Mojave Spotted kedisi bir diğer tanımlanma şekli ile de Çöl Kedisi halen yabani tabiatını koruyan birçok karakter ve fiziksel özelliği ile de diğer kedilerden ayrılan bir türe aittir. Bu türün ilk örnekleri ise ABD de çöl ortamında yer alan bir alanda görülmüştür, yavru halleri ile dikkat çekmiş olan bu kedi ırkı bu saatten sonra tanınmaya başlanmış ve akabinde de evcil bir hayvana dönüştürülmesi için planlı eylemler ve çalışmalar hızlı bir şekilde başlamıştır.

Netice de günümüzde halen genlerinde bulunan doğal halini koruyan bir kedi türü olan bu cinsler buna rağmen genel anlamda insanlarla aynı evlerde de yaşayabilmektedirler. Görünüşü de doğal yapısını büyük oranda yansıtan Mojave Spotted kedisi vücut yapısı olarak ise büyük patilere ve geniş bir kemik dokusuna sahip olan bir ırktır. Bütün bu özellikleriyle şuan için bilinen ve inşalar arasında son derece popüler bir yere sahip bir kedi olduğu da bilinen bir gerçek olarak ortada durmaktadır.

Mojave Spotted (Mojove Çöl Kedisi) Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Çöl kedisi oalrak bilinen Mojave Spotted kedisi tam oalrak evcilleştirilip, diğer kedi ırkları gibi standart bir ev hayvanı haline getirilememiştir. İçinde taşıdığı vahşi ve yabani genleri ile yapısında yer alan özgürlük hisleri onun her zaman bir nebze de olsa yabani yanlarını korumasına olanak vermiştir. Mojave Spotted tüm bunlara rağmen bir evde çok rahat beslenebilecek ve belli sınırlar içinde sadık bir arkadaş olabilecek de bir kedi türüdür. Bu nokta da onun alanlarına saygı durulması, özgürlüğünün tam oalrak kısıtlanmaması ise eve ve sahibine çok daha hızlı alışmasına neden olabilmektedir.

Bu kedi ırkının üyelerinin akıllarının bir tarafı ise sürekli oalrak dışarıda ki dünya da olmaktadır, eve iyice alıştıktan sonra zaman zaman bahçe de dolaşmasına izin verilebilir. Fakat kaçması konusunda ise kesinlikle çok dikkatli olunması lazımdır. Yine de insanlara dönük bir yapısı vardır, şartlar sağlandığı zaman bir ev kedisi ve sahibini seven bir canlı haline gelebilir. Bu kedinin kendine has özelliklerinden bir tanesi ise yüzmeye olan tutkusudur denilebilir. Yine Mojave Spotted kedisi çoğu kedinin aksine yıkanmayı da çok sever, ona banyo yaptırırken son derece eğlenceli zamanalar geçirmek mümkün olmaktadır.

(Mojove Çöl Kedisi) Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tabiatları gereği kendisine yetebilen ve aynı zamanda avcılık yetenekleri de gelişmiş olan Mojave Spotted kedisi için çok fazla ve teferruatlı bakımlar gerekmez. Tüyleri kısa olan bu şirin ve güzel yüzlü kedilerin taranma işlemleri ise hafta da bir kere yapılırsa yeterli olabilmektedir. Yine Mojave Spotted kedisi ve sağlığı açısından farklı hastalıklardan korumak adına yemek yediği ve su içtiği kapları temiz tutup belli aralıklarla mikroplardan arındırma işlemleri de yapılabilir. Elbette hem onu hem kendinizi mutlu etmek istiyorsanız sıcak havalarda banyo yaptırmak çok iyi bir yol olabilir.

(Mojove Çöl Kedisi) Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Mojave Spotted kedisi iri ve büyük kediler grubuna girer ve görünüşü ise yabani ve vahşi hayvanları andırmaktadır. Başının büyüklüğü genel anlamda vücut büyüklüğü ile doğal bir orantı içindedir ayrıca kafası ön kısmıyla incelen bir fiziksel yapıya sahiptir. Farklı birçok renk ve desene de sahip olabilen Mojave Spotted kedisi sağlam ve kuvvetli kas ve kemik yapısıyla da bilinen bir kedi türüdür.