İsimlerini kuyruksuz olmalarından dolayı ün kattıkları İngiltere ve İrlanda arasında bulunan Man adalarından almışlardır. Manx kedisi oldukça belirgin kısa kuyruğu ile bütün dikkatleri üstüne toplamıştır. Hatta manx kedisi hakkında bilgisi olmayanlar ilk başta kedinin kuyruğunun kesildiğini veya koptuğunu düşünmektedirler.  Oldukça sağlıklı ve dinç vücut yapıları sayesinde orta boy kedi ırkları arasında yer almıştır. Bu tür ayrıca arka ayaklarının kaslı olması durumundan dolayı da çok ta iyi bir zıplayıcıdır.

 

MANX KEDİSİ KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ:

Oldukça oyuncu kedilerdir. Oyun oynamaktan büyük zevk alırlar, ta ki siz yoruluncaya kadar, çünkü Manx kedileri yorulmak nedir bilmiyorlar. Sosyal kişiliğe sahiptirler bulundukları ortama kolay ayak uydurabilirler. Tek insanlarla veya kedilerle değil, çevresinde ki diğer bütün hayvanlarla iyi geçinir. Evinizde fare varsa, tam size göre çünkü oldukça usta bir fare avcısıdır kendisi. Kucağınıza aldığınızda uyumayı çok severler. Tırmanmaya bayılırlar, ayrıca bir de evinizin en üst yerinden ortamı gözetlemeye bayılırlar.

Onları mutlu etmek için yapabileceğiniz en büyük iyilik, onlara bir kedi evi almaktır. Kedi evini aldığınız takdirde gününüz çok büyük kısmını orda geçirecektir. Ayrıca yukardan sizi veya olan biteni izlemeye bayılacaktır.

MANX KEDİSİ EĞİTİMİ:

Manx kedileri diğer tüm kedi türlerinin aksine oldukça zekidir. Aşağıda anlatacağımız kedi eğitim yöntemlerinde manx kedisi diğer kedi türlerine gör oldukça daha çabuk karşılık verip öğrenecektir.

Kedileriniz için önemli bileceğiniz şey şu ki; kedileriniz asla ama asla cezadan anlamaz. Ceza vermek yerine kedinizi doğru ve güzel davranışlara teşvik etmek daha da iyi olacaktır ayrıca da daha etkilidir. İlk düşündüğünüzde size işe yaramaz gibi gelecektir ama kesinlikle işe yarayacaktır. İstemediğiniz bir şey veya çevreye zarar verecek hareket yapıyorsa nazik bir şekilde engel olun ve hayır deyin, eğer ki hayır derseniz kediniz bu davranışın olumsuz olduğunu anlayacak ve o hareketlerinden vazgeçecektir. Eğer ki teşvik ettiğiniz veya sevdiğiniz bir hareketi yapıyorsa bütün ilgi ve şefkatinizi kedinizin üstünde toplayın. Ödül mamaları her zaman kediniz için motive edicidir, bu nedenle elinizin altında ödül mamalarından daima bulundurun ve ufak ödüller verin. Fakat bunları çok fazla vermeme konusunda dikkatli olun, çünkü değerini anlayabilsin.

Kedinizin eğitimi hakkında en çok merak ettiğiniz sorulardan birisi de, kedimin tuvalet eğitimini nasıl verebilirim. Kediler doğaları gereği çok temiz canlılardır, bu sebepten dolayı zaten tuvalet kullanmayı biliyor olması çok büyük bir ihtimaldir. Sizinle yaşamadan önce kediniz için ev içerisinde küçük bir kutu belirleyin. Ev içerisinde yeterli kadar alan varsa birden fazla kutu da çok iyi olacaktır. Onları her daim sessiz ve sakin yerlere koyun, ayrıca da her gün temizlemeyi unutmayın.

Manx kedilerinin yavrularında diğer türlerin aksine sosyalleşme aşamaları sıkıntılı olmamaktadır ama, 4. Hafta ile 16. Hafta arasında minik dostumuzun gelecekte ki sosyal durumu için en önemli gelişme dönemidir. Kediniz yeni insanlarla tanışmadan önce garipsememesi için alıştırma hareketleri yapmanız oldukça kârlı olacaktır.