Manx kedisi, kendine has ve son derece alımlı bir yürüyüşe sahip aynı zamanda da son derece kısa ya da hiç olmayan kuyruğu ile hem çok güzel hem de son derece özel bir kedi ırkıdır. Bu kediyi özel kılan birçok farklı sebep bulunmaktadır, öncelikle tüylerinin yapısı ve yumuşaklığı aynı zamanda zeki ve kabiliyetli olması da ayırt edici özellikleri içinde yer almaktadır. Bu kedi cinsi aynı zaman da Man Adası içinde çok değerli bir kedidir aynı zamanda bu adanın sembollerinden biri olarak da tanımlanmaktadır.

Oldukça insan canlısı ve aynı zamanda da sosyal bir kedi türü olan bu cinse üye kediler insanlarla çok iyi ve sağlam ilişkiler kurabilmektedirler. Sosyal yani tam anlamıyla üst seviye de olan Manx, insanlar dışında her türlü evcil hayvanla da hiç zahmet çekmeden sağlıklı iletişimler kurabilmektedir. Ev için en uygun ve son derece ideal kedi türleri içinde yer alan Manx kedisi, sahibine duyduğu güven, bağlılık ve evine karşı gösterdiği sağlam sadakatle de ön plana çıkan bir kedi türüdür.

Manx Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Yetenekleri de aynı doğal güzelliği gibi çok yüksek seviyelerde olan Manx kedisi eğitime ve talimat almaya çok yatkındır, verilen eğitimlerin sonuçları çoğunlukla hep başarılı olmaktadır. Bu özelliği temel olarak zeki olmasından ve aynı zamanda patik becerilerinin de gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kediler dışarıyı sahipleri ile birlikte turlamaktan ve dışarıda vakit geçirmekten de fazlasıyla hoşlanırlar, alabildikleri temel eğitimlerin için kediler de nadir olarak görülen tasma eğitimleri de bulunmaktadır.

Ev içinde ise son derece meraklı ve araştırmacı bir tutum da sergileyebilen bu canlılar, eve dair hemen her detaya da hâkim olmak konusunda son derece fazla istekli olabilmektedirler.  Ailesi ile beraberken fazlasıyla naif ve sevgi dolan Manx kedisi özellikle tanımadığı misafirlere karşı ön yargılı ve seviyeli bir davranış içine girip, daha ziyade uzak durmayı seçebilmektedir. Evinde sahibi ve ailesiyle olmak ise kesinlikle vazgeçmeyeceği en önemli zevki ve istediği oalrak tanımlanmaktadır. Güçlü bir yapıya sahip olduğu için tırmanma ve zıplama gibi temel davranışlarda bu kedi türünde görmeye alışık olunan davranış türleridir. Sahibine ise sevgisini göstermekten ve ondan sevgi görmekten çok hoşlanır, bu noktada zaman zaman sahibine oldukça yakın olmayı da fazlasıyla isteyen bir tür oalrak dikkat çeker.

Manx Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Vücudunda oldukça fazla ve yoğun bir tüy yapısı olduğu için bu Manx kedisi bakımında öncelik tüylerinin bakımı ve fırçalanması gibi işlemleri kapsamaktadır. Bu tarama işlemleri dönemsel olarak farklılık gösterse de hafta da bir veya iki kere yapılmalıdır.

Bunun yanında eğitime son derece yatın bir tür olduğu için bakımı sırasında eğitme ve öğretmeye yönelik özel çabalar gösterilmesi de olumlu ve güzel sonuçlar verebilmektedir. Tırmalama konusunda istekli bir kedi türü olabilen Manx kedisi için tırnak bakımı ve kestirilmesi de atlanmaması gereken bakım faaliyetleri içine alınmalıdır.

Manx Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Manx kedisi için var olan en temel vücut ya da fiziksel özelliği kuyruğu ile alakalıdır, bu cinslerde kuyruk ya hiç olmaz ya da olsa bile son derece kısa olur. Tüyleri uzun olan bu cins kedilerde yanak kısımları ise fazlasıyla dolgulu bir yapıya sahiptir. Kulak boyutu ise kafa yapısına göre orantısız ve daha büyüktür, yine farklı birçok renge de sahip olabilen bu kedilerde kahve tonları ve çikolata renkleri sıklıkla görülebilir. Manx kedisi çok kuvvetlidir ve sağlam kemik ve adale yapılarına sahiptir.