Tabi ki tuvalet eğitimiyle başlıyoruz yavru kedilerin yavru köpekler kadar zorlu bir tuvalet eğitim süreçleri olmaz. Yavru ragamuffin kedileriniz annelerini izleyerek tuvaletlerini nereye nasıl yapacaklarını öğrenebilirler. Minik ragamuffin kedileriniz 3 haftalık oluncaya kadar tuvaletlerini kendileri yapamazlar. Anne ragamuffin kedi yer yemekten sonra yavrularının karın ve makat bölgelerini okşayarak onların tuvaletlerini yapmasına yardımcı olur. ragamuffin kedileriniz 1 aylık olduklarında tuvaletlerini kendi kendine yapmaya başlayabilirler. Fakat kum kabına hemen alışamayabilirler. Tatlı ragamuffin yavrularınızın henüz 1 aylıkken kuma alışabilmeleri için sizin yardımınıza ihtiyacı var! Aklınızdan yavru kedi ne zaman kuma alıştırılır? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim, cevabı oldukça basit! Sevimli ragamuffin ev arkadaşlarınız evinize patisini atar atmaz yavrunuza vereceğiniz birkaç basit eğitimle ragamuffin kedinizi kuma alıştırabilirsiniz.

TATLI RAGAMUFFİN KEDİNİZE KUM KABI SEÇEREK DEVAM EDELİM

Pet sektöründe üstü kapalı, otomatik ve benzeri birçok kum kabı bulabilirsiniz. Fakat yavru ragamuffin kediniz için tuvalet eğitimi verebileceğiniz en sade kum kabını seçmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Üstü kapalı, otomatik veya diğer farklı kum kaplarından ragamuffin kediciğiniz ürkebilir ve tuvaletini başka yere yapmasına yol açabilir. Minik ragamuffin kediniz bir genç kız veya delikanlı olduğunda ona farklı kum kapları alabilirsiniz. Sade ve kullanışlı bir kum kabı aldığınıza göre minik ragamuffin kedinize en uygun kabı seçerek tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Pek çok kedi kumu çeşidi bulunuyor, fakat kedi besleyen birçok kişi topaklanan kedi kumunu tercih eder. Topaklanan kedi kumu çeşitlerinin sıkça tercih edilmesinin nedeni topaklaşan dışkıyı kumdan rahatça alabilir tüm kumu değiştirmeden aynı kumu uzun süre kullanabilirsiniz buda sizin bütçenizi tabii ki olumlu etkileyecektir değil mi? Ayrıca topaklanan kedi kumları sayesinde minik ragamuffin kediciğinizin dışkısının kokusunu duymamış olursunuz. Minik ragamuffin kedinize kum kabı ve kedi kumu seçimi yaptığınıza göre şimdi kolları sıvama zamanı!

Tatlı ragamuffin kediciğiniz evinize patisini atar atmaz olası çiş ve kaka kazalarına önlem olarak bütün evi kullanmasına izin vermeyin şirin ev arkadaşınızın olabildiğince en çok vakit geçirdiğiniz odada kalmasını sağlayın böylece hem size alışır hem de olası bir kazayı önlemiş olursunuz. Tuvalet eğitiminin ilk günlerinde evinizin yatak odalarının kapısını kapatarak olası çiş ve kaka kazalarının önüne geçmiş olursunuz ilk etapta yapmanız gereken kum kabını ragamuffin kediciğinizin mama ve su kabının olduğu yerden uzağa koymaktır. Çünkü ragamuffin kediniz mamasına yakın olan kum kabını kullanmak istemeyebilir. Minik ragamuffin dostunuzu mamasını yedikten sonra ve uykusundan uyandıktan birkaç dakika sonra nazikçe kum kabına koyun küçük ragamuffin kediniz kum kabındayken onu rahat bırakın. Etrafını koklamasına neyin nerede olduğunu anlamasına izin verin doğaları gereği kediler çişlerinin ve kakalarının üstlerini örterler. Bu nedenle minik ragamuffin kedinizin kendiliğinden kum kabı içerisinde içgüdüsel olarak kumu eşelediğini fark edebilirsiniz. Eğer eşelenmiyorsa ön patisini tutarak yavaşça kuma sürtebilir ve eşelenmesi için yardımcı olabilirsiniz. Böylece minik ragamuffin kedinize bir ipucu verebilirsiniz. Tatlı pisiciğiniz kumun kabını kullanmaya başladığında onu alkışlayabilirsiniz. Tabi onu alkışlarken fazla coşkulu davranmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü sizin coşkunuz minik ragamuffin kediciğinizi ürkütebilir ve bir daha tuvaletine gitmeyebilir. Minik ragamuffin kedinizi saat başı kum kabına bırakarak tuvalet rutini oluşturabilirsiniz.

RAGAMUFFİN KEDİNİZ İÇİN TASMA EĞİTİMİ

Başlamak için kendinize tercihen elastik iç kısımlara sahip hafif bir kablo demeti takılmalıdır ve eğitim, tasma izini zeminde bırakarak başlamalıdır daha sonra tasmayı tutmalı ve kısa bir süre ile başlayıp her gün zamanınızı artırarak kontrol fikrini yavaş yavaş tanıtmalısınız. ragamuffin kedinizin ilk yürüyüşleri sakin bir ortamda yapılmalı sonra yürüyüşe alışmaya başladığında isterseniz ragamuffin kedinizi caddelere trafiğe sokmaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte ragamuffin kedinizi asla köpek gibi itaatkâr bir şekilde yürümesini ve toplamasını beklemeyin!

YAVRU RAGAMUFFİN KEDİNİZİ SOSYALLEŞTİRİN

Ragamuffin kedinizin sosyalleşme aşaması çok kısadır. Aslında davranış ve sosyal gelişme için en kritik dönem 4. hafta ile 16. Hafta arasıdır. Ragamuffin kedinizin sizinle yaşamaya başlamadan önce özellikle de bir hayvan barınağından gelmişse zaten insanlarla temas etmiş olma ihtimali yüksektir. Ragamuffin kedinizi çocuklarla da tanıştırdığınızdan emin olun fakat öncesinde onları nazikçe oynamaları konusunda uyarın genel olarak kendilerini yeni insanlar arasında rahat hissedene kadar alıştırma hareketleri yapmak iyidir. Ragamuffin kedinizi istediğinden daha fazla sosyalleşmeye zorlarsanız endişe duyabilir veya geri çekilebilir ve hatta bazen stresten ötürü sağlık sorunları yaşayabilir.

RAGAMUFFİN KEDİSİNİN ÖZELLİKLERİ

Ragamuffin 1990 yılında Amerika’da ragdoll türü kediden türetilmiş tamamen farklı bir kedi ırkıdır. Irkın üretilmesinde iki temel neden farklı renk ve tüy yapısına sahip bir kedi elde etmek olduğu söylenmektedir. Mükemmel mizaca sahip kişiliği ile oldukça geç olgunlaşan ragamuffin kedisi 4 yaşına kadar bebek gibi davranmaktadır beraberinde sakin ve nazik yapısı bu türü en popüler kedi ırklarından bir tanesi yapma özelliğine sahiptir.

California’da yetiştiricilerin farklı bir kedi elde etme umudu ile İran himalayan ve yerel uzun tüy genine sahip kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda meydana geldiği bilinmektedir. Diğer kedi ırklarına göre oldukça az olmasından dolayı pahalı bir kedi ırkıdır. Tür ilk olarak 2001 yılında kedi dernekleri tarafından resmen tanınmıştır.

Sakin ve ahenkli mizacı ile ün yapmış olan ragamuffin kedisi aşırı derecede sosyal bir kedi türüdür. Sahibi ve çevresi ile her daim iletişim içerisinde olan ragamuffin, aşırı samimi kişiliği ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Oldukça insan odaklı bir kişiliğe sahip bu sevimli dostumuz kucakta yatmaktan ve karnınızın üstünde homurdanmaktan zevk alacaktır.

Zekası ile görenleri hayran bırakan ragamuffin kedisi her daim akıllı ve emin adımlar ile hareket etmektedir. Son derece oyuncu kişiliği her daim koşma, tırmanma ve zıplama alanlarında kendini göstermektedir. Özellikle fırlatılan bir oyuncağı sürükleyerek getirme konusunda usta olduğu bilinmektedir. Arkadaşlık üzerine endekslenmiş yapısı ragamuffin kedisini iyi bir evcil kedi yapma özelliğine sahiptir.