Dünyanın en popüler kedi türlerinden birisi olan Mavi Rus kedisi, görünüşü ve davranışları ile insanları adeta kendisine hayran bırakıyor. Bu popülerlik, mükemmel görünümünden ve karakteristik özelliklerinden geliyor.

Yapılan Araştırmalar sonucu, Mavi Rus kedisinin Rusya’nın kuzeyinde bulunan Arkhangelsk adalarından geldiği görülmüştür. Bu kedi hiçbir laboratuvar ortamında rekombinant DNA etkileri altında kalmamıştır ve tamamen doğal bir kedidir. Uzmanların araştırmaları Mavi Rus kedi türünün en eski ve doğal kedi türlerinden birisi olduğunu göstermektedir. Ancak bu konu hakkındaki tüm detaylara bu yıllarda sahip değiliz. Geldiği bölgeden dolayı Mavi Rus kedisine bazen de Arkhangelsk Kedisi denmektedir. Bu isim genelde Rusya’da ve Kuzey ülkelerinde sık sık kullanılmaktadır.

Bu uysallaştırılmış kedi hakkındaki bilgilerimizin tam doğruluğu henüz kanıtlanmamıştır. Bu kedi türünün ve daha birçok kedi türünün araştırmaları devam etmektedir. Bazı rivayetlere göre Mavi Rus kedileri eski Rus Çarlarının yanında yer alan evcil hayvanlarıymış. Bu bilgilerin kesinliği bilinmemekle birlikte, o dönemde bu kedilerin varlığı da tam olarak bilinmemektedir. Kimi Rivayetlere göre de eski Rus çarları farklı türden kedileri bir araya getirerek Rus Mavisi kedi türünün üremesine olanak sağlamıştır. Bir Rus çarının böyle işler ile uğraşması için pek olanak olmasa da doğru olabilme ihtimalini her zaman göz önünde bulundurmalıyız.

Rusya’nın Kuzey bölgelerinde yaşayan yerel halk ile yapılan konuşmalarda, Yerel halkın içerisinden bazı insanların Mavi Rus kedilerinin derilerini ceket kol ve yaka süslemelerinde kullanmak için avladığını söylemekteler. Bu söylenilenlerin doğru olmaması temennimizdir. Böylesi değerli bir kedi türünün böyle ürünler için avlanılması hoş ve etik değildir.

Belgelenmiş en enteresan şeylerden birisi de 1860’lı yılların başlarında Rusya’dan İngiltere’ye giden bir gemide yolcu olarak bir düzine Mavi Rus kedisinin bulunmasıdır. Bu kediler İngiltere’ye çiftleşmeleri ve çoğalmaları için gönderilmiştir. Belki de Mavi Rus kedilerinin tüm dünyaya yayılma maceraları bu şekilde başlamıştır.

Mavi Rus kedileri Dünya üzerinde düzenlenen Kedi Güzellik Yarışmalarına katılan kedilerden birisidir. Parlak ve mat mavi tüyleri ve olgunlaştıkça renk değiştirip yeşile dönen gözleri ile diğer tüm kedilerden kendisini bir adım öne çıkaran Mavi Rus kedisi, bu Kedi Güzellik Yarışmalarında kendisine güzel şanslar bulabilecek kadar etkileyici bir görünüme sahiptir.

Mavi Rus Kedilerinin Özellikleri

Mavi Rus kedilerinin çekici, sempatik, sıcak kanlı ve sevecen kişiliklerinin yanında çok zeki bir tür oldukları da gözlerden kaçmamaktadır. Bu sempatik sıcak kanlı ve zeki olma özellikleri, Mavi Rus kedisinin dünya üzerinde birçok kediden daha popüler bir konuma getirmeyi başarmıştır.

Mavi Rus kedilerinin en sevilen özelliklerinden birisi de kendilerini sevdirmeye bayılırlar. Onları mutlu etmek için güzel tüylerini okşamak ve onlarla oyun oynamaktır. Bu özelliklerin yanı sıra Mavi Rus kedileri sarılmaya da bayılırlar. Sahiplerine sık sık sırnaşırlar ve onlara sarılmak isterler.

Mavi Rus kedilerinin en belirgin özelliklerinden birisi de kısa ve yoğun bir tüy yapısına sahip olmalarıdır. Yavru Mavi Rus kedilerinin gözleri sarımtrak bir renge bürünürler. Yetişkinlik dönemine girdikçe bu göz renkleri yeşile döner. Bunların yanı sıra ince uzun bir kuyruğa, normal boyutta bir bacaklara ve uzun bir kafa yapısına sahiptirler. Mavi Rus kedilerinin en belirgin fiziksel özelliklerinden birisi de elmacık kemiklerinin diğer kedilere nazaran daha önce ve çıkık olmasıdır. Bu kedilerin suratına güzel bir görünüm sağlamaktadır. Göz akıntıları Mavi Rus kedilerinde diğer kedi türlerine göre daha az görülmektedir.