Oriental Shorthair oldukça hareketli bir kedidir ve yüksek enerjiye sahiptir. İnce ve zarif bir kedi türü olması ile bilinir. Sahipleri ile son derece kuvvetli ilişkiler kurabilen bir hayvandır. Aile ortamında kolaylıkla bakılabilecek bir kedi türüdür. Beslenme ve uyku zamanlarının dışında sahipleri ile oyun oynamaktan oldukça çok keyif alırlar.

Bu kediler sosyal ve konuşkan kişiliği ile çevresine bir şeyler mırıldanmaktan hoşlanırlar. Davranışları genellikle köpeğe benzetilir. Ev içerisinde sahiplerinin her davranışını adım adım izler ve yalnız bırakmak istemezler. Doğaları gereği aşırı miktarda aktiftirler ve etkileşimli oyunlar oynamayı severler. Yeni şeyler öğrenmek konusunda çok heveslidirler ve öğrenme kabiliyetleri çok güçlüdür. Bahçe gezintilerinden çok keyif alırlar ve yalnızlığı sevmezler. Bu yüzden ev içerisinde yalnız kalmamaları için başka hayvanlar da edinilebilir.

Bu kediler çocuklar ile oldukça iyi anlaşırlar ve sadık olmaları ile ön plana çıkarlar. Sahiplerine olan sadakatlerini ona bağlı kişilere iyi davranarak gösterirler. Eve gelecek olan misafirlerden rahatsız olmazlar ve onlardan kaçmazlar. Önce kişileri tanımaya çalışıp ardından kendilerini sevdirmek için alana gelebilirler.

Oriental ShortHair Kedi Görünümü

Oriental Shorthair kedisinin görünümü son derece zariftir. Vücudunun kemik yapısında bazı kalıtımsal sorunlar olabilir. Baş bölgesi üçgen şeklindedir ve vücut şekli ile oldukça orantılıdır. Vücudunun ince yapısı ile oldukça estetik bir görünüme sahiptirler. Gözlerinde en sık rastlanılan renk ise yeşil ve mavidir.

Bu kedinin en çok görülen tonları ise beyaz, siyah leylak tarçın açık kahverengidir. Ayrıca kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi diğer kediler gibi iyi bir bakımdan geçer. Derisinin ölü tüylerden arındırılması için düzenli tarama işlemleri yapılması oldukça önemlidir. Ilık bir banyo cildinin pürüzsüz ve temiz görünmesi sağlanabilir. Ayrıca pire ve durumlarda uygulanan serumlar sağlığı için çok önemlidir. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gereklidir aksi takdirde kendisine ya da çevresine zarar verebilir. Eğer tırnak kesimi işlemini kişi yapamıyor ise kedi kuaförlerinden yardım alınabilir. Kulaklarının içerisinde kir birikebilir ve bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Nemli bir bez yardımı ile kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Bu bakımlar ile kalıtımsal rahatsızlıkları önlenebilir.

Orient Shorthainr Sağlığı

Oriental Shorthair göğüs sendromu, karaciğer amiloidozu ve progresif üretin el bozukluğu rahatsızlıklarına kalıtımsal olarak sahip olabilir. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürmesi için aşılarının düzenli olarak yapılması gereklidir. Beslenme düzeni özenle ayarlanmalı ve ihtiyacı olan vitaminleri içeren mamalar tercih edilmelidir. Bu kedilerin ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişir.

Karakteristik Özelikleri

Oriental Shorthair eğlenceli ve sevecen yapısı ile kendisine rahatça arkadaşlar edinebilir. Ayrıca sahibi ile oyun oynamak isteyeceği için komutlarına uyacaktır. Bu sayede oyun oynamayı daha keyifli bir hale getirebilir. Diğer evcil hayvanlar ile oldukça iyi anlaşabilirler, henüz yavruluk döneminde bir hayvan ile büyümesi iyi olacaktır. Eğer ev içerisinde bir kuş var ise onunla yalnız bırakılmamalıdır. Kuşa hızlı bir şekilde saldırma eğiliminde bulunma ihtimali yüksektir. Diğer hayvanlarla etkileşiminin başlarında yanında olunması gereklidir. Herhangi bir saldırı olacak ise bu fark edilebilir.

Oriental Shorthair kedisinin ortalama yaşam süresi on iki ile on beş yıl arasında değişir. Siyam kedileri ile benzer oldukları için yaşam süreleri de benzer olur. Kısa tüy yapısı ile kediye alerjisi olan bireylere dahi rahatsızlık vermez. Tüylerinin bakımı da boyutlarından dolayı oldukça kolaydır. Ancak alerjik reaksiyonlar gösterebilecek bir solunum rahatsızlığı var ise doktora başvurulmalıdır.