Evlerimizin içinde bizlere neşe kaynağı olan sevimli dostlarımız, kediler insanlık tarihi içerisinde uzun bir süredir bizimle iç içelerdir. Bu sevimli dostlarımız, kedilerin tarihte ki ilk yeri ve insanlarla olan ilk ilişkileri bundan tam olarak 10.000 yıl öncesine dayanıyor. Ayrıca bu tatlı ev dostlarımız tarih içerisinde birbirinden farklı birçok ulusun mitlerine ve tarihi olaylarına girmeyi başarmıştır. Bu tarihlerde, Mısır tarihinde ilahi varlıklar olarak görülüp saygı duyuluyordu. Hindistan’ın tarihine bakacak olursak orda da kedi tanrıçası Sasht bulunmaktadır. Ayrıca Pers İmparatorluklarında (yani günümüz İran sınırları) sihirli olarak yaratıldığına inanılmaktadır. Uzak doğu ülkeleri olan Çin ve Japonya’da da tarih ve mitler içerisinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

MANX KEDİLERİ ÖZELLİKLERİ:

İsimlerini kuyruksuz oluşlarından dolayı ün kattıkları Man adalarından almışlardır. Manx kedileri oldukça kısa kuyruğu ile bütün dikkatleri üstüne toplamıştır. Hatta manx kedisi hakkında bilgisi olmayanlar ilk başta kedinin kuyruğunun kesildiğini veya koptuğunu düşünmektedirler. Oldukça sağlıklı ve dinç vücut yapıları sayesinde orta boy kedi ırkları arasında yer almıştır. Bu tür ayrıca arka ayaklarının kaslı olması durumundan dolayı çok ta iyi bir zıplayıcıdır.

  • Doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bu harika türün en büyük özelliği ya kısa kuyruklu olmaları veya da tamamen kuyruksuz olmalarıdır.
  • Manx kedisinin doğal mutasyonu sonucu oldukça harika evrimleşen tüy yapısı nerdeyse bütün mevsim koşullarına ayak uydurup rahatça yaşamasına olanak sağlamaktadır.
  • Yürüyüşü adeta mankenleri aratmadığı için manken kedisi olarak da bilinen bu tür çok zarif şekilde yürümektedir.
  • Başta da belirttiğimiz gibi Man adasına özgü olan bu kedi türü dünya çapında oldukça ilgi çekmektedir. Ve birçok aileye dostluk etmektedir.
  • Manx kedisi oldukça zeki olduğundan adeta köpeklerle o konuda aynı kişiliği paylaşıyor diyebiliriz. Zeki olduğundan dolayı eğitim konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz nadir hayvanlardan bir tanesidir.
  • Manx kedisi türünün tek bir renk yelpazesi yoktur. Skala geniştir, siyah, kahverengi, gri, leylak, mavi ve de kestane tonlarında renkleri görülmektedir.
  • Yine başta belirttiğimiz gibi arka ayaklarının güçlü olması nedeniyle çok iyi bir zıplayıcı olduğunu belirtmek lazım. Tıpkı tavşanlarda olduğu gibi oldukça ileriye zıplayabilir.
  • Manx kedisi dışardan gelebilecek hastalıklara karşı oldukça sağlıklı olsa da, evrimleşme zamanından kalma bazı kalıtsal hastalıklarının olabileceği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.
  • Eğer ki kedinizin yaşam kalitesini en üst katta tutmak istiyorsanız doğal olarak onu kaliteli ve de en doğal mamalarla beslemek zorundasınız. Ayrıca rutin kontrolleri ve de düzenli aşıları ile ortalama yaşam yılları 14 yıl gibi uzun sürelere ulaşmaktadırlar.

Yani manx kedileri hem zekâları, hem sosyallikleri hem de güzel görünüşü ile kedi sahibi olmak isteyen aileler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.