları zaman ilk 4 ayında tüysüz olabileceklerini söylemek mümkündür.
 • Laperm cinsi kedilerin tüyleri çok az denilebilecek kadar döküldüğü için, tüm dünyada oldukça ilgi görmektedir.
 • Laperm cinsi kediler apartman hayatına uyum sağlayabilirler.
 • Laperm kediler oldukça güçlü yapıya sahip kedilerdir.
 • Laperm kediler farklı ülkelerde, farklı renklerde görülebilir.
 • Laperm kedileri oldukça hareketlidir. Sıcakkanlılıkları ile oldukça dikkat çeken bu kediler oyun oynamayı da ç.ok severler.
 • Laperm kediler özgürlüklerine son derece düşkülerdir ve cesaretli davranışları ile her zaman dikkat çekmeyi başarabilirler.
 • Laperm kedisi doğası gereği son derece enerjik, meraklı ve çeviktir.
 • Laperm kedisi yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sahibi ile keyifli vakitler geçirmeyi severler.