Mavi Rus Kedileri birçok kedi türlerinden farklı bir türdür. Oldukça zeki ve hızlı bir algılama yapısına sahiplerdir. Bu beyinsel özellikleri ile çevresinde olan bitenleri daha iyi algılayabilir ve uyum sağlama süreçlerini hızlandırabilirler. Mavi Rus kedileri tuvalet eğitimi ve mama, su eğitimi gibi temel ev eğitimlerini çok hızlı bir şekilde tamamlamaktadırlar. Doğada bulunmasına rağmen ev içerisinde de çok uyumlu bir hayat yaşayabilirler.

Mavi Rus kedileri bazı kedilere nazaran daha enerjik ve oyun seven bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden eğitimlerinde bazı konular sıkıntılı süreçten geçebilir. Mavi Rus kedilerine bir şeye dokunmamaları için verilen ‘’ Hayır ‘’eğitimi, tahmin edilenden daha uzun sürebilir. Hiperaktif bir yapısı olan bu kedi türünün, eğitim sırasında dikkati çok çabuk dağılabilir. Bu da Mavi Rus kedilerinin bazı konularda öğrenme güçlüğü çektiğini gösterebilir.

Mavi Rus kedilerinin en zayıf yönlerinden birisi çok çabuk korkmaları ve İrkilmeleri olabilir. Bu yüzden vereceğiniz eğitim sırasında onu korkutmanız ya da bağırmanız, kedininiz üzerinde farklı etkiler yaratabilir. Bu inanılmaz güzelliğe sahip kedi türü yemek düzenlerinin bozulmasından çok şikayetçi olabilirler. Akşamları sık sık acıkan Mavi Rus kedileri, yiyebilecekleri bir mama bulamadıkları zaman biraz çılgına dönebilirler. Bu nedenle Mavi Rus kedilerinin eğitimi sırasında acıktıkları için onlara sık sık mama vermeyi unutmayınız. Bu mamaların sağlıklı mamalar olması kedinizin örünü uzatabilir. Ortalama bir Mavi Rus kedisinin ömrü 15 yıl kadar sürmektedir.

Mavi Rus kedileri Tuvalet konusunda çok hassaslardır. Kendi tuvaletlerini mutlaka saklarlar. Fakat kumları temizlenmez ise içerisine girmeyi reddedebilirler. Hijyen konusunda ciddi takıntıları olan Mavi Rusya Kedileri yemeklerini mutlaka çok temiz olmasını isterler. Eğitimleri sırasında temiz yemekler vermek kedinizin size olan sevgisini arttıracaktır.

Mavi Rus kedilerinin yanlış bir şey yapması sonucu onları uyarırsanız, fakat bu uyarıyı dinlemezlerse bu kedilerin yataklarının yerini, mama ve su kaplarının yerini değiştirebilirsiniz. Bu davranış Mavi Rus kedilerinin hoşuma gitmeyeceği için kendi hatalarını anlayabilirler.

Mavi Rus Kedilerinin Karakteristik Özellikleri

Mavi Rus kedileri sakin bir yapıya sahiptir ve bu yapı sayesinde rahat bir şekilde eğitilebilirler. Oyun zamanları sakinliklerinin biraz bozulması dışında sorun çıkarmayan usul bir kedi türüdür. Oyun oynamaktan asla bıkmayan Mavi Rus kedileri uzun süreleri aşan oyun saatlerinde bile devam etmek isteyebilirler. Bu oyunların sona ermesi genelde Mavi Rus kedilerinin sahipleri yorulduğu içindir. Mavi Rus kedileri sürekli ilgi bekleyen ve sevilmek isteyen bir kedi türüdür. Mavi Rus kedisine ilgi göstermediğiniz takdirde, bitkin, solgun ve hasta gibi davranışlar sergileyebilir. Bunlar büyük ihtimal sıkıldığı için yaptığı birkaç numaradan birisidir.

Mavi Rus kedileri Anavatanı dolayısıyla güneşe hasret kedi türüdür. Bu yüzden güneş altında uzun bir süre vakit geçirmek hem kedinizi mutlu edecektir hem de sağlığı için önemli bir etken olacaktır. Mavi Rus kedileri seçimler yapabilen bir kedidir. Evde başka hayvanlarınız var ise bu hayvanlardan bir tanesini kendisine arkadaş edinip diğerlerine sırt çevirebilir. Aynı şey insanlar için de geçerlidir. Mavi Rus kedisi kalabalık bir ortamda yaşıyor ise, bu ortamdaki insanlardan sadece birisi ile samimi olmak ister ve diğerleri ile pek ilgilenmez. Kendisini sadece seçtiği insana sevdirir.

Bu şekilde birçok karakteristik özelliğe sahip olan Mavi Rus kedisi, başka kedilerin yanında uysal ve utangaç olabilirler. Sadece kediler değil, diğer hayvanlar ve yabancı insanların yanında da utangaç bir görünüme sahip olurlar.