Birçok cinsi bulunan kedilerin, Munchkin adı verilen cinsi doğal bir mutasyon sonucu dünyaya gelmiştir. Bu cinsin ilk örneği İngiltere’de görülmüştür. Gözlerinin ve vücudunun güzelliği ile ortaya çıkan Munchkin cinsi kediler, anavatanı olan İngiltere’de gerçekleştirilen kedi güzellik yarışmalarında çok sık görülmektedir. Böylelikle dünyaya yayılan ünü ilerleyen zamanlarda Rusya ve Amerika’da da varlığını göstermiştir.

İlk olarak 1944 yılında oluşan Munchkin kedisi 1994 yılına gelindiğinde genetiğini ve özelliğini koruyarak çoğaltılmaya başlanmıştır. Munchkin cinsi kedilerin ilgi çekici güzelliği sayesinde birçok kedi üreticisi bu çoğaltma çalışmalarına katılmıştır. Böylelikle Munchkin cinsi kedileri çoğaldıkça günümüzdeki ününe ulaşmıştır.

Oldukça tüylü bir yapıya sahip olan Munchkin cins kediler, çocuklar için bulunmaz bir oyun arkadaşıdır. Ayrıca çocuklarla olduğu kadar yetişkinlerle de çok iyi anlaşan Munchkin kedileri, şişko ve hantal görünümlerine rağmen oldukça hareketli ve enerjik bir yapıya sahiptirler. Aynı zamanda zeka seviyelerinin yüksek olması eğitilebilirlik oranlarını artırmaktadır.

Munchkin cins kedileri diğer türlerden ayıran özelliklerden biri de bacak boylarının kısa olmasıdır. Bu durum Munchkin kedisinin hızlı ve oyuncu olmasına bir engel değildir ancak sadece görüntü de farklılık yaratmaktadır.

Dış ortama yani vahşi doğaya uyum sağlayan yapısının yanı sıra ev ortamında yaşamaya da uyumlu bir cinstir. Her kedide olduğu gibi Munchkin cins kedilerde de ilgi odağı olmak en belirgin özelliğidir. Bunun yanı sıra hem sahibinden hem de bulunduğu ortamdaki kişilerden sürekli ilgi ve sevgi beklemektedirler. Bu nedenle sürekli kucağınıza almanızı bile isteyebilirler.

Türünün ilk ve tek örneği olan Munchkin kedileri ikinci dünya savaşı sonrasında görülmeye başlanmıştır. Ayrıca kısa bacaklı yapının köpeklere ait bir ırk olması Munchkin cinsinin köpek genleri ile aynı geni taşıdığı saptanmıştır. Dünyada sayısı oldukça az olan Munchkin kedileri tüm bu farklı özelliklerine rağmen bir tür olarak kabul edilmektedir.

Munchkin Kedisi Özellikleri

Diğer kedi türlerinden kolayca ayırabileceğiniz ve gördüğünüzde cins bir kedi olduğunu anlayabileceğiniz Munchkin cinsinin en belirgin özelliği kısa bacaklı olmalarıdır. Ayrıca bacak boylarındaki farklılığın yanı sıra tüyleri uzun ve kafaları vücutları ile orantılı bir biçimdedir. Hemen hemen her türde olduğu gibi Munchkin cins kedilerde de erkek Munchkin kedisi dişi Munchkin kedisine göre daha iri ve büyük bir cüsseye sahiptir.

Erkek ve dişi Munchkin kedileri genelde orta büyüklükte olan kedi ırkları içerisinde yer almaktadır. Bacakları normale göre kısadır ancak ön ve arka bacak boyları birbiri ile eşit uzunluktadır. Ayrıca ayakları çok küçük ve yuvarlak bir şekildedir. Kuyrukları ise ayakları ile orantılı olarak küçük ve tüylü bir yapıya sahiptir. Tüyleri ise yumoş yumoş bir ipeksi dokuya sahiptir. Belirli bir rengi olmayan Munchkin kedileri hemen hemen her renkte ve desende olabilirler.

Munchkin kedilerinin yaşam süreleri oldukça fazladır. Yaklaşık 15 yıla kadar yaşayabilen Munchkin kedilerinde sağlık sorunları çok az görülmektedir. Bu nedenle sağlıklı koşullar sağlandığı sürece oldukça uzun ömürlü olurlar. Düzenli beslenme ve uygun çevre koşulları da Munchkin cinsi kedilerin yaşam sürelerini değiştiren faktörler arasındadır. Ancak tüm uygun koşulları sağlamanıza rağmen Munchkin kedilerinde araştırmalara göre bulunan bir rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlık çeşitli omurilik hastalıklarıdır. Ancak erken teşhis ve doğru bir tedavi ile Munchkin kediniz bu rahatsızlığı kolayca atlatabilir. Ayrıca bunu erken fark edebilmek için de kedinizin veteriner kontrollerini aksatmadan yapmanız gerekmektedir.

Munchkin Kedisinin Bakımı

Her tür ve cins kedinin olduğu gibi Munchkin cins kedilerin de bakıma ihtiyaçları vardır. Ayrıca bu bakımı olabildiğince temiz ve titiz koşullarda yapmaya özen gösterin. Düzenli ve doğru şekilde yapılan bir bakım Munchkin kedinizin yaşam süresini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle kedinizin bakımına çok dikkat etmelisiniz.

Her kedide olduğu gibi Munchkin cins kedilerde anneden gelen bir tuvalet eğitimi vardır. Bu nedenle evcilleştirmek istediğiniz Munchkin kedinize tuvalet eğitimi vermeniz çok zor olmaz. Ayrıca yüksek kavrama zekâsına sahip olan Munchkin kedileri birkaç kez denemeden sonra tuvalete alışacaktır. Ancak tuvalet sonrası kedinizin temizliğine dikkat etmeli ve düzenli olarak yapmalısınız.

Bunun yanı sıra size veya eşyalarınıza tırmalayarak zarar vermemesi için Munchkin kedinizin tırnaklarına düzenli olarak bakım yapmalısınız. Bu bakım için Munchkin kedinizin canını acıtmayacak törpü ve tırnak makası seçmelisiniz. Aksi halde kediniz tırnaklarını kestirmeye yanaşmaz ve bu da size zarar verebilir.

Her canlıda olduğu gibi Munchkin cins kedilerde de diş temizliği çok önemli bir konudur. Bu nedenle kedinizin diş temizliğine çok dikkat etmelisiniz.

Bir bebek gibi bakıma muhtaç olan Munchkin kedinize çok narin ve yumuşak davranmalısınız. Örneğin gözlerinde oluşan çapak veya akıntıyı yumuşak veya nemli bir bezle narin hareketlerle silmeye özen gösterin. Hatta olası bir enfeksiyonu önlemek için iki gözü için de farklı bezler kullanın. Aynı şekilde kulaklarında biriken kir ve akıntıyı da düzenli ve temiz bir şekilde temizlemeyi ihmal etmeyin.

Munchkin Kediler Evcilleştirilebilir Mi?

Oldukça uysal ve arkadaş canlısı bir yapıya sahip olan Munchkin kedileri ev ortamında yaşamaya da oldukça uyum sağlarlar. Bu nedenle gönül rahatlığı ile evcil hayvan tercihinizi Munchkin cins kedilerden yana kullanabilirsiniz. Ancak Munchkin cins kediler sürekli ilgi görmeye ve hareketli yapılarından dolayı oyun oynamaya çok isteklidirler. Yoğun bir çalışma hayatına sahipseniz Munchkin cins kediniz ilgisiz kalabilir. Bu da kedinizin psikolojisinde oldukça çok olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden yeterli ilgiyi gösterebileceğinize güvenerek Munchkin cins kedisini beslemeye karar verin. Aksi halde kedinizin sadece psikolojisi bozulmaz, minik bir kediden dev bir canavara dönüşebilir. Bu dönüşüm de hırçınlıkla beraber size de zarar verebilir.