Ocicat kedileri çok zor bir eğitim istemeyen kedi türüdür. Sürekli Hiperaktif yapıları onların oyun oynama isteklerini kabartmaktadır. Bu yüzden Ocicat kedilerini eğitirken, bol bol oyun içerikli eğitimleri tercih ederseniz, kedinizin hem oyun oynayıp enerjisini atmasını hem de bu eğlenceli süreç içerisindeki her şeyi hızla öğrenebilmesini sağlamış olursunuz.

Ocicat kedileri vahşi bir görünüme sahip olsa da göründüğü kadar vahşi olmayan uslu kedilerdir. Bu yüzden vahşilik için ayrı bir eğitime ihtiyaçları yoktur.

Bulunduğu ortama kolay bir şekilde uyum sağlayabilen Ocicat kedilerinin tek sevmediği şey yatağının yerinin ve mama, su kaplarının yerinin değiştirilmesidir. Ocicat kediniz sevmediğini bir şey yaparsa ve hayır komutunu öğrenmekte zorluk çekerse, yatağının yerini değiştirerek ona ufak bir ceza verebilirsiniz.

Ocicat kedisi her ne kadar çocuklar ve diğer hayvanlar ile iyi anlaşsa da evinizde bir çocuk ile yaşıyorsa kedinizin tırnaklarını kesebilirsiniz. Aksi takdirde oyun sırasında korkar ve ürker ise refleks olarak çocuğunuzun bir yerlerini çizebilir. Bunların yanı sıra kısa ve sık tüylere sahip olmasına rağmen yine de haftada 1 kere tüylerinin temizlenmesi, fırçalanması hem kedinizin sağlığı için iyidir hem de evinizde yaşayan çocuğunuzun sağlığı için iyidir.

Ocicat kedileri her türlü mamayı yerler. Fakat son yıllardaki mama kalitelerinden ya da Ocicat kedilerindeki değişimlerden dolayı, bazı mamaların bu kedi türünde tüy dökülmesini hızlandırdığı gözlenmektedir. Bu yüzden kedinize mama alırken kaliteli ve onun seveceği mamaları almanız önerilmektedir.

Ocicat Kedisinin Karakteristik Özellikleri

Ocicat kedileri çok güçlü bir karaktere sahiptirler. Güzel görünümleri altında pamuk gibi bir karaktere ama aynı zamanda güçlü bir karaktere sahip olmaları, onları dünyanın en çok tercih edilen kedilerinden birisi yapmaktadır.

Ocicat kedileri bazı davranışları ile köpeklere benzetilmekte ünlüdür. Sahipleri ile son derece güçlü bir bağ kurabilen, hatta sahiplerini hayati tehlike anında canı pahasına koruyabilecek türde hayvanlardır. Bu sadakat tüm kedilerle görülmemekle birlikte, köpeklerde çok yaygın olan bir özelliktir.

Ocicat kedilerinin zekice planlanmış davranışları, eğitimine de katkıda bulunmaktadır. Böylesi zeki bir türün, eğitilmesi sanılanın aksine çok kolaydır. Bu kişiliği onun çok meraklı olmasına ve sürekli bir keşif içinde olmasına olanak sağlar. Çevresinde gördüğü deliklere çukurlara girmeyi ve oraları keşfetmeyi çok seven bir kedi türü olan Ocicat kedileri sürekli çevresine mırıldanıp bir şeyler anlatmaya çalışır. Onunla konuşmaya başladığınız zaman, onlar da sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir.

Sıcak kanlı, sevecen ve bir o kadar da kurnaz olan Ocicat kedisi, ev ortamlarında herhangi bir depresyon ve bunalım gibi ruh hallerine bürünmezler. Bunun aksine sürekli oynamak isteyen enerjik bir yapıya sahiptirler. Bu özellikleri Ocicat kedisine sahip insanlara büyük bir enerji vermektedir. Adeta yorulmak bilmeyen bu kediler oyun ile çok mutlu olabilirler.