Mısır mauları Dünyanın en hızlı ev kedilerinden olma özelliğini taşımaktadırlar ayrıca yaklaşık olarak saat de 58 km/s hıza ulaşmaktadırlar. Yapılan bilimsel araştırmalar ile kökeni Avrupa ve de kuzey Amerika olarak belirlenen Mısır Mausu cinsi kedinin ana vatanını tarihsel kayıtlar da Mısır olarak göstermektedir. Mısır Mausu kısa tüylü ve de üçgen kulaklara sahip bir ev kedisi ırkıdır. Tarihte Mısır mauları Nil nehri kıyısında tarım ile uğraşan çiftçilerin tarlalarına tarla faresi, yılan ve de böcek türlerinin yok edilmesine yardımcı olmuştur o zamandan bu yana 3000 yıllık süredir insanlar ile beraber yaşamaktadır. Ayrıca bu özelliklerinin yanında Mısır Mausu evcilleştirilen ilk kedi ırklarından biri olma özelliğini de taşımaktadır. Irk çalışmalarında ülkemize ait olan bir kedi türü, Ankara kedisi ile ve de dünyanın en büyük kedi ırkları arasında yer alan Maine Coon ırkları ile de yakından ilişkili olduğu gözler önüne serilmiştir. Çok nadir olarak bulunduğu bilinen Mısır Mausu türünün en son 2007 yılında yapılan araştırmalara göre 200 kadar yavrusu olduğu tespit edilmiştir. Bu sayı günümüzde daha da artmış bulunmaktadır.

MISIR MAULARI NASIL EĞİTİLİR:

YAVRU MISIR MAUSU EĞİTİMİ:

Köpeklerde liderlerini memnun etme durumu varken kedilerde bu durumun farklı olduğunu unutmamak lazım. Onlar sahiplerinden çok kendilerini memnun etmekle daha ilgilidirler.

Kedileriniz için önemli bileceğiniz kıstas şu ki; kedileriniz cezadan anlamaz. Ceza vermek yerine kedinizi doğru davranışlara teşvik etmek daha etkilidir. İlk başta size işe yaramaz gibi gelecektir ama kesinlikle işe yarayacaktır. İstemediğiniz veya çevreye zarar verecek hareket yapıyorsa nazik bir şekilde engel olun ve hayır deyin. Eğer ki teşvik ettiğiniz veya sevdiğiniz bir hareketi yapıyorsa bütün ilgi ve şefkatinizi kedinizin üstünde toplayın. Ödül mamaları her zaman kediniz için motive edicidir, bu nedenle elinizin altında ödül mamalarından daima bulundurun ve ufak ödüller verin. Fakat bunları çok fazla vermeme konusunda dikkatli olun, çünkü değerini anlayabilsin.

Kedinizin eğitimi hakkında en çok merak ettiğiniz sorulardan birisi de, kedimin tuvalet eğitimini nasıl verebilirim. Kediler doğaları gereği çok temiz canlılardır, bu sebepten dolayı zaten tuvalet kullanmayı biliyor olması çok büyük bir ihtimaldir. Sizinle yaşamadan önce kediniz için ev içerisinde küçük bir kutu belirleyin. Ev içerisinde yeterli kadar alan varsa birden fazla kutu da çok iyi olacaktır. Onları her daim sessiz ve sakin yerlere koyun, ayrıca da her gün temizlemeyi unutmayın.

MISIR MAULARININ KARAKTERLERİ:

Mısır mau kedilerini diğer türlerden ayıran en büyük özellik şüphesiz ki, mutlu oldukları zaman bunu çok net ifade etmeleri. Mutlu oldukları zaman kısa aralıklarda ve yumuşak bir ses tonu ile miyavlarlar. Mısır mauları özellikle de birlikte yaşadıkları insanlar yanlarındayken bunu çok sık yaparlar. Sahipleri ile kısa zaman içerisinde çok güçlü bir bağ geliştirebilirler. Mısır maunuz ilgi odağı olmaktan ve sizinle vakit geçirmekten çok hoşlanır.

Vücut yapısının oldukça güçlü ve atletik olması nedeniyle oldukça hareketlidir. Zıplamaya ve de tırmanmaya oldukça bayılırlar. Bu nedenden dolayı mısır maularının her zaman düzenli olarak kullanabilecekleri tırmanma oyuncakları olmak zorundadır. Ayrıca mısır mauları suyu sevdikleri için musluklarla da oynamaya meyillidirler.