Munchkin kedisi, Öncelikle kısa bacakları ve aşırı harekeleri ile karakterize edilen son derece sevecen, hareketli ve ılımlı bir kedi türü olarak sınıflandırılmıştır. Bu kedi türünün en belirgin ve en net özelliği ise bacaklarının çok fazla kısa ve bodur olmalarıdır, bu özellik bu ırkı tanımlayan önemli göstergeler arasında da yer almaktadır. Böyle bir fiziksel görünüme sahip olmasına neden olan ise tam oalrak genetik yapısı ve taşıdığı genleri oalrak gösterilmektedir.

Vücut yapısı olarak ise en küçük kedi ırkları içinde yer alan bu kediler yine de hacimlerinden beklenmeyecek bir enerjiye ve hareket kabiliyetine sahiptirler. Çok hareketli olması ve sürekli ev içinde bir hareket halinde olması bazen aşırı derece de yaramazlıklara neden olabilir, fakat harika güzelliği ve sıcacık tavırları insanları hemen etkisi altına alır. Bu yönleriyle evlerde beslenebilecek ideal kediler içinde de yer alan Munchkin kedisi oyun oynama ve sevimli olma konusunda da tahmin edilmeyecek derece de başarılı bir kedidir. Şuan bu kedi ırkına dünya genelinde aşırı derece de fazla bir talep olmasına rağmen alınması hem çok zor hem de aşırı maliyetli olabilmektedir.

Munchkin Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Özellikle neşeli, cana yakın ve son derece hiperaktif bir kedi türü olan Munchkin kedisi için hayat hem eğlenmek hem de sevgiden ibarettir denilebilir. Fiziksel yapısı dolayısıyla çok şirin ve bir o kadar da güzel bir görüntüsü olan bu minik kedi türünün en önemli özelliklerinden birisi ise hızlı hareketler içine girmektir. Bu özellikleri dışında çok nadir ve asil bir cins olan bu türün kedileri her gün aynı saatlerde aynı şeyleri yapma huylarıyla da bilinirler.

Yine yemek yeme saatleri, oyun oynama vakitleri ve uyku zamanları genel olarak bir rutine bağlanmıştır. Bu düzenli hayat ise bu kedi türünü çok sevindirir ve düzenini bozmayı asla istemez. Bu kedi ırkının kedileri sahipleriyle efor içeren ve hareket edebilecekleri oyunları oynamaktan da son derece fazla hoşnut kalırlar.  Tırmanma ve saklanma temelli oyunlar bu kedi ile yapılabilecek oldukça keyifli aktiviteler olabilirler. Fakat her şeyden çok daha fazla önemlisi ise Munchkin kedisi için sürekli oalrak sahibiyle olmak ve en kötü ihtimalle yanında insanların veya diğer hayvanların olması konusudur.

Yalnız kalmak, tek başına durmak bu kedinin karakter özelliklerine taban taban zıt olan eylemlerdir. Oldukça duygusal ve hassas da bir yapısı olan bu cins kedilerin asla tek başına bırakılmamaları gerekmektedir. Çok önemli başka bir yapısal durumu ise, hemen her türden evcil hayvanla çok kısa süre içinde arkadaş olup, anında oyunlar oynayabilme yeteneğidir.

Munchkin Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tüyleri kısa ve sık olan bu kedi türü yapısal özellikleri gereğince biraz fazla tüy dökebilir bu sebeple bakımı sırasında bu tüylerinin temizlemesinin yapılması önemlidir. Ayrıca son derece hareketli ve yerinde duramayan bir kedi olan Munchkin kedisi için belli aralıklarla uzmanların kulak temizliği yapmaları da kesinlikle önerilen bir durumdur. Bunların dışında aşırı derece de temiz hatta titiz olan Munchkin kedisi pislenmiş bir mama kabından yemek yemez, bu yüzden günlük rutin içine bu eşyalarında temizlenmesinin alınması gerekmektedir.

Munchkin Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Munchkin kedisi için en belirgin vücut özelliği elbette kısa ve bodur bacakları olmaktadır, bu ona hem türünün özelliğini verir hem de aşırı güzel bir görünüm kazandırır. Yine kafası ve vücudunun büyüklüğü orantılı olan Munchkin kedisi farklı renk tonlarında olabilen bir kedi cinsidir.