Ocicat Kedisi türü Görünümleri sebebi ile Leopar ve Çita gibi hayvanları andıran Ocicat Kedileri, estetik duruşları ve tavırları ile birçok insanın kalbinde güzel yer edinmiştir. Çevresine vahşi ve avcı bir görünüm verse de içerisinde bambaşka bir hayvandır.

Ocicat türü Siyam, Abysssinian ve American Shorthair türlerinin melezi olarak üretilmiştir. Doğal olmayan bir gen havuzuna sahiptir. Bu ırkın üretimi 1960’lı yılların ortalarında başlamıştır. Evde ve bahçenizde beslemek için gayet uygun bir kedi türü olan Ocicat kedi türü sanılanın akside uysal bir yapıya sahiptir. Görünümleri ile birçok araştırmacının ve bilim insanının ilgisini çeken Ocicat kedileri üzerinde bugüne dek bir sürü araştırma yapılmıştır. Ocicat Irkının resmi bir şekilde Irk olarak değerlendirilmesi 1980’li yıllara dayanmaktadır. Resmi kuruluşlar Ocicat kedilerinin artık tek başına bir ırk olmaları gerektiğinin farkına varmışlardır.

Ocicat kedi türünün insanlar tarafından birçok sevilen özellikleri vardır. Bu özelliklerden en sevileni, Ocicat kedilerinin oyun oynamayı ve sahipleri ile aktivite peşinde olmasıdır. Sürekli sahip olduğu enerjik yapısı, Ocicat kedilerinde oyun isteği yaratmaktadır. Bu cinsi diğerlerinden özel kılan başka bir özelliği de sahipleri ile çok derin bağlar kurabilmeleridir.

Ocicat Irkının hangi türlerden oluştuğu bilinmektedir. Fakat nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Araştırmalara göre Ocicat ırkı belirli insanlar tarafından başka cinsler ile çiftleştirilmedi. Ocicat ırkının doğada bulunan diğer hayvan ile kendi kendisine çiftleştiği de düşünülmektedir. Ocicat Irkı evde beslenilmeye çok uygun bir kedi türüdür. Evin içerisindeki diğer canlı hayvanlar ile ya da evde yaşayan bireyler ile çok iyi bir şekilde anlaşabilirler.

Çok zeki bi olan Ocicat ırkı, etrafında olan bilen her şeye müdahale etmek isterler. Sürekli hissettikleri enerjileri, onları oyun oynamaya, koşmaya ve zıplama itmektedir.

Ocicat Kedisi Özellikleri

Ocicat kedilerinin en bilinen ve garipsenen özelliklerinden birisi de bu kedi türünün çok iyi bir oyunculuk sergilediğidir. Sahipleri ile poyun oynamak istediklerinde ya da kendi istedikleri bir şeyi belli etmek istediklerinde çok iyi bir oyunculuk sergileyebilen Ocicat kedisi, belki de kendisini size sevdirerek istediklerinin yaptırabilecektir. Ocicat kedisi, zekasını burda da bir kez daha bizlere göstermiş olur.

Hareketlilik konusunda çok başarılı olan Ocicat kedisi kıvrak ve hızlı bir hareket kabiliyetine sahiptir. Bu hareketleri sayesinde istediği zaman bir avcı kedi gibi de davranabilir. Bakım ihtiyaçları çok zor olmayan Ocicat kedisi, her türlü mamayı ve eti yiyebilen bir kedi türüdür.

Mükemmel görünümü ve tüyleri ile herkesin dikkatini üzerine çekmeyi başaran Ocicat kedilerinin çocuklar ve insanlar ile arası çok iyidir. Özellikle çocuklar ile kendilerini aynı boyutta gördükleri için, çocuklarla geçimleri yetişkin insanlar ile geçimlerinden daha iyi olabilir. Bu yüzden Ocicat kedileri evde beslenilmeye tamamen uygun bir kedidir.