Ocicat kedileri, bir kedi ırkı olarak olarak farklı gen yapılarına sahip bir cinstir, bu kedi ırkı Amerika’da yapılan farklı üretme ve çiftleştirme çalışmaları sonucunda bulunmuş bir cins olarak ifade edilmektedir. En belirgin ve tanımlayıcı özellikleri sıralamasında ilk sırada ise adeta vahşi bir leoparı andıran fiziki görüntüsü gelmektedir. Bu görünüşü ve kendine has bakışlarıyla ilk anda biraz ürkütücü hisler verse de özünde sevgili ve sevecen bir kedi türüdür.

Bu kedi cinsini tanımlayan başka bir özelliği ise son derece nazik olmasıdır, bu özelliği ile sahibi ile arasında ki bağ da çok sağlam ve yakın olmaktadır. Fazlasıyla uysal, sevgisini kolaylıkla gösterebilen, ev ortamında aranan bir kedi olma gibi özellikleri ile şuan dünya üzerinde ki en bilindik ve ünlü kedi ırklarından biri olmuştur. Yine ev yaşamı için tam anlamıyla ideal bir kedi türü olan Ocicat kedisi, kendine has görünümü ve harika tavırlarıyla inşalarla çok sağlam arkadaşlık ilişkileri de kurabilen bir kedidir. Bu üstün özelliklerinin ise maddi anlamda sonuçları bulunmaktadır, fiyat olarak en pahalı ve yüksek fiyatlarla satın alınabilen bir kedi türüdür.

Ocicat Kedileri Genel Irk Ve Yapı Özellikleri Nelerdir?

Bu özel kedi türü farklı ve üst düzey birçok özelliği üzerinde taşıyan son derece nadide bir kedi ırkıdır. Öncelikle son derece zeki bir cinstir ve zekâsını akıllı davranışları ile sürekli olarak ortaya dökebilir. Ocicat kedisi bu yanıyla da eğitime ve yönlendirilmeye de fazlasıyla açık bir türdür, uygun davranışları öğrenmesi ise çok kısa zamanlar almaktadır. Sahibine çok derin ve sadece sevgi ile bağlanan bu ırka mensup kediler, sahipleri ile çok özel ve derin ilişkiler kurabilirler.

Dışarıda olmaktan ve dışarıda zaman geçirmekten hiç hoşlanmayan bu tür, bütün ömrünü evde sahibiyle birlikte rahatlıkla geçirebilir. Çok sakin ve uysal bir yaradılışa sahip olması dolayısıyla da özellikle küçük çocuklarla da harika vakit geçirip, onlarla eğlenerek türlü oyunlar oynayabilirler. Yine ev içinde yaşanan h r gelişme ve olayı derhal fark eder ve aynı zamanda sürekli takip edip, yaşanan her gelişmenin içine direk olarak dâhil olurlar. Bu kediler için sahipleriyle birlikte genel anlamda ev ve ev halkı da fazlasıyla değerlidir. Kendisini evin bir bireyi olarak gören Ocicat kedisi için yakın ilişkiler ve ev halkıyla sevdi dolu anları paylaşmak ise son derece önemli ve gereklidir.

Ocicat Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ocicat kedisi kısa tüylere sahip bir kedi cinsidir,  fakat kısa tüylü diğer kedilere göre bir farkları bulunmaktadır, cildi üzerinde kalan dökülmüş tüylerden kurtarılması için kesinlikle düzenli olarak her gün taranmalıdır. Yine fazlasıyla temizliği konusunda hassas bir tür olan bu kedilerin yemek yeme alanları ve malzemeleri günlük olarak temizlenmeli ve sürekli temiz tutulmalıdır. Ocicat kedisi için en önemli bakım noktalarından birini de tırnak bakımları konusu oluşturmaktadır.

Ocicat Kedisi Vücut Yapısı Ve Özellikleri Nelerdir?

Ocicat kedisi görüntüsü yani sahip olduğu kürkü ve renkleriyle ayırt edilen ve tanımlanan bir kedi türü olduğu için en belirgin özelliklerinden biri de bu konudur. Bu özel ve farklı olan cins kedinin renkleri ise altın ve fildişi olmaktadır ve yine benekli bir yapısı vardır. Bu tür genel özellikleri ile orta boylu kediler sınıfına girer ve hem güçlü hem de atletik fiziksel özelliklere sahiptir. Göz rengi olarak ise hemen her renkte göz rengi bu canlılarda görülebilmektedir. Bunun dışında Ocicat kedisi ise son derece hızlı koşup, istediği her yere de çok iyi bir şekilde tırmanma yeteneklerine sahiptir.