Norwegian Forest kedisi Bir kedi ırkı olarak dünya üzerinde çok eski tarihi zamanlardan beri var olan ve sürekli olarak hem popüler hem de beğeni toplayan bir türdür. Bu kediye Norveç orman kedisi ismi d everilmekte ve bu şekilde de tanımlanmaktadır, özellikle tarihi kayıtlara göre bu cinsler Vikinglere kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahiptirler.

Yine dünya üzerine yayılması da bu kadar eski zamanlara giden bu kedi ırkını dünyaya Vikingler yaymıştır, ve Anadolu’ya da Bizansların hükümdarlığı sırasında getirildikleri ön görülmektedir. Bu nokta da bazı araştırmacılara göre farklı türde birçok kediyle beraber Bu ırk Ankara kedisi olarak bilinen ırkında atası konumundadır. Norwegian Forest kedisi temel yapısal özellikleri ile de hemen her kesimden insanın beğenisi kazanmış ve beslenmeye başlanmış bir kedidir. En belirgin ve söylenebilecek ilk temel özelliği ise kesinlikle son derece iyi bir avcı ve yakalayıcı olmasıdır.

Norwegian Forest Kedisi Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Birçok kedi türünün aksine Norwegian kedisi her zaman çok yoğun ilgi ve sevilmekten hoşlanmayan bir kedi ırkı olarak bilinir. Özellikle ilk defa girdiği bir ev ya da başka bir ortama ise çok kısa zamanlar içinde hemen uyum sağlayabilen bir kedi türüdür. Sahibine son derece sağlam ve derinde gelen bir sevgiyle bağlı bir kedidir fakat yoğun ve sürekli olarak sevilmek ya da alaka onu sıkabilir. Tek başına zaman geçirmeyi, kendi kendine oyun oynamayı ve farklı şeyler yapmayı da çok seven bir cins olan bu kedilerin yalnız ve tek başına kalmak gibi sıkıntıları hiçbir zaman olmamaktadır.

Sevilmek istediği ya da sahibiyle oyun oynamak istediği zamanları ise genel olarak kendisi belirler ve bunu bir şekilde sahibine bildirmesinin yolunu bulur. Ev içinde tırmanma, çıkma ve araştırma yapma gibi olaylar ise en sevdiği davranışlar içinde sıralanabilen hareketleri olarak gösterilebilirler. Norwegian kedisi için bir diğer ayırt edici özellik ise çok fazla cesur ve korkusuz bir yapıya sahip olmasıdır, sahibini ve ailesini korumak için ise göze alamayacağı hiçbir durum ya da olay bulunmamaktadır.

Norwegian Forest Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kedilerin fiziksel özelliklerinin en belirgin yanı uzun, kalın ve sağlam tüyleri olduğu için özellikle tüy bakımı, tüylerinin taranması en önemli bakım konularından birini oluşturmaktadır. Norwegian kedisi tüyleri yapısal durumları nedeniyle eğer düzenli olarak taranıp fırçalanmazsa birbiri içine kolaylıkla dolanıp, düğüm haline gelebilir. Bu durumda hem fiziksel olarak hem de deri sağlığı bakımından kedi için zararlı durumlar oluşturabilir.

Bu yüzden düzenli olarak hafta da üç kez bu kedilerin tüyleri yumuşak ve en uygun fırçalarla taranmalı ve dökülen tüyler üzerlerinden temizlenmelidir. Bunun dışında bir veteriner tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi de zaten dayanıklı bir ırk olan Norwegian kedisi için yeterli bir durum olacaktır.

Norwegian Forest Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Büyük fiziki yapılı kediler grubuna giren Norwegian kedisi hem sağlam kaslara hem de bir o kadar sağlam kemiklere sahiptir. Kafa yapısı büyüktür fakat kulakları ise kafasına oranla çok daha küçüktürler. Ağızları ve çeneleri oldukça güçlü olan bu ırkın kedilerinin pati yapıları ise yuvarlaktır. Tüyleri çok fazla, uzun ve oldukça sıkı yapılı fakat son derece yumuşak ve ipeksi bir formdadır. Yine gelişimini çok ağır ve yavaş sürdüren Norwegian kedisi ancak beş yaşları dolaylarında yetişkin bir kedi özelliklerine tam anlamıyla kavuşabilir.