Oriental Shorthair oldukça zeki olmasından dolayı söylenen komutları kolaylıkla öğrenebilen bir kedidir. Ayrıca bu kedi hareketli ve sadık olması ile ön plana çıkar. Kafa yapılarındaki ilginç görünüm nedeni ile meşhur olmuşlardır. Kulaklarının büyüklüğü sebebi ile fareye benzetilen bir yapıları vardır.

Bu kediler ilk başta görünüşleri itibarı ile dikkat çekseler de diğer kediler gibi oyun oynamayı severler. Kısa tüylüdürler ve bu sayede çok hızlı hareket edebilirler. Kaslı olan vücut yapıları ile iyi bir avcıdırlar. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkmış olan bu türün sesi oldukça azdır. Apartman içerisinde beslenme esnasında sesi ile komşulara rahatsızlık vermeyecektir.

Karakteristik Özellikler

Oriental Shorthair kedileri sahiplerini oldukça fazla kıskanırlar. Bu yüzden ilk başta kurulacak olan bağ onlar için çok önemlidir. Sahiplerini kimse ile paylaşmak istemezler. Kendileri diğer canlılarla iyi anlaşabilse bile, sahiplerinin diğer canlılardan uzak kalmasını isterler.

Oriental Shorthair siyam kedileri ile aynı karakteristik özelliklerine sahiptirler ve onlarla aynı yerde kalabilirler. Her ortama uyum sağlayabilen bir ırktır. Aktif olması nedeni ile evde çok hareket edebilir ve bazı eşyalara zarar vermeye meyilli olabilir. Evdeki her eşyayı oyuncak olarak görebilir ve istemeden eşyalara zarar verebilir. Bu yüzden ev içerisinde kesici ve delici aletler ortada bırakılmamalıdır.

Etrafında yeteri kadar oyuncak olmalıdır, oyuncakları ile oynarken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaktır. Sürekli olarak miyavlaması onun iletişim kurmak istediğini gösterir. Yavru iken eğitim verilerek miyavlaması önlenebilir.

Oriental ShortHair Bakımı

Oriental Shorthair çok az tüy döken bir kedi cinsidir. Kısa tüylü olmaları sebebiyle bakımları da çok basittir. Birkaç haftada bir tüylerini taramak yeterli olacaktır. İç mekanlara uyum sağlayabilen dış mekan hayvanıdır. Dışarıda dolaşmaktan çok keyif alsa bile ev içerisinde kolaylıkla bakılabilir. Haftada iki kere dışarıda dolaştırılması onun mutlu olmasını sağlar. Eğer yoğun bir kişi tarafından bakılıyor ise yalnız bakılmamalıdır. Kendisine bir oyun arkadaşı ister, aksi takdirde depresyona girecektir. Düzenli yürüyüşleri yaptırılarak kemik sağlığını koruması sağlanabilir.

Oriental Shorthair mama olarak kuru mama yemekten keyif alırlar. Yaş mama haftada bir şeklinde verilmelidir. Gereğinden fazla yaş mama yemek sindirim sistemlerinde rahatsızlıklara yol açabilir. Eğitimleri esnasında ödül mamaları kullanılır ise daha kolay olacaktır. Bu kediler için uygun mama tercihi veterineri ile birlikte yapılabilir. Aktif bir kedi cinsi olduğu için bolca vitamin ve mineral içeren mamalara tüketmelidir.