Nebelung kedisi, 1980’li yıllarda ilk defa Almanya içinde ortaya çıkarılmış olan bir kedi türü olarak ön plana çıkmaktadır. En belirgin ve bu kedi cinsini ayırıcı özelliği ise uzun, sık ve mavi tüyleridir. Bu fiziki görünümü ile genel olarak Mavi Rus kedisi ile de benzerlik gösteren bu türün kedilerinin tüy yapıları o cinsten çok daha fazla uzun olmaktadır. Bu kedi türü yapılan bazı araştırma ve çalışmalardan sonra popüler olmadan önce Rusya’ya götürülmüş ve orada Mavi Rus kedisi türü ile de çiftleştirilme işlemlerine tabi tutulmuş bir kedi ırkıdır.

Bu aşamadan sonra ise sayıları çok fazla artmış ve bilinirlikleri ile popülerlikleri dünya çapında da hızlıca yayılmaya başlamıştır. Nebelung kedisi yapı özellikleri itibariyle son derece kuşkucu ve şüpheci bir o kadarda sağlamcı bir yapıya sahiptir.  Yeni girmiş olduğu bir ortamda ya da ev içinde öncelikli olarak o ortamı ve içindeki kişileri tanıyıp, anlamaya ve onların davranışlarını tanımlamaya çalışır. Farklı bir karakter özelliği ise aşırı derece de hassas ve kırılgan bir ruh yapısına sahip olması oalrak ifade edilmektedir.

Nebelung Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Temel olarak kuşkucu ve şüpheci olan bu kedi türünün içyapısı ise son derece sevgi dolu, ılımlı ve zekidir. Şüpheci tavırları sadece ortama ve insanlara alışma süreci içinde devreye giren daha sonra ise yerini evine tam oalrak bir bağlılığın aldığı Nebelung kedisi hareketli ve oyuncu kişilik özellikleri ile de her zaman öne çıkan nadir bir kedi cinsidir. Ev içinde keşif yapmayı, sürekli olarak yeni yerler tanımayı ve araştırmayı yapmayı da çok seven bu kediler, yeni tanıdıkları inşalara hemen çok yakın ve sıcak davranmazlar. Onlar için önemli olan ilk nokta karşıdan güven duygusunu alabilmeleridir.

Güven duygusunu aşana kadar bir mesafe koyarlar ve hareketleri daha ziyade çevresinde ki kişileri anlamaya ve tanımaya yönelik gelişir. İşte bu alışma ve güvenme süresi sonunda ise bu asil ırkın gerçek yapı özellikleri tam olarak devreye girer. Sahibine son derece sıkı bir şekilde bağlanan Nebelung kedisi için aile hayatı ve sahibi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada ev içinde belli yerlere zıplamayı ve tırmanmayı da fazlasıyla severler. Bu kedi türlerini asla ilgisiz bırakmamak ve sürekli oalrak onlara sevgi göstermek ise şart olan bir durumdur.

Nebelung Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ev içi için her özelliği ve davranışıyla fazlasıyla uygun bir kedi cinsi olan Nebelung kedisi bakımı içinde fazladan hiçbir şey yapmaya gerek yoktur. Uzun ve gür tüylerinin hafta da üç ya da dört defa taranması tüy ve cilt bakımı için fazlasıyla yeterli olacağı için fazladan bir şey yapmaya gerek kalmamaktadır. Yine kendi kendine yeterli olabilen bir kedi olan Nebelung kedisi düzenli aralıklarla sağlık kontrolüne götürülüp taramalardan geçirilirse çok daha sağlıklı bir ömür sürecektir. Genel oalrak ise son derece sağlıklı ve dayanıklı bir kedi cinsi olduğu içinde düzenli ve dengeli beslenme ile çok uzun yıllar sahiplerine arkadaşlık yapmaya devam edebilme ihtimali vardır.

Nebelung Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Büyük ve iri cüsseli bir kedi türü olan Nebelung kedisi başı da yine vücut büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Tüyleri hem renk oalrak hem de yapı olarak mükemmel bir şekle sahiptirler bu da onun harika görünmesine neden olur. Nebelung kedisi küçük bir ağız yapısına ve yuvarlak gözlere sahip bir canlıdır. Kas ve kemik yapısı ise son derece güçlü ve bir o kadar da sağlamdır.