Maine Coon kedisi, bilinen kedi cinsleri arasında tarihi kökeni çok eski zaman dilimlerine kadar dayanan oldukça sıcakkanlı ve son derece ideal bir ev kedisidir. Bu kedi ırkının ilk vatanı ise kayıtlara Kuzey Amerika olarak geçmiştir. Sıcaklığı, sempatik tavırları ve uzun tüyleri ile pamuk gibi bir görüntüsü ile insanlar tarafından oldukça fazla aranılan bir türdür. Sadakatli bir kedi ırkı olan bu tür kediler, ailesine, evine ve özellikle sahibi olan kişiye olan bağlılıkları ile de ün salmış canlılardır.

Günümüzde hem harika ve güzel görünümü hem de birçok olumlu ve iyi özelliği sayesinde insanların hem çok sevdikleri hem de evlerinde besledikleri kedi türleri arasında yer almaktadır. Tüyleri oldukça uzun ve son derece sağlam bir yapıya sahiptir, bu fiziksel özelliği görüntüsünden başka ona zorlu hava şartlarına dayanma gücü de vermektedir. Maine Coon kedisi içinde taşıdığı sevgi ve bağlılığı her fırsat bulduğu anda karşısında ki kişilere gösterir. Sadık olmasının yanı sıra sahibine de aşırı derece de düşkün bir kedi cinsidir. Çocuklu aileler içinde hem ideal bir ev kedisi hem de son derece iyi bir ev arkadaşı olabilecek yetkinliklerde ve özelliklerde bir kedidir.

Maine Coon Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Maine Coon cinsi kediler genel olarak uslu, sakin ve ağır başlı bir yapıya sahip kedi ırkı olarak ifade edilmektedirler. Ayrıca bu dış görünüşü ile hemen herkesi kendisine hayran bırakan kedi ırkı tam olarak bir nezaket sembolü oalrak da görülmektedirler. Bu özellikleri ise neredeyse bütün tavır ve davranışlarında çok rahat ve açık bir şekilde de gözlenmektedir. Sakinliği ve sadık oluşu dışında bilinen kedi türleri içinde yer alan Maine Coon kedisi en zeki ırklardan biri oalrak da kabul edilen bir cinstir.

Bulunduğu ortama ve yaşanan değişimlere her zaman başarı ile uyum sağlayabilen bir kedi olmasının yanı sıra her türlü direktif ve komuta da son derece açık bir karaktere sahiptir. Maine Coon kedisi normalden çok daha büyük ve iri bir cinstir fakat bu iriliğinin aksine tam oalrak bir sakinlik abidesi oalrak görülmektedir. Kibarlığı ve karşısındaki kişiyi incitmekten çekinmesi ise bu kedileri çok özel ve önemli bir konuma yükseltmektedir. Ev içinde olmayı isteyen bir kedi olan bu tür bun yanında sürekli oalrak aile içine ve olaylara da dâhil olmayı sever. Kendisi ile ilgilenmesi ve sevilmesi ise asla karşı koyamayacağı durumlar arasında sayılmaktadır. Sadece sevdiği insanlarla ve ailesi ile vakit geçirmek isteyen bu türe ait kediler oyun oynarken son derece atik ve hareketli de olabilmektedirler.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Uzun tüylü ve tüylerinin yapısı sıkı olan Maine Coon kedisi bakımı ise bazı konular bakımından hem özen hem de aşırı derece de dikkat istemektedir. Öncelikli olarak hemen her gün tüy bakımı yapılıp, kedinin cansız tüylerden kurtarılması gereklidir. Bunun dışında genel olarak sağlıklı bir hayat sürmesi için ise Maine Coon kedileri sürekli oalrak son derece kaliteli ve sağlıklı olan mamaları tüketmesi önem taşımaktadır.

Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Maine Coon kedisi sağlam bir vücuda ve dayanıklı, güçlü bacaklara sahip olan bir kedi türüdür. Bunun dışında gözleri ise yeşil, altın ve bakır tonlarında olmaktadır ve tüyleri ise beyaz ve kahverengi renkleri olabilmektedir. Geç bir gelişim süreci gösteren Maine Coon kedisi ancak 5 yaşlarında bebeklikten tam oalrak çıkabilen bir kedi cinsidir.