Her bölgeye ait birçok farklı kedi cinsleri vardır. Bu cinslerden birisi de kökeni binlerce yıl öncesine dayanan ve adını aldığı soğuk memleketten çıkmış Norveç Orman Kedisi’dir. Vücut ve tüy yapısı yönünden oldukça farklılık gösteren Norveç Orman Kedisi, hem çok sık hem de uzun tüylere sahiptir. Bu tüy yapısı onları Norveç’in dondurucu soğuğundan korumayı sağlar. Aynı zamanda da yumoş yumoş olması ile de sarılmaya ve dokunmaya doyamazsınız. Tüylerinin uzun olması Norveç Orman Kedilerini biraz hantal ve dengesiz bir yapıda gösterse de aslında vücutları oldukça dengelidir. Ayrıca Norveç Orman Kedileri çok güçlüdür. Her türde olduğu gibi Norveç Orman Kedisi türünde de dişiler daha narin ve zayıftır, erkekler ise daha iri ve kiloludur. Erkek olan Norveç Orman Kedisi 5 ila 9 kilo arasında yapısına göre farklılık gösterirken, dişi olan Norveç Orman Kedisi daha zayıf yapıdadır. Boncuk boncuk göz tabiri tam da Norveç Orman Kedileri için söylenmiş bir tabirdir diyebiliriz. Çünkü zümrüt yeşili ve altın sarısı gibi renklerin uyumu Norveç Orman Kedilerinin gözlerinde buluşmuş ve ortaya eşsiz bir manzara çıkarmıştır. Genelde zümrüt yeşili ve altın sarısı halkalı olan Norveç Orman Kedilerinin gözleri, beyaz renkte olan türlerinde farklılık göstererek mavi renkte olduğu görülmüştür. Karmaşık renklerde olan tüyleri ise hemen hemen her renkte ve desende olabilir. Ayrıca Norveç Orman Kedileri, mevsimsel olarak tüy değişimine sahiptirler. Genelde ilkbahar ve yaz dönemleri Norveç Orman Kedilerinin tüy dökme dönemleridir. Sonbahar ve kış dönemleri ise tüylerinde sıklaşma ve kalınlaşma görülmektedir. Kalınlaşan bu tüyler Norveç Orman Kedilerinin en bilindik özelliğidir çünkü Norveç’in soğuğuna karşı dirençli olmalarını sağlar.

Norveç Orman Kedilerinin Karakterleri

Tüylerinin kaba ve dağınık olması Norveç Orman Kedilerini hantal ve hareketsiz gösterse de aslında doğuştan atletik ve çok enerjik bir yapıya sahiptirler. Aynı zamanda doğası gereği meraklı olan Norveç Orman Kedileri, evinizde bakmadık karıştırmadık yer bırakmazlar. Ortalığı dağıtsalar da tatlı ve sempatik halleri tüm dağınık görüntüyü gözünüzden siler atar. Ayrıca hem evde hem dışarıda gezinmeyi çok seven Norveç Orman Kedileri, çok yüksek bir zekâya sahiptirler. Örneğin kitaplığınızda bulunan tüm kitapların sırasını bilebilecek bir zekâları vardır. Bunun en büyük nedeni raflarda ve dolaplara çok sık gezmeleri olsa da genetik olarak da zekâları oldukça yüksektir.

Doğada vahşi bir şekilde yaşayan Norveç Orman Kedileri, evcilleştirildiğinde ev ortamına da kolayca uyum sağlarlar. Vahşiliklerini uysallaştırma özellikleri çabuktur. Ayrıca sahiplerine sarılmayı ve onlardan ilgi görmeyi çok severler. Kendileri de onlara çok fazla ilgi gösterir ve her an yanlarında olmayı isterler. Bununla birlikte karakterlerinde olan arkadaş canlısı yapıları yeni insanlar tanımada oldukça çok etkilidir. Norveç Orman Kedisine sahipseniz eğer, onunla istediğiniz her yere ve her arkadaş ortamına girebilirsiniz. Kendini sevdirme özelliği ile ortama çabucak uyum sağlayacak bir yapıdadırlar. Her kedi cinsinde olan tırmanma ve atlama özellikleri Norveç Orman Kedilerinin yapısında olan atletik ve çeviklik ile daha çok bütünleşir. Böylelikle diğer kedilere nazaran daha yüksek yerlerden aşağıya kolayca inebilirler. Kökenleri vahşi doğaya dayansa da çok uzun bir süre çiftlik kedisi olarak yetiştirilmişlerdir. Bu nedenle zıplama konusunda da oldukça güçlü bir yeteneğe sahiptirler.

Norveç Orman Kedilerinin Bakımı

Az önce bahsettiğimiz enerji ve atletik olmaları, Norveç Orman Kedilerinin bakımlarında önemli bir yere sahiptir. Eğer Norveç Orman Kedisini sahiplenmek istiyorsanız, kendinizin de enerjik bir yapıya sahip olmanız gerekir. Çünkü oturmayı sevmeyen Norveç Orman Kedilerinin sağlıklı bir şekilde bakımı sürekli ve düzenli egzersiz gerektirmektedir. Ayrıca bu egzersizleri onunla oyunlar oynayarak yaptırmanız kedinizin her an mutlu olmasını sağlar.

Özellikle tüy dökme dönemlerinde düzenli bir şekilde günlük tüy bakımı yapmalısınız. Aksi halde evinizin her köşesi ve kıyafetleriniz tüy içerisinde kalır.

Diş temizliği insan sağlığında olduğu gibi kedi bakımında da en önemli hususlardan biridir. Ancak birçok kedi dişlerinin temizlenmesine pek yaklaşmaz ama yavru dönemlerinde buna alıştırmanız size kolaylık sağlar. Eğer buna rağmen kediniz diş temizleme konusunda hala hırçınsa en azından haftada bir kere temizlemeye çalışın. Bir kerelik bile olsa bu temizlik hiç olmamasından daha iyi olacaktır.

Size veya eşyalarınıza tırmalayarak zarar vermemesi için tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Bunun yanı sıra gözünde oluşan çapak veya akıntıyı yumuşak veya nemli bir bezle narin hareketlerle silmeye özen gösterin. Kediler de bebeklerle aynı bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir bebeğe ne kadar narin ve yumuşak davranılıyorsa kedilere de aynı şekilde davranılmalıdır. Bu nedenle Norveç Orman Kedinizin de göz kulak pati gibi organlarını sürekli kontrol edin. Olası bir iltihap veya enfeksiyonların oluşumuna engel olun. Kedinizin bakımıyla ilgili her detayı yapmaya üşenmeyin. İlgi aşığı olan Norveç Orman Kedinize ilgisiz davranmanız onu psikolojik olarak kötü etkileyecektir.

Norveç Orman Kedilerinin Eğitimi

Birçok kişi Norveç soğuğundan geliyor, çok vahşi bir yapıya sahiptir bu nedenle Norveç Orman Kedileri eğitilemez diye düşünse de aslında bu tamamıyla yanlış bir düşüncedir. Çünkü Norveç Orman Kedileri vahşiliklerini sadece doğada hayatta kalma mücadelesi verirken sergilerler. Evcil olarak yetiştirmek istediğinizde oldukça uysal ve narin bir yapıya sahip olduklarını göreceksiniz. Böylelikle de evcil olarak eğitilmeleri işinizi kolaylaştıracaktır. Şimdi gelin sizinle Norveç Orman Kedilerinin eğitim alanlarını ve yöntemlerini bir inceleyelim.

Norveç Orman Kedilerinin Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, evcilleştirilmek istenen hayvanlarda en önemli eğitimdir. Çünkü hiç kimse evcil hayvanını çok sevse de her yerde onun kakasını veya çişini görmek istemez. Bu nedenle ilk yapılması ve bakılması gereken eğitim tuvalet eğitimidir. Köpeklerde daha zor olan bu eğitim kedilerde oldukça kolaydır. Çünkü kediler ilk tuvalet eğitimini daha 6 ya da 7 haftalıkken annelerinden alırlar. Bu da bizlerin işini kolaylaştırır. Norveç Orman Kedilerinin de uysal ve zeki olmaları bu kolaylığa artı bir avantaj sağlar. Banyonuza veya tuvaletinize yerleştirdiğiniz kedi kumu dolu tuvalet kabını birkaç alıştırmadan sonra kedinizde alışkanlık haline getirmiş olacaksınız. Böylece kolay bir şekilde Norveç Orman Kedinizin tuvalet eğitimini tamamlamış olursunuz.

Norveç Orman Kedilerinin Tüy Bakımı Eğitimi

Günlük tüy bakımı yapıyoruz zaten tüy bakımı eğitimi de nedir diye soracak olursunuz. Bu eğitim kediniz için oldukça önemlidir. Çünkü tüylerini ilk taradığınız tarak rahatsız edici olabilir ve bu da hassas olan Norveç Orman Kediniz üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Bu nedenle ilk taramada kullanacağınız tarağa çok dikkat etmelisiniz. Tüy bakımını istemeyen kedinin tüyleri hem kediniz için hem de sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle evcilleştirmek istediğiniz Norveç Orman Kedinizi tüy bakımı eğitimine alıştırmalısınız.

Norveç Orman Kedilerinin Tırnak Bakımı Eğitimi

Hassas bir yapıya sahip olan Norveç Orman Kedileri, bakım yapmak istediğiniz tırnaklarını elinize aldığınızda korkabilirler. Bu nedenle tırnak bakımı yapacağınız törpü ya da tırnak makası gibi aletlerin ürkütücü ve can yakıcı olmamasına dikkat edin. Aksi halde kediniz tırnaklarını kestirmeye yanaşmaz ve bu da tırmalama ile etrafına zarar vermesine neden olur. Bu yüzden ilk zamanlarda narin hareketlerle tırnak bakımı yaparak kedinizde tırnak bakımı eğitimini alıştırmalısınız.